Karar: Irak'ı acil terk edin

Irak'ın işgaline karşı dünyadaki 20 farklı kentte oturumlar düzenleyen Irak Dünya Mahkemesi, İstanbul'da yaptığı son toplantının ardından kararını açıkladı.

İSTANBUL - Irak'ın işgaline karşı dünyadaki 20 farklı kentte oturumlar düzenleyen Irak Dünya Mahkemesi, İstanbul'da yaptığı son toplantının ardından kararını açıkladı. Mahkeme, başta ABD Başkanı George W. Bush
ile Britanya Başbakanı Tony Blair olmak üzere sorumlular hakkında kapsamlı soruşturma yapılması gerektiğini belirtti ve savaştan kâr elde eden şirketlere karşı boykot önerdi.
'Her şey petrol için'
Çeşitli sivil toplum kuruluşları, akademisyen ve hukukçuların öncülüğünde düzenlenen mahkemenin Darphane-i Amire'deki üç günlük oturumlarının ardından 'Vicdan Jürisi'nin karar ve tavsiyeler metni, dün Armada Otel'de düzenlenen basın toplantısında okundu. Irak'ın işgali için uluslararası kamuoyuna sunulan kanıtların yanlışlığının ortaya çıktığı belirtilen açıklama şöyle devam etti: "Gerçek amaç, Ortadoğu'yu denetim altında tutmaktır. Ortadoğu'da hegemonya kurmanın nedeni, dünyanın en büyük petrol rezervlerini kontrol etmek ve ABD'nin bölgedeki müttefiki İsrail'in konumunu güçlendirmektir. Kendi gündemlerini oluşturmak pahasına Bush ve Blair, dünyanın dört bir yanındaki milyonların tepkisine kulaklarını tıkamış, tarihin en haksız, ahlaksız ve korkakça savaşlarından birini gerçekleştirmiştir."
Savaşta en az 100 bin insanın öldürüldüğü, 60 bin insanın ABD hapishanelerinde yargılanmadan, insani olmayan koşullar altında tutulduğu, binlerce insanın kaybolduğu anlatılan kararda, "İşgalle birlikte Irak'taki etnik ve dinsel ayrılıklar, Irak toplumunun ulus kimliğinin ve bütünlüğünün zayıflatılması amacıyla bilinçli olarak kışkırtılmıştır" denildi. İşgale karşı yoğun bir muhalefet bulunduğu ve uluslararası yasalarda belirtilen ilkelere göre bu halk hareketinin meşru olduğu savunulan karar metninde, şu tavsiyelerde bulunuldu:

 • Koalisyon güçleri zaman kaybetmeden ve koşulsuz Irak'tan çekilmeli.
 • Irak halkına tazminat ödenmeli.
 • İşgal süresi içinde yapılan ve Irak halkının çıkarlarına aykırı gördüğü bütün yasa, mukavele, anlaşma ve kurumlar geçersiz sayılmalıdır.
 • Bu yasadışı savaşa katılanları, örneğin kasten yalan söyleyen gazetecileri, ırkçı, etnik ve dini nefreti körükleyen büyük şirketlere ait medya kuruluşlarını ve bu savaştan çıkar sağlayan çokuluslu şirketlerin yöneticilerini kişisel olarak sorumlu tutacak hesap sorma süreci başlatılmalıdır.
  Metinde aralarında Pepsi, Nestle, Toys R Us, Kentucky Fried Chicken, Philip Morris, Mobil ve British Petroleum'un da bulunduğu şirketler sayılarak "Savaştan doğrudan kâr elde eden ABD ve İngiliz şirketlerine karşı harekete geçilmeli. Bu eylemler, şirketlerin ofislerini kapatmak, mallarını boykot etmek gibi doğrudan eylem biçimlerini içerebilir" denildi.


  • http://www.radikal.com.tr/7503787503780

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.