Karar tek görüş çok

AİHM'nin Öcalan kararı yankı yarattı. Meclis Başkanı Arınç, "Karar iç hukuk bakımından uygulanamaz" dedi. AKP'li Çetinkaya da, "Bu bir devlet meselesidir" diye konuştu. DYP yöneticisi Kandemir: "Sorumlu bir hükümet, 'bu yargı işi' diyemez."
Erzurum'da 3 bin kişilik bir grup yürüdü. Emniyet sözcüsü Çalışkan, meydana gelebilecek olaylara karşı sağduyu çağrısında bulundu. Batı basını ise Türkiye'nin kararla zor bir sınava girdiği yorumunu yaptı.

SYDNEY/ANKARA - Resmi ziyaret için Avustralya'da bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Abdullah Öcalan hakkında verilen karar yargılamanın iadesi yönünde olsa dahi iç hukukumuz bakımından uygulanabilir bir yönü bulunmamaktadır" dedi. AİHM'nin Öcalan'la ilgili 'yeniden yargılama' kararına tepkiler dün de sürdü:
TBMM Başkanı Bülent Arınç: Geçen yıllarda CMUK'ta yapılan değişikliklerle AİHM kararlarının yargılamanın iadesi sayılabileceği kabul edildi, ancak bir ayrı hüküm konularak belli bir tarihten önce verilen kararların bunun dışında olduğu konusunda istisna getirildi. Kanunun bu maddesine bakarak, bugün verilen karar yargılamanın iadesi yönünde olsa dahi iç hukukumuz bakımından uygulanabilir bir yönü bulunmamaktadır. Bu olay sebebiyle AB karşıtlığını gündeme getirebilirler, bütün bu olaylardan mevcut hükümeti sorumlu tutabilirler, ancak hepimiz biliyoruz ki 1999'da Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesi ve yargılama sürecinin başlaması ile bir yargı kararı söz konusu olmuştur. Yargı kararı, bir partiye atfen verilmemiştir. Davalı Türkiye Cumhuriyeti hükümeti'dir. Bu konuda hepimiz elbirliği ile olayı speküle etmeden, yanlış yorumlarda bulunmadan, soğukkanlı olarak hukukun gereğini yapmalıyız. Bu konunun iç politika malzemesi olmamasını, Türkiye'nin bu konuyla ilgili meşgul edilmemesini ve halkın huzurunun kaçırılmamasını diliyorum. Başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bu konuda görüşlerini ifade eden tüm siyasetçiler, devlet adamı ve yöneticilerin yaklaşımlarını çok isabetli buluyorum.
Şahin: Fazla büyütmeyin
Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin: Bunu fazla büyütmenin âlemi yok.
Usulden bir bozmadır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin üç maddesinin ihlal edildiği gerekçesiyle bu karar verilmiştir. Tabii bu karar, Avrupa Parlamentosu'nun ilgili kuruluşlarında değerlendirilecektir.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya: Verilen karar usule ilişkindir. Ne olursa olsun o dosya millet vicdanında kapanmıştır. Bu bir devlet meselesidir. Karar henüz nihai safhaya gelmemiştir.
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç: Bizi üzen asıl olay hükümetin ve yetkililerin bu konu gündeme taşındığında, bunun 'makul, kabul edilebilir, mazur gösterilebilecek bir olaymış' gibi kamuoyuna açıklama yapmaları ve kamuoyunda da böyle bir beklenti yaratma gayretleriydi. Hükümet daha farklı bir tavır sergileyebilirdi.
Bağımsız Milletvekili Emin Şirin: Öcalan yeniden yargılanmalıdır. AİHM kararlarının geçerliliğini Anayasa hükmü olarak kabul eden Türkiye, hukuki oyunlara başvurarak sorumluluktan kurtulamaz. TBMM'de araştırma komisyonu kurulup konu açıklığa kavuşturulmalıdır. Başbakan mesuliyetten kaçıp işi yargıya atmamalıdır.
DYP Genel Başkan Yardımcısı Nüzhet Kandemir: Sorumlu bir hükümet, bugünkü aşamada 'Bu iş yargı işidir' gibi bir yaklaşımla sorumluluktan kaçamaz.
İP Genel Başkanı Doğu Perinçek: AKP'li bakanlar 'Apo yeniden yargılanınca dünyanın sonu olmaz' dedi. Evet dünyanın sonu olmaz. Ama Türkiye iç çatışmalar ortamına itilir ve zaten amaç da budur.
ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu: Öcalan'ın yeniden yargılanması uluslararası hukuk bağlamında değerlendirilmeli. Kararın, Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümüne hizmet eden bir yaklaşımla ele alınması büyük önem taşıyor.
Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar: Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin CMUK ve CMK'daki düzenlemeleri 90. maddeye göre göz ardı etmesi gerekir, bu hukuk devletinin gereğidir. Aksi yöndeki uygulama hem Anayasa'ya aykırı olacak, hem de Türkiye'nin uluslararası düzeyde itibar kaybına uğramasına ve zor duruma düşmesine neden olacaktır. Böyle bir durumda, AİHM'nin Öcalan kararında, sözleşme ihlali olarak kabul ettiği gözaltı süresi dışındaki ihlaller yönünden yargılamanın yenilenmesi ülkemizin menfaatinedir.
'Türk yargısı sınıfta kaldı'
İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) Başkanı Orhan Kemal Cengiz: AİHM'nin Öcalan kararı ciddi derslerle doludur. Türkiye'nin en lüks sayılabilecek yargılaması Strasbourg'da sınıfta kalmıştır. AİHM gözüyle bakınca Türkiye'deki yargı hizmeti standartların hayli gerisinde görünüyor. Bu bakımdan Öcalan'ın yeniden yargılanması Türkiye yargısının Avrupa standartlarına taşınması için bir araç olarak görülmelidir. Türkiye öyle ya da böyle Öcalan'ı tekrar yargılamak zorunda kalacak. Ciddi bir siyasi baskıyla karşılaşmadan, bunu kendi arzusuyla yapması Türkiye'de
adalet reformuna katkıda bulunur.
Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hamit Köse: Türkiye'yi bölmek isteyen bazı güçler harekete geçmiştir. Terörist başı gerekli cezaya çarptırıldı. Bu ülke bağımsızdır, yargısı da bağımsızdır. AİHM'nin bu kararı da son derece haksızdır. Aralarında bazı aydınların da olduğu kimseler 'Yeniden yargılansa ne olur' diyor. Yeniden yargılansa ne mi olur? Türkiye büyük bir kaosa sürüklenir. Binlerce şehit ailesi de kahrolur.
Türkiye Emekli Subaylar Derneği: AİHM'nin aldığı kararı şiddetle kınıyoruz. Bunu basit bir yeniden yargılama olarak görmediğimizi, bu yolun Avrupa'nın istediği şekilde açılmasının Türk toplumunun vicdanında kapanması zor yaralar oluşturacağını düşünüyoruz. (Radikal, dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7460467460460

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.