Karardan sonra Silivri'de ilk gün

Karardan sonra Silivri'de ilk gün
Karardan sonra Silivri'de ilk gün
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Ergenekon davasının sonuçlanmasının ardından CHP Cezaevi Komisyonu üyeleri Veli Ağbaba ile Özgür Özel, Silivri Cezaevi’ne giderek onlarca yıl hapis cezası alan hükümlülerle görüştü. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, kararı “Hukuksuz, asılsız ve tutulacak yeri yok” sözleriyle değerlendirdi.
Ağbaba ve Özel dün gittikleri Siliviri Cezaevi’nde 7.5 saat kaldı. CHP’liler İlker Başbuğ’un yanı sıra emekli orgeneraller Hasan Iğsız, Hurşit Tolon, aynı zamanda CHP milletvekili olan gazeteci Mustafa Balbay, İP Genel Başkanı Doğru Perinçek ile eski rektörler Kemal Alemdaroğlu, Fatih Hilmioğlu ve diğer sanıklarla görüştü.
Morallerin ‘iyi’ olduğunu gözlemlediklerini ifade eden komisyon üyeleri, Mustafa Balbay’ın kendilerine “Daha iyisine de en kötüsüne de hazırdık. Dördünde gözaltına alınmış, beşinde hüküm giymiş gibi ayın altısında her şeye hazırım” dediğini aktardı. 

Başbuğ’un ‘Tek kurumsal destek CHP’den’ yorumu

Başbuğ’un ise kararla ilgili “Hukuksuz, asılsız ve tutulacak yeri yok” değerlendirmesi yaptığını anlatan CHP’liler, Başbuğ’un “Kurumsal olarak CHP’den başka bizi sahiplenen yok” dediğini de belirtti. Kararın ardından tutuklanan Kemal Alemdaroğlu ise CHP’lilere, “Böyle bir kararı bekliyordum. Eşyalarımı alarak gittim ama ailemle bile henüz konuşmadan sizin ziyaretini beklemiyordum” dedi.