Karargahta 4. arama başladı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast girişimi iddiasıyla ilgili olarak Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda ilki cuma akşamı, 2.'si cumartesi gecesi, 3.'sü dün yapılan aramalardan sonra bugün 4. bir arama başlatıldı.





Arama şu sıralarda devam ediyor.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı ile arama kararını veren yedek yargıç, Kirazlıdere mevkindeki askeri bölgeye saat 10.45'te geldi.

Soruşturma kapsamında, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığındaki 3. arama bugün saat 02.25'te sona ermişti.

Ankara'da, 19 Aralık'ta 2 askeri personelin kuşku üzerine yakalanıp daha sonra serbest bırakılması ve Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda ilk aramanın ardından Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 8 askeri personelin gözaltına alındığı bildirilmişti.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan konuya ilişkin bugün yapılan açıklamada da tamamen yasal çerçeve kapsamında yürütülmekte olan bu incelemenin bir müddet daha devam edebileceğinin anlaşıldığı belirtilmişti.


3 arama yapıldı

Ankara'da, 19 Aralık'ta 2 askeri personelin kuşku üzerine yakalanıp daha sonra serbest bırakılmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda bugüne kadar 3 arama yapıldı.

Aramalar Seferberlik Tetkik Kurulu Daire Başkanlığı'nın arşiv odasında yoğunlaştı.

Bu odada devlet sırrı niteliğinde bilgi ve belgeler olduğu için, Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 125. maddesine göre, bu arşiv odasındaki aramayı sadece yetkili hakim yapabiliyor.

Buradaki bilgilerin kopyalaması da yasak; bu nedenle hakim sadece not alıp tutanağa kaydedebiliyor. Arama sürecinin de bu nedenle uzadığı belirtiliyor.