Karargâh Ergenekon hattı!

Karargâh Ergenekon hattı!
Karargâh Ergenekon hattı!
Yasadışı Devrimci Karargâh (DK) soruşturmasında sanıklara, Ergenekon kapsamında tutuklu veya tutuksuz yargılanan 50'yi aşkın sanığın adları sıralanarak, aralarında 'telefon irtibatlarının' olduğu öne sürüldü. Ancak polisin, iddia ettiği 'telefon irtibatı'na ilişkin kayıt veya kanıt göstermemesi dikkat çekiyor.


İSMAİL SAYMAZ

Bostancı’daki silahlı çatışma sonrası lideri Orhan Yılmazkaya’nın öldürüldüğü Devrimci Karargâh örgütü operasyonunda gözaltına alınan zanlılara tek tek Ergenekon sanıklarını tanıyıp tanımadıkları soruluyor. Zanlılara, Ergenekon sanıklarıyla ‘telefon bağlantıları’ olduğu iddia edilip bunu açıklamaları isteniyor.

Yine gizli tanık iddiaları
Örneğin, gümrük memuru Ergin Ö.’nün Prof. Dr. Emin Gürses’le, yapımcı Metin A.’nın gazeteci Mustafa Balbay’la, gazeteci Aylin D.’nin Prof. Dr. Kemal Alemdarloğu ile, dansçı Ceren S.’nin Muzaffer Tekin’le bağlantısı olduğu öne sürülüyor. Fakat bu suçlamayı doğruluyan bir telefon kaydı gösterilmiyor. Sadece, daha önce İşçi Partisi’ne bağlı (İP) Ulusal Kanal’da Arapça editörü olarak çalışmış Abdulselam D., İP’li üç sanığı tanıdığını söylüyor. Ergenekon ile DK’nin, iddia edilen bağlantısına diğer bir kanıtsa, Ergenekon kapsamında ifadesine başvurulan gizli tanık ‘Son Tezgâh’ın ifadeleri. Son Tezgâh; MLKP, Hizbullah, PKK ve DHKP-C’nin Ergenekon tarafından yönlendirildiğini, bu ortaya çıkınca ‘birilerinin’ DK’yi kurduğunu, altyapısını PKK’nın sağladığını, Suriye’nin istihbarat örgütü El Muhaberat’ın da destek verdiğini iddia ediyor.