Karargâh evleri araştırılırken askerin içindeki 'ışık evleri' bulundu

Karargâh evleri araştırılırken askerin içindeki 'ışık evleri' bulundu
Karargâh evleri araştırılırken askerin içindeki 'ışık evleri' bulundu

Astsubay Ali Balta ifadesinde kaldığı ?ışık evi?nin ağabeyi olan E.Ş.?nin emriyle Kayseri Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler?in aleyhinde belgeler düzenlediğini itiraf etti. Bazı gazetelerin askerlerin gözaltına alınmasından sonra yaptığı yayınlar ise dikkat çekeciydi. Zaman gazetesi astsubaylara hipnoz ve işkence yapıldığını öne sürmüştü.

Kayseri'de gözaltına alınan astsubay Ali Balta, Gülen cemaatinin 'ışık evi'nde kaldığını ve Ergenekon'da gündeme gelen sahte belgeler hazırladıklarını itiraf etti

ANKARA - Gülen cemaatine yakın medya kuruluşları ile Taraf gazetesinin 11 Mart’tan beri Kayseri’deki 2. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı, Kayseri Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler ve Hava Kuvvetleri Askeri savcıları aleyhine yaptığı yayımların altından Hava Kuvvetleri askeri savcılığının Kayseri’deki garnizonda yürüttüğü ‘Işık evi’ operasyonu çıktı. Operasyon kapsamında astsubaylar Ali Balta ve İsmail Dağ tutuklanırken, astsubay Orhan Güleç serbest bırakıldı. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Ulugüler’e yöneltilen, ‘Kayseri’yi fişledi’ suçlamasına neden olan belgenin Emniyet tarafından hazırlandığını, ancak tahrifat yapılarak bölge halkının garnizon komutanı aleyhine kışkırtılması amacıyla kullanıldığını duyurdu.
16 Mart’ta yayımlanan haberlerde Kayseri’de Garnizon Komutanlığı’nın fişleme yaptığı, askerlerin belli mahallelere girmesini yasakladığı iddialarına yer verilmiş, ardından da Garnizon’da gözaltına alınan üç astsubaya hipnozla işkence yapıldığı ileri sürülmüştü. Resmi evrak üzerinde tahrifat yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan astsubay Ali Balta, astsubay İsmail Dağ ile astsubay Çavuş Orhan Güleç, Ankara’ya Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilmişti. Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde sağlık kontrolünden geçirilen astsubaylardan Ali Balta, çarşamba günü sevkedildiği askeri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. İsmail Dağ ile Astsubay Çavuş Orhan Güleç de dün askeri savcı tarafından tutuklanma istemiyle Askeri Mahkeme’ye sevk edildi. Askeri Mahkeme, astsubay İsmail Dağ’ın tutuklanmasına, astsubay Çavuş Orhan Güleç’in ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

‘Bazı çevreler rahatsız’
Tuğgeneral Metin Gürak da dünkü haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Kayseri Garnizonu ve astsubaylar ile ilgili iddialara yanıt verdi. Gürak, bazı çevrelerin karargâh evleri soruşturmasından rahatsızlık duyduğunun anlaşıldığını belirterek, şunları söyledi:

YASAL ÇERÇEVE:
Kayseri’de Garnizon komutanına atfen yapılan iddialarla ilgili konu incelenmiştir. Yapılan incelemelerde Kayseri Garnizon Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu ve yönetmeliği kapsamındaki yetkileri dahilinde tüm garnizonlarda olduğu gibi Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü’nden askeri personelin girmesinin sakıncalı olacağı ve olay çıkması muhtemel mahalle sokak, kafe kıraathane, internetkafe pastane ve müzikevi, lokanta ve otel gibi yerlerin bildirilmesini talep etmiştir. Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü tarafından bildirilen adresler,  Komutanlıkça personele yayımlanmıştır.

BELGEDE TAHRİFAT:
Ancak, bu emirde yer alan adreslerin il emniyet müdürlüğünden elde edildiğine ilişkin ifadelerin maksatlı olarak yazıdan çıkarılarak, belgede tahrifat yapılmak suretiyle, garnizon komutanlığının sanki kendi inisiyatifi ile hareket ettiği yönünde sahte belge tanzim edildiği, bu belgenin işletme sahiplerine gönderildiği, bölge halkının Garnizon Komutanı aleyhine kışkırtılarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itibarını zedelemek için kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığı tespit edilmiştir.

ERGENEKONLA İLİŞKİLENDİRME: Aynı şekilde karargâh evleri kapsamında tutuklu olan bir albaya yardım edilmesi gerektiğine ilişkin ayrı bir sahte belge düzenlenmiş, bunun da TSK iç yazışmasıyla dağıtımı yapılmış, ancak failleri yakalanmıştır. Garnizon Komutanı’nın malum soruşturmayla ilişkilendirilmeye çalışıldığı görülmüştür. Konuya ilişkin soruşturma Hava Kuvvetleri askeri savcılığınca yürütülmektedir.
***
Haberler manipülasyon muydu??
Tümgeneral Ulugüler ve Hava Kuvvetleri askeri savcıları aleyhine Taraf, Bugün ve Zaman gazeteleriyle Samanyolu Haber Televizyonu’nun internet sitesine yansıyan haberlerin üç astsubayın gözaltına alınması ile doğrudan ilgili olduğu gözlendi. Haberler şöyle:

HABER 1

SAVCI HEDEFTİ
Taraf Gazetesi, 11 Mart’ta yayımladığı ‘Dünyanın en zengin askeri savcısı’ başlıklı haberinde karargâh evleri soruşturmasını yürüten Hava Kuvvetleri Adli Müşaviri Hava Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok ve Askeri Savcı Hava Hâkim Yüzbaşı Mehmet Çelik’i, astronomik mal varlığı artışı, evraklara sahte fotoğraf yapıştırma ve İşçi Partisi’nin yargılandığı karargâh evleri olayına İşçi Partili bilirkişi atama ile suçladı. 

HABER 2

GÖZALTI DUYURUSU
12 Mart’ta Zaman Gazetesi Cihan Haber Ajansı’na dayandırarak verdiği haberde 2. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı’nda görevli üç astsubay gözaltına alındığını, zanlı askerlerle
yedi gün sonra görüşebilen avukatların Askeri savcılığı hukuka uygulamamakla suçladığı ifade edildi. Haberde, üç astsubayın kötü muamele gördüğü, ‘Sizleri de asit kuyularına atarım. Yapmadığımız şey değil’ tehditlerine maruz kaldığı öne sürüldü. 

HABER 3
FİŞLEME SUÇLAMASI
16 Mart’ta Bugün Gazetesi’nde yayımlanan ‘Havacı Paşa Kayseri’yi böldü’ başlıklı haberde Kayseri’de yeni bir fişleme olayı yaşandığı iddia edilerek Kayseri 2’nci Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler’in Kayseri’de dokuz mahalle ile çok sayıda esnafı fişlediği ileri sürüldü. Haberde Ulugüler’in Kayserilileri fişlemekle yetinmeyip, fişlenen yerlere askeri personelin gitmesini engellemek için de emir yayımladığı savunuldu. Bugün gazetesi başka bir haberinde “Kayseri’de Ulugüler’in askere ‘gitmeyin’ diye yasakladığı oteli geçtiğimiz hafta ziyaret ettiği ortaya çıktı” ifadesini kullandı. Zaman Gazetesi de ‘Yasak sızınca komutanlar esnaftan özür dilemiş’ başlıklı haberi yayımladı. 

HABER 4
HİPNOZLA İŞKENCE
19 Mart’ta yine Bugün’de yayımlanan ‘Havacı subaylara hipnozla işkence’ haberinde Rıdvan Ulugüler’in üç astsubayı gözaltına aldırdırıp hipnoz ve ilaç kullandırılarak işkence yaptırdığı iddia edildi. Haberde, “Kayseri’de dokuz mahalle ile onlarca esnafı fişlediği ortaya çıkan Rıdvan Paşa’nın, üç astsubayı kanunlara aykırı şekilde gözaltına aldırdığı, hipnoz ve ilaç kullandırılarak işkence yaptırdığı iddia edildi” ifadesi kullanıldı. Haberde, astsubaylar Ali Balta, Orhan Güleç ve İsmail Dağ’ın “kanunsuz bir şekilde” yedi gün boyunca gözaltında tutulduğu, kendilerine “Size iki seçenek sunuyoruz. 20 yıl hapis yatarsınız veya iyi bir hayat sürersiniz” teklifi yapıldığı öne sürüldü. Aynı haberde gözaltıların bir başka nedeninin de karargâh evleriyle ilgili olduğu iddiasına yer verilerek, “Tümgeneral Ulugüler’in Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve karargâh evleri sorumlusu olduğu da belirtilen Albay Cengiz Köylü’nün ‘mağdur olduğunu’ savunarak, Köylü’ye yardım toplanması talimatı verdiği saptandı. Yardım miktarının daha fazla olmasını isteyen askeri bir personelin de Ulugüler’in bu talimatını kurum içi internet sistemi olan ‘intranet’e attığı ve havacı paşanın bu sözlü talimatın ‘intranet’e atılmasından yine astsubay Ali Balta’yı suçladığı aktarıldı” denildi. Haberde, astsubay Ali Balta’nın Ulugüler’in (Haber 3’te sözü edilen) talimatının imzasız bir yazıyla iki ay önce otellere fakslanması olayından da sorumlu tutulduğu vurgulandı. Zaman da  aynı içerikte iki haber yayımladı.  

HABER 5
EVRAK’TA SAHTECİLİK
Bugün Gazetesi 20 Mart (dün) tarihli nüshasında ‘Skandal savcıya suç duyurusu’ başlıklı haberinde Albay Üçok ve Yüzbaşı Mehmet Çelik hakkında ‘evrakta sahtecilik’ suçlamasıyla kamu davası açıldığı anlatıldı.

HABER 6
IŞIK EVLERİ
HaberTürk gazetesi 26 Mart tarihli haberinde Havakuvvetleri Askeri savcılığının ‘ışık evleri soruşturması’ yaptığını ileri sürerek, soruşturmanın Tümgeneral Rıdvan Ulugüler adına düzenlenen iki sahte emirle başladığı vurgulandı. Habere göre, yakalanan astsubayların sadece ‘yetkili’ askerlerin şifreyle kullanabileceği Doküman Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden sahte emirler hazırladığı tespit edildi. 3 Mart’ta Kayseri’ye giden Üçok ve yardımcıları, 7 Mart’ta üç astsubayı sorguladı. Balta, sorgusunda liseden itibaren Gülen cemaati ile ilişkili olduğunu, diğer iki astsubayı da cemaat aracılığıyla tanıdığını ve cemaatin bulduğu evde birlikte kaldıklarını anlattı. Askerleri, mezheplerine, cinsel tercihlerine göre fişlediklerini anlatan Balta, aynı cemaatten olduğunu söylediği E.Ş.’nin 28 Şubat’ta getirdiği bir yazıyı 2 Mart’ta DSY sisteminden yayımladığını itiraf etti.