'Karargâh Evleri'ni sızdıranlar gözaltında

'Karargâh Evleri'ni sızdıranlar gözaltında
'Karargâh Evleri'ni sızdıranlar gözaltında

İP GenelBaşkanvekili Mehmet Bedri Gültekin gözaltına alındı.

Askeri savcının Ergenekon'un asker içinde yapılanması olduğu öne sürülen 'Karargah Evleri'yle ilgili operasyonunda altı sivilin yakalandığı açıklandı. İki kişi 'Karargâh Evleri belgesini sızdırmak'la suçlanıyor
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Ergenekon örgütünün asker içindeki yapılanma çabası olan ‘Karargâh Evleri’ ile ilgili Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı’nca yürütülen soruşturma çerçevesinde, gözaltına alınan altı kişinin sivil olduğu açıklandı. Gözaltına alınanlardan İbrahim Arslan, MİT tarafından Genelkurmay’a iletilen ‘İşçi Partisi/Karargâh Evleri’ şemasının en tepesindeki isim olarak öne çıkmıştı. Ergenekon soruşturmasından bağımsız olarak yürüten Askeri Savcılık soruşturmasının mart ayında bitirilmesi hedefleniyor.

Karargâh Evleri şeması
Bazı muvazzaf subay ve harp okulu öğrencileri ile sivillerin, toplanıp NATO tesislerine karşı eylemler de dahil olmak üzere bazı planları konuştukları ileri sürülen ‘Karargah Evleri’ ilk olarak 21 Mart 2008’de İşçi Partisi’nde bulunan bir MİT raporu ile ortaya çıkmıştı. Aslında bu rapor MİT tarafından Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilmiş, gizli bir rapordu ve İşçi Partisi’nin eline nasıl geçtiği tespit edilemedi.
Önce Karargâh Evleri konusundaki iddiaları yalanlayan Genelkurmay daha sonra, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılığa gönderdiği belgede, Karargâh Evleri iddialarını soruşturduğunu ve NATO tesislerinde önlem alındığını bildirmişti. Ergenekon’un 19 Eylül 2008’deki sekizinci dalgasında görevdeki dört subay ve bir askeri öğrenci gözaltına alındı. 7 Ocak 2009’daki Ergenekon’un 10. dalgasında ise Kayseri’deki Albay Cengiz Köylü gözaltına alındı. Albay Köylü’nün adı ‘Karargâh Evleri’ şemasında askeri kesimle koordinasyonu sağlayan kişi olarak geçmişti.
Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, 16 Ocak 2009’da düzenlenen haftalık basın bilgilendirme toplantısında ise soruşturmayı yürüten Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından bir yarbayın tutuklandığı ve soruşturmanın sürdüğü açıkladı. 

Askeri savcı devrede
Yeni bir gelişme önceki gün akşam saatlerinde yaşandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Başsavcısı Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok, Ankara, İstanbul ve Balıkesir Emniyet Müdürlüklerine önceki gün bir yazı göndererek; İstanbul’da ikamet eden ve ‘Karargâh Evleri’ yapılanmasının bir numaralı ismi olduğu öne sürülen İbrahim Arslan, Bekir Çakmak ve Ozan Ezik, Ankara’da ikamet eden İP Genel Başkanvekili Mehmet Bedri Gültekin ve Münire Öztürk ile Balıkesir’de ikamet eden Zeki Akan’ın, ‘Karargâh Evleri’ soruşturması çerçevesinde gözaltına alınıp Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı’na teslim edilmelerini istedi.
Önceki günü parti genel merkezinde geçiren Gültekin akşam saat 19.30’da evine gittiğinde evin önünde kendisini bekleyen polislerle karşılaştı. ‘İfadesine başvurulmak üzere’ Askeri Savcılığa götürüleceği söylenen Gültekin durumu avukatlarına bildirdi. Avukatların itirazı üzerine kısa bir süre içinde ikinci bir yazı geldi ve bu kez polisteki tutanakta ‘gözaltı ve ifadesinin alınması’ ifadeleri yer aldı. Bunun üzerine Gültekin, polisler tarafından Ankara Jandarma İl Alay Komutanlığı’na götürülerek teslim edildi. Askeri savcının talimatı ile İstanbul’da gözaltına alınan üç ve Balıkesir’de gözaltına alınan bir kişi  sorgulanmak üzere Ankara’ya getirildi.
Soruşturma çerçevesindeki gözaltılar, önceki akşam bazı televizyon kanallarında, arasında beş muvazzaf subayın da bulunduğu kimi kaynaklara göre yedi, kimi kaynaklara göre 11, kimi kaynaklara göre ise 13 kişi olarak haberleştirildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı, dün öğle yaptığı yazılı açıklama ile konuya açıklık getirdi. 

Gözaltında subay yok
Açıklamada, “Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından yürütülmekte olan ve kamuoyunda ‘İP/Karargâh Evleri’ olarak bilinen soruşturma kapsamında 10 Şubat ve 11 Şubat 2009 tarihlerinde İstanbul, Ankara ve Balıkesir’de altı sivil gözaltına alınmıştır” denildi.
Söz konusu altı kişiden sadece İbrahim Arslan ile Ozan Ezik’in ev ve işyerlerinde arama yapılması talebinde bulunan Askeri Savcılık, diğer şüpheliler için ise böyle bir talepte bulunmadı. Askeri Savcılığın 9 Şubat 2009 tarihli Arslan ve Ezik’in gözaltına alınması ve ev ile işyerlerinde arama yapılmasına ilişkin kararında “İP/Karargâh Evleri belgesinin komutanlıktan izinsiz komutanlık dışına çıkarılması ile ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde” ifadesinin yer aldığı kaydedildi.
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in avukatlarından Nusret Şenalp’in Perinçek’in mahkemedeki sorgusu yapılmadan bir hafta kadar önce Hâkim Albay Üçok’a, bir dilekçe ile başvurararak taraflarından yürütülen soruşturmanın sonucunun müvekkilinin savunmasında da etkili olabileceği için kendilerine bildirilmesi talebinde bulundu. Ancak bu talep, soruşturma üzerinde gizlilik kararı olduğu için kabul edilmedi. Perinçek de Mahkeme’deki sorgusunda, Karargâh Evleri belgesi ile ilgili olarak, “Ancak bir akıl hastası böyle saçma sapan şemalar yapabilir” dedi. Askeri Savcı Üçok’un Karargâh Evleri ile ilgili soruşturmasını mart ayı içinde tamamlamayı hedeflediği öğrenildi.

İddianamedeki belge
Ergenekon iddianamesinde de yer alan MİT Müşteşarı Emre Taner imzalı MİT raporu, ‘Karargâh Evleri Projesi’yle ilgili bilgiler içeriyor. MİT raporunda; Karargâh Evleri’nin şeması çıkarılıyor. Organizasyonun en tepesinde lüks bir alış veriş merkezinde dükkân sahibi olan İbrahim Arslan yer alıyor. Şemanın alt bölümünde ise ‘Askeri Kesim’ ve ‘Alevi Kesim’ yer alıyor. Askeri Kesimi Albay Cengiz Köylü’nün, Alevi Kesimi ise ‘Dede’ lakaplı bir kişinin yönettiği dile getiriliyor. Ayrıca Askeri Kesim’e bağlı olarak da İşçi Partisi (İP) gösteriliyor. Oluşumdaki Askeri Kesim ile İşçi Partisi arasındaki bağlantıyı ise Albay Cengiz Köylü tarafından sağlandığı ifade ediliyor.