'Karargâhevleri savcısı' çete şüphelisi

İSTANBUL - Ergenekon soruşturmasıyla paralel olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde başlatılan ‘Karargâhevleri’ soruşturmasını yürüten askeri savcı Albay Ahmet Zeki Üçok, aralarında ünlülerin de olduğu birçok kişiye ‘sahte çürük raporu’ veren bir çeteye yardım ettiği iddiasıyla savcılıkta şüpheli olarak sorgulandı. Üçok tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Aralarında emekli askerlerin de bulunduğu 14 kişinin gözaltında olduğu operasyonda, çetenin 20 ila 150 bin lira karşılığında sahte çürük raporu ayarladığı ve askeri ihalelere de fesat karıştırdığı öne sürülüyor. Örgüt üyelerinin kendi aralarında Albay Üçok için ‘Bamya’ kod ismini kullandıkları da iddia ediliyor.
Soruşturma İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube’zire gelen bir ihbarla başlatıldı. Polis, isimlerini belirlediği zanlıları iki ay takip etti. Çete üyelerinin görüşmeleri görüntülendi.  İstanbul Savcılığı’nın talimatıyla harekete geçen polis, Ankara ve İstanbul’da operasyonlar yaptı. 30 adrese yapılan baskında 14 kişi gözaltına alındı. Bunlar arasında emekli askerler, dört işadamı, ASAL’da görev yapan sivil personel ile hayat kadınları da bulunuyor. 

Arsa satışından komisyon suçlaması
İddialara göre çetenin liderliğini NATO müteahiti olarak tanıtan Turgay T. isimli işadamı yapıyordu. Zanlıların zengin ailelerin, sahatçıların askere gitmesi gereken çocuklarına GATA’daki tanıdıklarını kullanarak 20 ile 150 bin lira karşılığında sahte çürük raporu aldığı öne sürüldü. Örgüt üyeleri ile birlikte gözaltına alınan hayat kadınlarının ise bazı önemli kişilere gönderilerek,  işlerin halledilmesine yardımcı oldukları belirtildi. 
Bu operasyon kapsamında ‘şüpheli’ sıfatıyla savcıya ifade veren Albay Ahmet Zeki Üçok’un da çeteye yardım ettiği öne sürüldü. Bu arada Üçok’un Hava Kuvvetleri komutanlığına ait, üzerinde ‘satılamaz’ şerhi bulunan bir arsanın satışına yardım ettiği ve komisyon aldığı iddia ediliyor. Teknik takipte çete üyelerinin ‘bamya’ kodunu kullandığı Üçok’un rapor alınmasına aracılık ettiği de öne sürülen iddialar arasında yer alıyor.
Askeri savcı Albay Ahmet Zeki Üçok’un adı Karargâhevleri’ soruşturmasıyla duyulmuştu. Bu sırada bazı gazetelerde Üçok’un bir parapsikoloji uzmanının yardımıyla astsubayları hipnoz ederek işkenceyle sorguya aldığı iddiaları yer aldı. Savcının malvarlığı ve geçmişiyle ilgili detaylı haberlere yer verildi. Üçok ‘Karargâhevleri’ soruşturmasına baktıktan sonra görev yeri değiştirilmişti. (Radikal)