Karargâhevleri savcısı Üçok tutuklandı

İSTANBUL- Ergenekon soruşturmasıyla paralel olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yürütülen ‘Karargâhevleri’ soruşturmasının askeri savcısı Albay Ahmet Zeki Üçok  ‘sahte çürük raporu’ veren bir çeteye yardım ettiği iddiasıyla tutuklandı.
İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri aralarında sanatçıların da bulunduğu birçok kişiye sahte çürük raporu hazırlayan çeteye baskın düzenledi. 30 ayrı adrese yapılan eşzamanlı baskınlarda eski askerlerin de olduğu 14 kişi gözaltına alındı. Bu arada Askeri Savcı  Üçok da bu çeteye yardım ettiği iddiasıyla şüpheli olarak İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın Beşiktaş’daki adliye binasına gelerek savcı Hikmet Usta’ya ifade verdi. Üçok, daha sonra çıkarıldığı mahkemede ‘suç örgütü üyeliği’ ve ‘yağmaya azmettirmek’ iddiasıyla tutuklandı.
Askeri savcı Üçok, Ergenekon’da asker ve sivillerin bir araya geldiği öne sürülen ‘Karargâhevleri’yle ilgili olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı içindeki soruşturmayı yürütüyordu. Bazı gazetelerde Üçok’un bir parapsikoloji uzmanının yardımıyla astsubayları hipnoz ederek işkenceyle sorguya aldığı iddiaları yer almıştı. Daha sonra savcı Üçok’un malvarlığı ve geçmişiyle ilgili detaylı haberlerde basına yansımıştı. Tüm bu yayınların nedeninin savcı Üçok’un aynı zamanda Fethullah Gülen’e ait ‘Işık Evleri’yle ilgili soruşturmayı da yürüttüğü için yapıldığı öne sürülmüştü. (Radikal)