Karargâhta 'asalet' zamanı

Karargâhta 'asalet' zamanı
Karargâhta 'asalet' zamanı

Cumhurbaşkanı, YAŞ üyelerine dün bir iftar yemeği verdi

İstifalarla başlayan YAŞ toplantısı dün sona erdi. Genelkurmay Başkanlığı'na 'vekâleten' getirilen Özel'in 'asaleten' atanması bekleniyor.

TSK’nın yeni stratejilerinin, personel terfi ve atamalarının görüşüldüğü Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantıları dün tamamlandı. 29 Temmuz 2011 günü Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanan ve vekâleten Genelkurmay Başkanlığı’na da getirilen Orgeneral Necdet Özel’in bugün ‘Genelkurmay Başkanı’ olması bekleniyor. Orgeneral Özel’in teklifi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Oramiral Murat Bilgel’in, Jandarma Genel Komutanlığı’na 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük’ün getirildiği de iddia edildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ise bu yıl orgeneralliğe terfi edecek komutan ya da YAŞ öncesinde komutanlığa vekâlet eden Kurmay Başkan Korgeneral Abidin Ünal getirilebilir.

YAŞ’ın ilk günü 1, ikinci günü 5.5 saat toplantılara katılan Başbakan Tayyip Erdoğan , üçüncü günde ise Genelkurmay Karargâhı’nda 2 saat kaldı. Başbakan Tayyip Erdoğan ve YAŞ üyesi komutanlar, dün ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından iftar yemeğinde ağırlandı.

YAŞ kararları bir sorun çıkmazsa bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulacak ve Gül’ün onayının ardından kamuoyuna açıklanacak. Orgeneral Özel’in atama kararnamesinin bu süreç öncesinde çıkacağı, böylece, yeni atamalarda Özel’in imzasının ‘vekâleten’ değil ‘asaleten’ yer alacağı öğrenildi.

Özel, Kıvrıkoğlu’nu istemiş
Özel’in Genelkurmay Başkanı olmasının ardından boşalacak Kara Kuvvetleri koltuğuna YAŞ içinden atama yapılacak. Özel’in Orgeneral Kıvrıkoğlu ile çalışmak istediği, hükümetin de kabul ettiği bildiriliyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na, hakkında Gölcük’te donanma içinde bulunan belgeler nedeniyle itirazlar olmasına karşın Donanma Komutanı Oramiral Murat Bilgel’in, Jandarma Genel Komutanlığı’na da 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük’ün gelmesi bekleniyor.
Hava Kuvvetleri Komutanlığı konusunda ise durum karışık. Korgeneral Mehmet Erten terfi sırasında ve terfi ederse orgeneral rütbesi ile Hava Kuvvetleri Komutanı olabilir.

Başka bir ihtimal daha var. Erten terfiden sonra Genelkurmay 2. Başkan Yardımcılığı’na da getirilebilir ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Hasan Aksay’ın emekli olduğu 29 Temmuz gününden beri vekâlet eden Korgeneral Abidin Ünal vekâlet etmeyi sürdürebilir. Ünal’ın terfisine YAŞ karar verdiği için Başbakan’ın ya da Genelkurmay Başkanı Özel’in Ünal’ı terfi ettirmek istemesi yetmiyor. Ünal için Erdoğan, Özel ve Milli Savunma Bakanı dışında üç olumlu oy daha gerekiyor.

Kalyoncu ve Güner ne olur
Kıvrıkoğlu’ndan boşalan 1. Ordu Komutanlığı’na en yakın isim ise Orgeneral Bekir Kalyoncu. Kalyoncu’nun iki yıl bu görevi sürdürdükten sonra Kara Kuvvetleri Komutanı olabileceği de konuşuluyor. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Arslan Güner’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül barajını aşamadığı için kuvvet komutanı ya da 1. Ordu Komutanı olması beklenmiyor. Harp Akademileri Komutanı tutuklu Orgeneral Bilgin Balanlı’nın yerine atama yapılamadığı için de Orgeneral Güner’in bu göreve getirilmesi zor. Bu durumda Güner’in EDOK Komutanlığı’na getirilmesi en yüksek ihtimal. Kuvvet komutanlarının belirlenmesinin ardından boşalacak kadrolara da orgenerallik rütbesini alacak komutanlar yerleşecek.

Tutuklu subayların durumunda bir değişiklik olması beklenmiyor. Bu subayların emekliliklerini isteyen hükümet kanadı ile terfilerini isteyen asker kanadın orta noktada buluşup ‘durumlarını askıda bırakma’ konusunda uzlaştığı bildiriliyor. Tutuklu Albay Dursun Çiçek, 31. yılını doldurduğu için kendi isteği ile emekli olacak. YAŞ, bugün aynı rütbede bulunma süresini ve yaş sınırını aşan bazı subayları emekliye sevk edebilir.

Taşdeler emekli edilebilir
Mevcut YAŞ içinde erken emekli olan dört komutan dışında, emekliliğe en yakın isim Erzurum’daki Ergenekon davasının 1 numaralı sanığı Orgeneral Saldıray Berk. ‘ İnternet andıcı’ soruşturmasında hakkında yakalama talep edilen Orgeneral Taşdeler emekliye sevk edilebilir. Aynı şekilde bu yıl 1. sıradan orgeneralliğe terfisi beklenen Korgeneral İsmail Hakkı Pekin de emekliye sevk edilebilir. Böylece olası bir tutuklama kararı halinde Taşdeler’in ve Pekin’in emekliliğinin imkânsız hale gelmesi de engellenebilir.