Kararlar askerlere bırakılmayacak

Kararlar askerlere bırakılmayacak
Kararlar askerlere bırakılmayacak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK'nın silahlı unsurlarını sınır dışına çekme sürecinde askerin yetkiyi sivillerden alacağı mesajını verdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan , dün Kırgızistan’da silahlı kuvvetlerin çözüm sürecinde herhangi bir yetki gerektiği anda kendilerinden alacağını belirtmesinin ardından Ankara kulislerinde de çekilme sürecinde kararın askere bırakılmayacağı konuşuluyor.
MİT ile Abdullah Öcalan’ın yürüttüğü görüşmelerde ortaya çıkan yol haritası PKK ’nın yaz ortasına kadar Türkiye sınırlarının dışına çıkmasını öngörüyordu. Ancak, Öcalan’ın “TBMM sürece dahil olsun” çağrısı ile BDP ’lilerin sürecin yasal güvence altına alınmasındaki ısrarı sürecin bir süre tıkanmasına neden olmuştu. Söz konusu dönemde Başbakan Tayyip Erdoğan hem “Silahlı Kuvvetler operasyon yapmayacak” diyerek güvence vermişti. Ancak BDP, TSK’nın arazide PKK ile karşılaşması halinde çıkabilecek çatışmalara dikkat çekerek, yasal güvence ısrarını sürdürmüştü. Radikal’in elde ettiği bilgilere göre İmralı ile Kandil arasında kurulan iletişim sonucunda PKK’nın TSK ile karşı karşıya kalmamak için özel çaba harcaması konusunda görüş birliğine varıldı. Hem BDP hem PKK, TSK’nın silahlı bir şekilde karşılaşacağı PKK’lılara kayıtsız kalamayacağı, bunun yasalara aykırı olacağı konusunda ikna oldu.

TSK yazılı istiyor
Son yıllarda askerlerin maruz kaldığı soruşturmalar, Uludere gibi büyük olaylar, TSK’yı siyasi direktif olmadan kritik karar almamaya yönlendirdi. Komuta kademesi gelecekte benzer soruşturmalara tabi tutulmamak için Öcalan’la yapılan görüşmelerde belirlenen yol haritasında da TSK’ya düşen görevlerin yazılı direktiflerle verilmesi konusunda hassasiyet gösteriyor. Bu nedenle, Genelkurmay Karargâhı’nda Başbakan’ın ‘operasyon olmayacak’ güvencesinin, TSK’nın inisiyatifine bırakılması yerine, yazılı siyasi direktifle TSK’ya bildirilmesi, ya da illerde Valilerin sorumluluk alması gerektiği görüşü hâkim oldu.

Erdoğan: Yetkiyi veririz

Başbakan Tayyip Erdoğan dün Kırgızistan’da yaptığı açıklamada, “Bu süreçle ilgili şu şekilde olacak demek mümkün değil. Bu çözüm sürecidir” dedi. Erdoğan, TSK’dan kendilerine gelen bir talebin söz konusu olmadığını vurgulayarak, “Bundan önce silahlı kuvvetler, verdiğimiz yetkiyi kullanır. Yeni süreçte yetki gerektiği anda alacaktır. Benden, Başbakan olarak, illerde valilerden yetkiyi alıp, atması gereken adımları atacaktır. Olay budur” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/112901311290132

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SAYIN BAŞBAKAN - pispor

  artık askeri vesayetin hükümette olduğuna emin olarak diyorum ki o ilin valisi askere geri çekil der ve PKK lılarda çekilir.ben askerlik yaptığımda eğer sınırda bir kaçak geçecek ise o gece sınır nöbetçileri geri alınırdı.buna karakol komutanı karar verirdi.tabi harçlığını alarak

  nerden nereye - bedran79

  28 Şubat sürecinde Genelkurmay İstihbarat Daire başkanı Çetin Sanver dönemin içişleri bakanı meral Akşener'e iletmesi için İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Teoman Ünüsana "Söyleyin o kadına ayağını denk alsın, yoksa onu ve avanesini İçişleri Bakanlığı önünde yağlı kazığa oturturuz" demişti.Tayyipin bu açıklamasından sonra demek ki askeri vesayetin kaldırılması konusunda ilerlemekatetmişiz.Çok değil 5 yıl önce Kürt sorununun çözülmesi komnusunda gündeme farklı fikir geldiğinde genelkurmay bildiri yayınlar biz tarafız derdi.Yani benden izinsiz bir şey olmaz derdi.