'Kararlıyız, çözeceğiz'

'Kararlıyız,    çözeceğiz'
'Kararlıyız,    çözeceğiz'
Doğu Anadolu'dan vekiller ve parti teşkilatlarıyla buluşan Erdoğan'ın, "İmralı'yla süreç kesintisiz işliyor, sonuca ulaştırmakta kararlıyız" dediği öğrenildi.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

Partisinin ‘Doğulu’ vekilleri ve teşkilatlarıyla bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Öcalan’la devlet arasında devam eden süreçle ilgili iyimser konuştu. Erdoğan, “Terör sorununun çözümü için bu süreci sonuca ulaştırmakta kararlıyız. Süreç kesintisiz işliyor” dedi.
Partisinin Güneydoğulu vekilleri ve parti teşkilatlarıyla geçen ay bir araya gelen Erdoğan, dün de AK Parti Genel Merkezi’nde Doğu Anadolu Bölgesi’nden partililerle buluştu. 4.5 saat süren kahvaltılı toplantıya Erzurum, Kars, Iğdır, Ardahan, Erzincan, Malatya, Elazığ ve Ağrı’dan milletvekilleri ile il başkanları, belediye başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları katıldı. Ayrıca, Kilis ve Gaziantep’ten milletvekilleri ile teşkilat üyeleri de hazır bulundu. Erdoğan burada 40 dakikalık bir sunum yaptı.
Erdoğan’ın, ‘İmralı süreci’ için değerlendirmeler yaptığı ve “Terörü sona erdirmek için samimi bir süreç başlattık. Adımlarımız devam ediyor, süreç kesintisiz işliyor. Sürecin nihayete erdirilmesinde kararlıyız” dediği öğrenildi. PKK ’ya yönelik operasyonların da, silahlar bırakılıncaya kadar süreceği mesajı veren Erdoğan teşkilatına da uyarılarda bulundu. 

‘Söyleme dikkat edin’ 

Erdoğan’ın, “Süreci halka iyi anlatmamız gerekiyor. Sizin göreviniz çok önemli. Aynı dili kullanmamız, birlik ve bütünlük içinde hareket etmemiz çok önemli” mesajı verdiği kaydedildi. Konunun, başta CHP ve MHP olmak üzere diğer partilere oy veren halka da iyi aktarılması gerektiğinin altını çizen Başbakan’ın, “Bu sorun çözüldüğünde Türkiye, önündeki en önemli engelden kurtulacak” ve “Bu sorunu ancak AK Parti çözer” dediği öğrenildi.
Toplantıya katılan 40 civarında ismin de değerlendirme yaptığı ve Doğu’da halkın gelişmelere olumlu yaklaştığını aktardığı, ‘sürecin bölgeye olumlu yansıdığı’ tespitinin dillendirildiği öğrenildi. Başbakan Erdoğan’ın da partililerin verdiği mesajlardan memnun olduğu ve “Söylediklerinizden anladığım, doğru yoldayız” dediği kaydedildi.

‘PKK’nın infaz dosyası kabarık’
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, toplantıyla ilgili olarak, Erdoğan’ın bölge milletvekilleri ve il yöneticilerini dinlemek istediğini belirterek, “Sadece İmralı ve Kürt sorunuyla ilgili bir toplantı gibi yansıması doğru değil” dedi. Paris’te 3 kadının öldürülmesi olayını da değerlendiren Çelik, “PKK, geçmişi itibariyle örgüt içi infaz dosyası kabarık bir örgüt. Fransa’daki çalışmanın tam olarak ortaya çıkmasını bekleyip, bütün bulgular ortaya çıktıktan sonra değerlendirme yapmak daha doğru olacak” dedi. Bu olay üzerinden hükümetin eleştirilmesine tepki gösteren Çelik, “Hükümeti suçlamak bu süreci sabote etmektir” dedi.

‘İmralı süreci askıda değil’
Erdoğan’ın Ahmet Türk’e yönelik eleştirilerinden sonra İmralı görüşmelerinin akıbeti tartışılırken, AK Parti ve hükümetten sürece ilişkin ‘kararlılık’ mesajları geldi. Ancak, İmralı’da ikinci görüşmeyi yapacak isimler ve ziyaret zamanı belirsiz. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, İmralı’ya yeni görüşme için kimin gideceğinin kesinleşmediğini, bununla ilgili kararın hükümet ve Adalet Bakanlığı’nca verileceğini vurgulayarak, henüz Ahmet Türk veya bir başkasıyla ilgili bir karar olmadığını söyledi. “Birilerinin ikinci kez İmralı’ya gitmemiş olması gitmeyeceği anlamına gelmez. Sürecin tıkandığı anlamına hiç gelmez” diyen Çelik, parti olarak sürecinin tıkayıcı tutum içinde olmayacaklarını vurguladı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da ‘İmralı sürecin askıda olduğu’ yorumlarının hatırlatılması üzerine, “Hayır arkadaşlar. Şimdilik bu kadarını söyleyeyim” dedi.