Kararname Ergenekon'a mı takıldı?

HSYK'nın yaklaşık 1500 hâkim ve savcıyı yakından ilgilendirilen '2009 Yaz Kararnamesi' hala açıklanmadı, kararnamenin 'Ergenekon'a takıldığı eklinde iddialar var


MESUT HASAN BENLİ
Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yaklaşık 1500 hâkim ve savcıyı yakından ilgilendirilen ‘2009 Yaz Kararnamesi’ bitme aşamasına geldi. Kurulun başkanvekili Kadir Özbek, kararname taslağı üzerinde çalışmaların halen devam ettiğini söyledi. Bir kurul üyesi de Radikal’e yaptığı açıklamada son anda “Ergenekon savcılarının tamamı ve Ergenekon davasına bakan mahkeme heyetinde iki isim değiştirilmesi yönünde bir teklifin gündeme geldiği” iddialarını yalanladı.
HSYK Başkanvekili Özbek, Türkiye Noterler Birliği Kongre Salonu’nda düzenlenen, mesleğe kabul edilen 7. dönem adli yargı hâkim ve savcı adaylarının ad çekme törenin ardından 2009 Yaz Kararnamesi’ne ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özbek, öğlen saatlerinde kararname üzerinde çalışmalarını sürdüğünü açıkladı.
Özbek, kararnamenin çalışmalarına bu yıl geç başlamaları ve başka gündemlerin araya girmesi nedeniyle geciktiğini ancak kararnamenin “bugün ya da yarın” biteceğini ifade etti. Özbek, kararnamenin şimdiye kadar bitirilmemesine gerekçe olarak ‘Ergenekon soruşturmasının 3. iddianamesinin beklediği’ iddialarıyla ilgili olarak, “Türkiye’nin gündeminde her şey oraya dayandırılmaya çalışılıyor. Ancak bu iddialar doğru değil” dedi.

‘Salı’ denmişti ama...
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, geçen hafta sonu yaptığı açıklamada, kararnamenin salı günü açıklanacğını belirtmişti. Yaşanılan bu gecikmeden dolayı dün gün içerisinde kurulun, pazartesi günü yapılan toplantısında son anda “Ergenekon savcılarının tümü ve mahkeme heyetinden iki isimin değiştirilmesi yönünde bir teklifin gündeme geldiği” ileri sürüldü. Ancak bu iddia HSYK kaynaklarınca yalanlandı.
Radikal’e değerlendirmelerde bulunan bir HSYK üyesi, “Bizim görüşmelerimizde bakanlık bir teklif getirir, bu taslak üzerinde görüşmeler devam ederken, bazı isimler önerilebilir. Bazı eklemeler yapılır, çıkarılabilir. Bu öneriler hep oylanır.
Ancak özellikle Ergenekon soruşturması savcıları yönünde bir talep gündeme gelmedi. Bu tür iddiaları nereden çıkarıyorlar bunu anlayamadım. Böyle bir şey yok, hiçbir üyenin de böyle bir teklif yaptığı da yok” diye konuştu.