Karartma okulları

Nasıl çözülecek?
16 milyon öğrenci, 555 bin öğretmen bugün öğretim yılına geçmişe oranla hayli kabarmış sorunlarla başlıyor. Elektrik ve su faturasını ödeyemeyen binler-ce okul, su ve elektrikten yoksun. Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, sorunun nasıl aşılacağı konusunda sessiz.
İstanbul böyleyse...
Türkiye'nin 'megapol'ü İstanbul'dan bir okul manzarası: Esenyurt'taki Alpaslan İlköğretim Okulu'nun elektriği ve suyu kesik. Temizlik için 'komşu cami'den su taşınıyor. Milli Eğitim, İSKİ'yle okulların su borçlarını taksitlendirmek için anlaştı. Elektrikte ise durum belirsiz.
Eski ama hesaplı
Ekonomik sıkıntıdan bunalan öğrenci ve veliler, öğretim yılı öncesi kullanılmış kitap satıcılarına akın etti. İlköğretimdeki yıllık 90 milyon kitap ihtiyacı, yaklaşık 200 trilyon liralık bir pazar oluşturuyor.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL -Esenyurt'taki İncirtepe İlköğretim Okulu, faturası ödenmeyen suyun kesilmesini bin bir güçlükle engelledi, ama elektriği yok. Yine aynı semtteki Alpaslan İlköğretim Okulu daha şanssız. Elektrikleri kesik olduğu gibi, tuvaletler için gereken suyu da karşı camiden taşıyorlar.
Yer İstanbul. Esenyurt'taki Alpaslan
İlköğretim Okulu'na su, karşısındaki camiden taşınıyor. İSKİ tarafından suları kesilen okulun elektrikleri de kesik. Bugün sularının açılacağını öğrenen okul yetkilileri, elektrik ve doğalgaz borçlarına da çözüm bulunmasını istedi.
Yine Esenyurt'taki İncirtepe İlköğretim Okulu'nda ise yönetim ve veliler, suların kesilmesini zorla engelleyebildiklerini, ancak elektriklerinin kesilmesini önleyemediklerini söyledi. Okullardan da camilerden olduğu gibi su ve elektrik parası alınmaması gerektiğini savunan veliler,
"Devlet, okulları kaçak kullanıma zorluyor" dedi. Eğitimciler de suyu ve elektriği kesilen okullarda mühürlerin sökülerek kaçak kullanım yolunun seçildiğini belirtti.
Bu iki okul, Türkiye genelinde elektriği, suyu kesik eğitim kurumlarına sadece iki örnek. 16 milyon çocuk bugün dersbaşı yaparken, birçok okulda sular akmıyor, elekrikler kesik. Sadece İstanbul'da yaklaşık 14 bin okulun İSKİ'ye borcu var, birçoğunun da suyu kesildi.
Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, camilerde olduğu gibi okullardan da elektrik ve su parası alınmaması gerektiğini dile getirdi ancak sonuç alamadı. İstanbul'da valilik İSKİ'yle protokol imzalayarak, suyu kesilmiş okulları yeniden suya kavuşturdu. Ancak elektrikte sorun devam ediyor.
Borç takside bağlandı
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, okulların içinde bulunduğu durum karşısında önceki gün İstanbul Valiliği'yle harekete geçildiğini ifade etti. İSKİ'yle bir protokol imzalandığını belirten Balıbey, su faturalarının taksitlendirileceğini söyledi. Elektrik ve doğalgaz için çalışma yapılmadığını belirten Balıbey, "Camilerden olduğu gibi okullardan da su ve elektrik parası alınmasın" diyen Bakan'a destek verdi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer de yurt genelindeki binlerce okulda hem elektrik hem de suyun kesik olduğun söyledi. Aladdin Dinçer, okulların geçmiş yıllardan kalan elektrik, su, yakıt ve telefon borcu sorununun kısa sürede çözülemeyeceğini belirtti ve bu yüzden okullardan elektrik, su, telefon ve yakıt ücreti alınmamasını istedi.