Karatay dolandırıldı

Karatay dolandırıldı
Karatay dolandırıldı
'Karatay Diyeti'yle tanınan Prof. Dr. Karatay telefon dolandırıcısı kurbanı oldu. Karatay "Devletle birlikte operasyon yaptık sandım" dedi.

Urfa ve Adana’da telefon dolandırıcılarına yönelik operasyon yapan polis, şebekenin İstanbul ’da bir kişiyi dolandırdığını tespit etti. Şüphelilerin parayı alması için gönderdikleri kuryeyi takip eden polis Fenerbahçe Kalamış Parkı’na geldi. Burada yapılan operasyonda şüpheliler Ahmet Ö.(33) ile Mehmet K.(23) yakalandı. Şüphelilerin üzerinden 50 bin dolar ve 10 bin lira para ele geçirildi.
Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilen şüpheliler sorguya alınırken dedektifler mağdurları aramaya başladı ve şüphelilerin kurbanlarına dolandırıcılık sırasında telefon aldırdığı belirlendi. Telefonu alan kişinin Prof. Dr. Canan Karatay olduğu öğrenildi. Telefonla irtibat kurulan Canan Karatay dolandırıldığını kendisini arayan gerçek polislerden öğrendi.
Dolandırıldığını öğrendiğinde büyük şok yaşadığı öğrenilen Prof. Dr. Canan Karatay Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gelerek ifade verdi. Kendisini dolandıranlardan şikâyetçi olan Canan Karatay çıkışta nasıl dolandırıldığını anlattı:
“Beni telefonla aradılar. Banka hesabımın terör örgütü tarafından ele geçirildiğini, hesabımdan sürekli Diyarbakır ’a EFT yapıldığını söylediler. Devletin bununla ilgili büyük bir operasyon başlattığını kimseye bir şey söylememi, asla telefonumu kapatmamı, aileme bile durumdan bahsetmemi istediler. Arayan kişilerin polis ve savcı olduğuna inandım. Adeta hipnotize olmuştum. Ne derlerse yapıyordum. Önce bankadan 20 bin dolar ve 10 bin lira çektirdiler. Daha sonra bir taksiye binerek Balat’a gitmemi istediler. Taksi fişini almamı, bu parayı daha sonra bana geri ödeyeceklerini söylediler. Balat’a gelince beni yönlendirip bir sokağa çektiler. Parayı bakkaldan aldığım bir poşete koyup park halindeki bir otomobilin altına bıraktırdılar.”
Şüphelilerin daha sonra 30 bin dolar istediğini bu parayı da çalıştığı hastaneden aldığını söyleyen Canan Karatay “Bu kez Kalamış Parkı’na gitmemi ve bu parayı da bir ağacın altına bırakmamı istediler. Söylenenleri yaptım. Bu süre zarfından benimle hem polis olduğunu hem de savcı olduğunu söyleyen kişilerle ayrı ayrı konuştum. Bana söylendiği gibi yeni bir cep telefonu aldım. Devletle gizli bir operasyon yaptığım için heyecanlandım. Dolandırıldığım hiç aklıma gelmedi” dedi.

‘Şimdi bu halime gülüyorum’

Prof. Dr. Canan Karatay vatandaşları dolandırıcılar konusunda çok dikkatli olmaları konusunda uyararak “Yol boyunca beni tanıyan ve yardım etmek isteyen kişilerin isteklerini telefondaki kişinin talimatı ile kabul etmedim. Bu sırada beni araçlarıyla götürmek, fotoğraf çektirmek isteyen kişiler oldu onlarıda kabul edemedim. Çok gizli bir operasyon yapıyoruz sanıyordum. Şimdi bu halime gülüyorum” diye konuştu. Yetkililer olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü gözaltına alınan kişilerin sorgularının devam ettiğini söyledi.