Karayalçın 'Gökçek doları' ile başladı

Karayalçın 'Gökçek doları' ile başladı
Karayalçın 'Gökçek doları' ile başladı

Basın toplantısında ?Ankara Büyükşehir Krallığı? yazan dolarlar dağıtıldı. Karayalçın 25 bin kişiye istihdam sağlayacak projesi olduğunu söyledi. FOTOĞRAF: YAVUZ ÖZDEN

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Karayalçın, 'Hazır mısınız' sloganıyla seçim kampanyasını başlattı. Karayalçın Ankara'nın Gökçek döneminde itibar ve iddiasını kaybettiğini savundu

ANKARA- CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın, seçim kampanyasını başlattı. Kampanyasında Ankaralılara ‘hazır mısınız?’ diye soracağını ifade eden Karayalçın, “Ankara’nın değerini artırmak ve yeniden iddialı bir kent haline getirmek zorundayız” dedi.
Karayalçın dün seçim karargahı olarak kullandığı CHP’nin eski Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyerek seçim kampanyasını başlattı. Karayalçın, bina girişinde destek sloganları ile karşılandı. Toplantıyı izlemeye gelenler sık sık “Gökçek gidecek Karayalçın gelecek”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı.
Basın toplantısına Karayalçın, Melih Gökçek’in başkanlığında geçen 15 yıl içinde Ankara’nın itibar ve iddiasını yitirdiğini savundu. Karayalçın, “Kavgaya değil iş yapmaya geliyoruz. Doğru projeler hazırlanırsa kaynak da bulunur, iş de yaratılır. Ankara’nın değerini artıracak, üretim gücünü yükseltecek projelerle Ankaralıların karşısına çıkıyoruz” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın “Gökçek’ten önce Ankara’da kirlilikten kuşlar ölüyordu” sözlerine Karayalçın, ‘Kendi döneminde 300 mikrogram/metreküp olan kirlilik oranının 5070 mikrogram/metreküp olarak ortaya çıktığını’ söyleyerek yanıt verdi. Karayalçın, “Kirlilikten kuşlar ölüyordu” sözlerinin de 1978’de Bülent Ecevit tarafından söylendiğini kaydetti.
Yeni projeleri ile ilgili bilgi de veren Karayalçın, metro inşaatlarının bitirileceğini ve ilave olarak Dikimevi-Siteler hattının açılacağını kaydetti. Karayalçın, Mamak Doğukent’te üniversite kurulması için alan ayıracaklarını söyledi.

Sadaka değil hak
Belediyenin sosyal yardımlarının süreceğini de kaydeden Karayalçın, “Yoksulluk sınırı altında yaşayan insanlarımızın destek almalarını, sadaka olarak değil, hakları olarak görüyoruz. Bunun içinde yeni bir uygulamayı başlatıyoruz. ‘Hemşerilik Geliri’ adını verdiğimiz projenin Ankara’da tartışılacağını düşünüyorum” dedi. Karayalçın, 25 bin kişiye istihdam sağlayacak bir başka projeleri olduğunu da söyledi.
Gökçek’in öne sürdüğünün aksine kendisinin döneminde doğalgazdan bir kuruş kâr almadıklarını anlatan Karayalçın, “Gökçek ise yüzde 8 kâr aldığını açıkladı” dedi. (Radikal)?