Karayalçın: Seçimi kazanacağız Gökçek düşünsün

Karayalçın: Seçimi kazanacağız Gökçek düşünsün
Karayalçın: Seçimi kazanacağız Gökçek düşünsün
CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın, 29 Mart yerel seçimleri öncesinde iddialı konuştu ve 30 Mart sabahı Ankara yönetimine geleceklerini söyledi. Yeni yılın ilk basın toplantısını yapan Karayalçın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Başbakan Erdoğan'ın eleştirilerine yanıt verdi
ANKARA - CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın, 29 Mart yerel seçimleri öncesinde iddialı konuştu ve 30 Mart sabahı Ankara yönetimine geleceklerini iddia etti. Yeni yılın ilk basın toplantısını yapan Karayalçın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Başbakan Erdoğan’ın eleştirilerine yanıt verdi. Karayalçın, seçimleri kaybetmesi durumunda siyaseti bırakmasını isteyen Gökçek’e, “Ben siyesi geleceğimi sayın Gökçek’in fantezileri üzerine kurgulamayı hiç düşünmedim. İnşallah bu seçimi kazanacağız, Ankara’nın yönetimine geleceğiz. Sayın Gökçek düşünsünö karşılığını verdi.
CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın, bir basın toplantısı düzenleyerek, çalışmalarına resmen start verdi. CHP’nin Çankaya Çevre Sokak’ta bulunan eski Genel Merkez Binası’nda düzenlenen toplantıya, basın mensuplarının yanı sıra vatandaşların da ilgisi büyük oldu. Toplantıyı izlemeye gelen vatandaşlar sık sık, “Gökçek gidecek Karayalçın gelecekö “Birleşe birleşe kazanacağızö sloganları attı.
Ankara’nın Cumhuriyet’in başından beri Türkiye’nin öncüsü olduğunu ifade eden Karayalçın, Melih Gökçek yönetimini eleştirdi. Gökçek’in başkanlığında geçen 15 yıl içinde Ankara’nın itibar ve iddiasını yitirdiğini ileri süren Karayalçın, “Ankara’ya hem iddiasını hem de itibarını iade etmek zorundayız. Ankara’nın değerini artırmak ve yeniden iddialı bir kent haline getirmek zorundayız. Ankara’yı bu kasaba görünümünden kurtarmak zorundayızö dedi.
Ankaralıların Kızılırmak nehrinin “kirli ve sağlığa zararlıö suyunu kullanmaya mahkum edildiğini belirten CHP’li Karayalçın, şöyle konuştu:
“Ankara, sorunlarını algılamayan, proje üretemeyen, kredi bulamayan bir kente dönüştü. Belediye yönetimi, sorunları çözemiyor, her başı sıkıştığında sorumluluğu başkalarının üzerine atıyor, çözümü hükümetten bekliyor.
Cumhuriyetin, demokrasinin, barışın ve hoşgörünün başkenti olması gereken Ankara, kavgacı, uzlaşmaz, bilgisiz, düzeysiz bir yönetim anlayışına teslim olmuştur. Bugün ihtiyacımız olan şey, Ankara’nın yeni bur ufka kavuşması, Ankara’da yeni bir yönetim anlayışının egemen olmasıdır. Biz kavgaya değil iş yapmaya, iş yaratmaya geliyoruz.
Doğru projeler hazırlanırsa kaynak da bulunur, iş de yaratılır. Biz Ankara’nın değerini artıracak, üretim gücünü yükseltecek, zenginleşmesini sağlayacak ve bunun yanı sıra yoksulluğu ortadan kaldıracak, işsizliğe çözüm getirecek projelerle Ankaralıların karşısına çıkıyoruz.”

PIRIL PIRIL ANKARA BIRAKTIK
Karayalçın, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Karayalçın’a Başkent Doğalgaz Genel Müdürü’nün doğalgaz sızıntısı nedeniyle hayatını kaybeden 7 gençle ilgili söylediği sözler hatırladı. Söz konusu açıklamaları üzüntüyle okuduğunu anlatan Karayalçın, “Böyle bir açıklamanın yapılmasından çok derin bir üzüntü duyduğumu ve bu ifadeyi kişiyi kınadığımı buradan kınadığımı ifade etmek isterimö dedi. Karayalçın, bu tarz bürokratlarla çalışmayacağını söyledi.
Karayalçın, Melih Gökçek’in, “kaybeden siyasetten çekilsinö sözlerini de değerlendirdi. Karayalçın, “Ben siyesi geleceğimi sayın Gökçek’in fantezileri üzerine kurgulamayı hiç düşünmedim. Zaten böyle bir olasılığı da düşünmüyorum. İnşallah bu seçimi kazancağız, Ankara’nın yönetimine geleceğiz. Sayın Gökçek düşünsünö dedi.
Karayalçın, Ankara’yı “kirli bir Ankaraö olarak bıraktığı yönündeki iddialara da yanıt verdi. Karayalçın, “Ben pırıl pırıl bir başkent bıraktım. Ankara’nın hava kalitesi bizim yönetimimizde son derece yüksekti. Biz Ankara’da enerji kullanımı konusunda ve hava kalitesinin yükseltilmesi için yaptığımız çalışmalarla ilgili olarak BM’den ödül almıştıkö diye konuştu. Ankara’da Çevre Bakanlığı 18 Aralık 2008 tarihinde yapılan hava ölçümünü hatırlatan Karayalçın, kirlilik oranının 5070 mikrogram/metreküp olarak ortaya çıktığını kaydetti. Karayalçın, olması gereken düzeyin ise 300 mikrogram/metreküp olduğuna işaret etti.

HAZIR MISINIZ? Karayalçın, basın toplantısının ardından binada bulunan vatandaşların yanına gelerek kısa bir konuşma yaptı. 30 Mart 2009’da Ankara yönetimine geleceklerini söyleyen Karayalçın, şimdiye kadar bölüne bölüne Ankara’nın kaybedildiğini ifade ederken, bundan sonra “birleşe birleşeö kazanacaklarını kaydetti. Karayalçın, 3 ay boyunca Ankaralılara “Hazır mısınız?ö sorusunu soracaklarını kaydetti. Karayalçın’ın konuşması, vatandaşların, “Karayalçın gelecek Gökçek gidecek”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları ile kesildi. (anka)