Karayılan: Ateşkese bağlı kalacağız, yol denetimlerine son verin

Karayılan: Ateşkese bağlı kalacağız, yol denetimlerine son verin
Karayılan: Ateşkese bağlı kalacağız, yol denetimlerine son verin
PKK yöneticisi Murat Karayılan, Ankara'da gerçekleşen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına saygı nedeniyle ateşkese bağlı kalacaklarını duyurarak, "yol denetimlerine son verilmesi" ve "denetimde tutulan yolların bırakılarak üs alanlarına dönülmesi" çağrısında bulundu.

RADİKAL - PKK yöneticilerinden Murat Karayılan örgüt kadrolarına hitaben yaptığı telsiz anonsuyla " Ankara 'da gerçekleşen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına duyulan saygı nedeniyle" ateşkese bağlı kalınacağını söyledi.

Fırat Haber Ajansı'nda yer alan habere göre PKK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan, örgüt militanlarına uzun mesafeli telsiz aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Ankara'da yaşamını yitiren insanların vasiyeti gereği eylemsizlik sürecini uygulayacaklarını" belirtti. 

Eylemsizlik süreci boyunca örgüt güçlerinin 'üzerlerine gelinmedikçe ve halka dönük saldırılar olmadığı müddetçe herhangi bir eylem yapmaması gerektiğini' söyleyen Karayılan, PKK'lılara "denetimde tutulan yolların bırakılmasını ve buralarda görevli olanların üs alanlarına dönmeleri" çağrısında bulundu.

Karayılan, yol denetimlerine son verilmesini de isteyerek, "Eylemsizlik ruhuna uygun olarak hareket etmek ve çatışmaya hiçbir biçimde meydan vermemek için herkes bulunduğu yerde kalmalı" ifadelerini kullandı.

Karayılan, "Geliştirmek durumunda olduğumuz eylemsizlik sürecine, AKP 'nin uymayacağı açıktır. Bu nedenle tüm arkadaşlar bizim geliştirdiğimiz bu sürecin tek taraflı bir tutum olduğunu ve olacağını iyi bilmelidir" diye konuştu.