Karayılan : Ateşkesi bozma gibi bir niyetimiz yok

Karayılan : Ateşkesi bozma gibi bir niyetimiz yok
Karayılan : Ateşkesi bozma gibi bir niyetimiz yok
PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, çözüm sürecinin kritik bir bir aşamada olduğunu belirterek 'Ateşkesi bozma gibi bir niyetimiz yok' dedi.

PKK ’nın üst düzey yöneticilerinden ve Halk Savunma Merkezi (HSM) lideri Murat Karayılan, "Süreç kritik bir aşamadadır. Zaten geri çekilme durduruldu. Bu kararı almaya devlet bizi mecbur etti. Sorumlu AKP hükümetidir. Eğer yarın bu süreç bozulursa sorumlu biz değiliz" dedi. Karayılan, ateşkesi bozma gibi bir niyetlerinin olmadığını ancak askeri operasyon yapılması halinde yaşanacak bir çatışmanın bu süreci bozabileceği konusunda uyardı.

PKK’nın çekilmeyen ve Türkiye sınırlarında kalan üyelerine telsizle seslenen Murat Karayılan, çözüm sürecinin kritik bir aşamaya geldiğine dikkat çekerek, geri çekilmeyi durdurmaya mecbur edildiklerinin altını çizdi.

Karayılan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Eylül'de açıklanan paket karşısındaki tutumunu önümüzdeki günlerde bir deklarasyon ile kamuoyuna duyuracağını açıkladı.

İşte Karayılan’ın ANF’de yer alan konuşmasından satır başları:

‘ÇEKİLME EMEĞİMİZE’ SAYGI GÖSTERİLMEDİ
-Öcalan’ın mektubunda çözüm süreci 3 aşama olarak ele alınıyordu; hangi aşamada kim ne yapacak ve kalıcı çözüm nasıl geliştirilecek bunlar belirtiliyordu. Bu mektuba onlar da (hükümet), biz de 'evet' dedik. Biz birinci aşamada üzerimize düşen görevleri yerine getirdik ve devam ettik. Ama onlar gerekenleri yapmadı ve devlete baktık, hiç o havada değiller.
-Çekilme sürecinde devlet tarafı, güçlerimizin dışarı çıkması için operasyonları durdurdu. Ama bunun dışında hiç bir şey yapmadı. Tersine karakollar, yollar, barajlar yaptı, yeni korucu kadroları açtı.”
-Geri çekilmemizin herhangi bir yasal zemini yoktu. Meclisin karar alması gerekiyordu fakat karar almadılar. Karar alsaydılar, yollar açılsaydı, onlar da üzerlerine düşen görevleri yerine getirseydiler ve kendi taraflarından adım atsaydılar durum farklı olabilirdi.
-Dersim’den, Karadeniz’den, Toroslar’dan insanlar yola çıkıyor ve Medya Savunma Alanları’na ulaşıyor. Bu başlı başına bir emektir. Hiç bir AKP yetkilisinin konuşmasında bu emeğe saygılı yaklaşım yoktu.

ÖCALAN’DAN ÜÇ ÖNERİ:
-Öcalan çözümün gelişmesi için yeni bir çerçeve önerdi. Bu çerçeveye göre, öncelikle diyalog süreci müzakereye dönüşmeli, görüşmeler bu temelde yeni bir formatla sürdürülmelidir. Bununla birlikte 3 başlık halinde şunları ifade etti: Birincisi, bundan sonra görüşmelerde bağımsız, gözlemci bir tarafın da olması gereklidir. Müzakerede kararlaştırılanları kim yerine getirmezse onları uyaran bir güç lazımdır. İkincisi, sorunun çözümü için gerekli yasal ve anayasal değişimler geliştirilmelidir. Ve sonuncusu da görüşme sürecinin başarısı için Önderliğin koşullarının değişmesi gerekmektedir. Bu üç önemli konuda adım atılır ise süreç ilerleyebilir. Aksi durumda süreç tümüyle tıkanma noktasına gelir.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ SÜRECİ BOŞA ÇIKARTMA PAKETİDİR
-Zaten bu paket çözüm paketi değil, çözüm sürecini boşa çıkartma paketidir. Kürtlerin adını bile söylemek istemiyorlar. Mesela Erdoğan bu paket üzerine 45 dakika konuştu, konuşmasında bir kez bile Kürt kelimesi geçmedi.
-Anadilde eğitim hakkı olmazsa ve devlet iki dilli olmazsa nasıl çözüm olacak? Eğer Kürt dili üzerindeki yasaklar devam ederse nasıl çözüm olur ki?

ATEŞKESİ BOZMA NİYETİMİZ YOK
-Süreç hassas bir noktaya ulaşmış durumdadır. Belirttiğimiz gibi devlet ateşkesi bozmazsa biz bozan olmayacağız. Ancak birkaç gündür devlet operasyonlar yapmakta. Bu operasyonlarda arkadaşlarla karşılaşma olur ve çatışma yaşanırsa tabii ki süreç bozulur. Çünkü biz daha başlangıçta ‘eğer operasyonlar olursa süreç sona erer’ demiştik. Bunu 25 Nisan günü yaptığımız basın toplantısında ben kendim dile getirdim. Bu, sürecin bir şartıdır. Yani devlet güçleri operasyon yaparsa, çatışma ve kayıplar yaşanırsa, süreç son bulur. Biz kendi açımızdan böyle bir şeyi düşünmüyoruz ama devleti bilmiyoruz. Bu nedenle tüm arkadaşlar ateşkesin devam etmesi için hassas yaklaşmalıdırlar. Bu bir. İkinci olarak ise ateşkes tek değil iki taraflıdır. Diğer tarafın bozması mümkündür. Bu yönü de düşünülerek arkadaşlar her ihtimale hazırlıklı olmalıdır. Yani biz devam etmeyi esas alıyoruz ama karşı tarafın esas alıp almayacağını bilmiyoruz. Bunun için bütün gücümüzün her ihtimale hazır olması gerekmektedir.