Karayılan : Ateşkesi bozma gibi bir niyetimiz yok

Karayılan : Ateşkesi bozma gibi bir niyetimiz yok
Karayılan : Ateşkesi bozma gibi bir niyetimiz yok
PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, çözüm sürecinin kritik bir bir aşamada olduğunu belirterek 'Ateşkesi bozma gibi bir niyetimiz yok' dedi.

PKK ’nın üst düzey yöneticilerinden ve Halk Savunma Merkezi (HSM) lideri Murat Karayılan, "Süreç kritik bir aşamadadır. Zaten geri çekilme durduruldu. Bu kararı almaya devlet bizi mecbur etti. Sorumlu AKP hükümetidir. Eğer yarın bu süreç bozulursa sorumlu biz değiliz" dedi. Karayılan, ateşkesi bozma gibi bir niyetlerinin olmadığını ancak askeri operasyon yapılması halinde yaşanacak bir çatışmanın bu süreci bozabileceği konusunda uyardı.

PKK’nın çekilmeyen ve Türkiye sınırlarında kalan üyelerine telsizle seslenen Murat Karayılan, çözüm sürecinin kritik bir aşamaya geldiğine dikkat çekerek, geri çekilmeyi durdurmaya mecbur edildiklerinin altını çizdi.

Karayılan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Eylül'de açıklanan paket karşısındaki tutumunu önümüzdeki günlerde bir deklarasyon ile kamuoyuna duyuracağını açıkladı.

İşte Karayılan’ın ANF’de yer alan konuşmasından satır başları:

‘ÇEKİLME EMEĞİMİZE’ SAYGI GÖSTERİLMEDİ
-Öcalan’ın mektubunda çözüm süreci 3 aşama olarak ele alınıyordu; hangi aşamada kim ne yapacak ve kalıcı çözüm nasıl geliştirilecek bunlar belirtiliyordu. Bu mektuba onlar da (hükümet), biz de 'evet' dedik. Biz birinci aşamada üzerimize düşen görevleri yerine getirdik ve devam ettik. Ama onlar gerekenleri yapmadı ve devlete baktık, hiç o havada değiller.
-Çekilme sürecinde devlet tarafı, güçlerimizin dışarı çıkması için operasyonları durdurdu. Ama bunun dışında hiç bir şey yapmadı. Tersine karakollar, yollar, barajlar yaptı, yeni korucu kadroları açtı.”
-Geri çekilmemizin herhangi bir yasal zemini yoktu. Meclisin karar alması gerekiyordu fakat karar almadılar. Karar alsaydılar, yollar açılsaydı, onlar da üzerlerine düşen görevleri yerine getirseydiler ve kendi taraflarından adım atsaydılar durum farklı olabilirdi.
-Dersim’den, Karadeniz’den, Toroslar’dan insanlar yola çıkıyor ve Medya Savunma Alanları’na ulaşıyor. Bu başlı başına bir emektir. Hiç bir AKP yetkilisinin konuşmasında bu emeğe saygılı yaklaşım yoktu.

ÖCALAN’DAN ÜÇ ÖNERİ:
-Öcalan çözümün gelişmesi için yeni bir çerçeve önerdi. Bu çerçeveye göre, öncelikle diyalog süreci müzakereye dönüşmeli, görüşmeler bu temelde yeni bir formatla sürdürülmelidir. Bununla birlikte 3 başlık halinde şunları ifade etti: Birincisi, bundan sonra görüşmelerde bağımsız, gözlemci bir tarafın da olması gereklidir. Müzakerede kararlaştırılanları kim yerine getirmezse onları uyaran bir güç lazımdır. İkincisi, sorunun çözümü için gerekli yasal ve anayasal değişimler geliştirilmelidir. Ve sonuncusu da görüşme sürecinin başarısı için Önderliğin koşullarının değişmesi gerekmektedir. Bu üç önemli konuda adım atılır ise süreç ilerleyebilir. Aksi durumda süreç tümüyle tıkanma noktasına gelir.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ SÜRECİ BOŞA ÇIKARTMA PAKETİDİR
-Zaten bu paket çözüm paketi değil, çözüm sürecini boşa çıkartma paketidir. Kürtlerin adını bile söylemek istemiyorlar. Mesela Erdoğan bu paket üzerine 45 dakika konuştu, konuşmasında bir kez bile Kürt kelimesi geçmedi.
-Anadilde eğitim hakkı olmazsa ve devlet iki dilli olmazsa nasıl çözüm olacak? Eğer Kürt dili üzerindeki yasaklar devam ederse nasıl çözüm olur ki?

ATEŞKESİ BOZMA NİYETİMİZ YOK
-Süreç hassas bir noktaya ulaşmış durumdadır. Belirttiğimiz gibi devlet ateşkesi bozmazsa biz bozan olmayacağız. Ancak birkaç gündür devlet operasyonlar yapmakta. Bu operasyonlarda arkadaşlarla karşılaşma olur ve çatışma yaşanırsa tabii ki süreç bozulur. Çünkü biz daha başlangıçta ‘eğer operasyonlar olursa süreç sona erer’ demiştik. Bunu 25 Nisan günü yaptığımız basın toplantısında ben kendim dile getirdim. Bu, sürecin bir şartıdır. Yani devlet güçleri operasyon yaparsa, çatışma ve kayıplar yaşanırsa, süreç son bulur. Biz kendi açımızdan böyle bir şeyi düşünmüyoruz ama devleti bilmiyoruz. Bu nedenle tüm arkadaşlar ateşkesin devam etmesi için hassas yaklaşmalıdırlar. Bu bir. İkinci olarak ise ateşkes tek değil iki taraflıdır. Diğer tarafın bozması mümkündür. Bu yönü de düşünülerek arkadaşlar her ihtimale hazırlıklı olmalıdır. Yani biz devam etmeyi esas alıyoruz ama karşı tarafın esas alıp almayacağını bilmiyoruz. Bunun için bütün gücümüzün her ihtimale hazır olması gerekmektedir.


  http://www.radikal.com.tr/115440811544086

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sonuna kadar, insanin yasami için, - seyhan62

  cumhuriyet tarihi boyunca.kùrtlerin basina getirilmeyen kalmadi,kùrdùn ismi.dili.kùltùru.tarumar edildi.yakin tarihimizde 4 bin besyuz koy viran edildi.17 bin sifil kùrt insan,toplu çukurlara,kuyulara atildi,10 bine yakin siyasetçi,seçilmisleri bir okadar, genci hapis lerde çurutuluyor,milyonlarin larin siyasi iradesi s,OCALAN halen ozgùr deyil,Halen kùrt çocuklarin ana dilde eyitimi çok gorùlùyor,butun bunlara ragmen kùrtler haykirmaya devam ediyor,atalarimiz silah sevmedi,bizde sevmiyoruz,ne olur insanlar olmasin,ne olur siyasi çozùm !

  Kesmedi mi ? - PAN-ZEHİR

  10 sene önce verilse göbek atacağınız haklar bugün sizi kesmiyorsa bu sizin sorununuz bizi bağlamaz. Kürt olmak sizlere bir ayrıcalık kazandırmaz.300-500 terörist ülke dışına çıkmış, emeklerine yazıkmış, sanki hayır yapmak için dağlarda duruyorları. Sanki binden fazla insan hala dağda değil.. Bu adam bizleri saf falan sanıyor heralde.

  Olmasa da ne Farkeder. - Clear

  Sizin ateşkesi ihlal niyetiniz olmasa da,çekilmeyi durduruşunuz,barışı engellemek için bahane arayanların avuçlarını kaşındırmıştır.Hani şu dillerinizde pelesenk olan "kontrol dışı aykırı gruplar" var ya? İşte onlardan bahsediyorum.Onların da sorumlusu,devlet değil herhalde,di mi? Onların çıkaracağı olaylara,TSK'nın zorunlu ve olağan müdahelesi,ateşkesten vazgeçme bahanesi,olmaz umarım.

  Osmanli oyunu - Ari Zerdüst

  Bir halkin dilini yasaklayan bir zihniyeten saygi beklenilemez.Elbete saygili olun denir ama beklenti icinde olmak baska bir sey.Ateskes iki tarafli yapildi.Bu noktada AKP bazi kuralara uysada bunu firsat bilip Kürt cografyasini kalekol ve termik santralerle doldurdu.Bu da ateskse uymadigi anlamina gelir.Devrimci halk savasin hemen arifesinde bu sürecin gelmesi Kürtler acisinda büyük tahlisizlik.Oysa ki AKP tam köseye sikistirilmisti.Devrimci halk savasi onun aklini basinda almis islemez hale sokmustu.Buna rahmen bu zihniyetle süreci baslatmak zihniyet icin bulunmaz hint kumasi oldu.Ne dersek diyelim,kazanci ne olursa olsun gelinen asamada Kürtler " yine kandirildik" hisine kapildi.Böyle bir sürec gerekliydi elbet ama yanlis zamanda yapildigini da kabul etmek gerekir.AKP bunu firsat bilip elindeki olanaklarida kulanarak bu süreci kendi lehine cevirmesini bildi bunuda kabul etmek gerekir.Yoksa Rojava da El Kaide ile Kürt kanini dökme cesaretini bulamazdi bu da bilene. Yinede bunlar olsada sürecin arkasinda,yaninda olmayi bilmek gerekir.AKP bunu yapmakla zaten son sansini da kulandi.Bundan sonra sira Kürtlerde.

  Son 40 yilin Kürdü - nemzetkozi

  Politiktir ve tarih bilinci geliskindir. yakin ve uzak tarihimizde osmanli ve onun ardili tc'nin Kürdlerle girdigi savaslarda Kürdlere karsi kullandiklari hileler,entrikalar alicengiz oyunlari hafizalarda taze iken Kürdler yeni bir tc hilesi ile karsi karsiyalar. gecmiste Kurdlerin mevcut hilelere yenik dusmesinin en onemli nedeni Kurdlerin iyi niyeti idi... sozde devletin baslattigi cozum surecinde Kurdlere karsi ayni silahla yaklasildigi ortada. Kurdler ise tarihi bilincle hareket edip tum bunlari gormektedir ama tum.bunlari da iyi niyetle yapmaktalar. mesela tc operasyon yapiyorsa amac herhalde kir gezisi degildir. amac Kurdlerin imhasidir. barajlar yapiliyor, amac:Kurdistanda somurgeci devletlerin olusturdugu sunni sinirda Kurdlerin gecisinin engellenmesidir.kalekollar yapiliyor, amac:Kurdlerin basina daha guclu bir balyoz olarak inmektir. koruculuk gelistiriliyor, amac: Kürdü Kürde kirdirmaktir. paket aciliyor, amac silahla basarilamayan asimilasyonun siyaseten basarilmasidir. Kurdler hala iyi niyetini korumaktalar tam da tc'nin istedigi gibi... oysa cehenneme giden yol da iyi niyet taslari ile oruludur fransiz atasozunde belirlendigi uzre...

  Empati adına - hümanıstanbul

  Asker operasyonların durması amenna,yeni karakolların yapımına karşı çıkılmasına amenna,yeni korucu alımına tepkiye amenna,ancak barajların yapılması neden sorun oluyor?Ayrıca devletin resmi iki dilli olması neden bu kadar önemli?Onun yerine kişilerin istediği eğitimi,istediği dille alma özgürlüğünün olması daha yapıcı olmaz mı?