Karayılan: Bağımsız Kürt devletini desteklemeyiz

Karayılan: Bağımsız Kürt devletini desteklemeyiz
Karayılan: Bağımsız Kürt devletini desteklemeyiz
PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, Irak'ın kuzeyinde Bağımsız Kürt Devleti ilan edilmesi halinde bir şey söylemeyeceklerini, ancak 'ulus devlete' karşı oldukları için de desteklemeyeceklerini söyledi.

KANDİL – PKK yöneticilerinden, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, dün Kandil Dağı'nda düzenlediği ve 8 Mayıs'tan itibaren PKK'lıların Türkiye 'den çekileceğini açıkladığı basın toplantısının ardından akşam bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Gazetecilere görüşürken, önümüzdeki dönemde Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin, Bağımsız Kürt Devleti ilan etmesi gündeme gelince Karayılan buna destek vermeyeceklerini söyledi. Karayılan, "Biz Ortadoğu 'da bütün halkların birlikte eşit bir şekilde, demokratik bir ortamda kardeşçe yaşamalarından yanayız. Bu da demokratik konfedaralizm ve federasyon ile olur. Ulus devletlerde diktatör olur" diye konuştu.


'HİZBULLAH'LA HELALLEŞME OLMADI'
Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde PKK ve Hizbullah yanlısı öğrencilerin çatışması ile gündeme gelen PKK- Hizbullah çatışmasına da değinen Murat Karayılan, yeni dönemde kimseyi karşılarına almak istemediklerini söyledi. Karayılan şöyle dedi:

"Siyasi bir oluşum olarak onlara karşı değiliz. Üniversitedeki çatışma bize tertipli bir çatışma gibi geldi. Çatışma sonrası yaptıkları açıklamalar ve kullandıkları dil geçmişte yapılanları hatırlattı. Geçmişte yaşananlarla ilgili yüzeysel bir eleştiri verdiler. Onları sürece katmak istiyoruz ama özeleştiri vermeleri gerekir. Söz ettikleri gibi bir helalleşme olmadı. Şimdiye kadar onlarla resmi bir temasa girmedik. Yani Hizbullah ile üst düzeyde bir helalleşme olmadı. Dicle Üniversitesi'ndeki çatışma çok düşündürücüdür."


'AB'NİN ELİNDEN KÜRT KARTI ALINMALADIR'
Çözüm süreciyle ilgili açıklamalarda da bulunan Murat Karayılan, çözüm sürecine Türkiye'deki bütün demokrasi güçlerinin destek vermesi gerektiği görüşünü savunarak, "Her şeyi AKP 'ye verirsek işler zorlaşır. Bütün kesimlerin sürece destek sunması gerekir" dedi. Murat Karayılan, Avrupa'nın çözüm sürecine desteğiyle ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı:

"Avrupa'nın çözüm süreci konusunda çok samimi olduğunu söylemek mümkün değil. Paris'te yaşanan katliam ortadadır. Söz konusu binanın 3 ayrı girişi var. Bu konuda çok etkili bir soruşturma yaptıklarına inanmıyoruz. Çözüm sürecini istemeyebilir. Türkiye demokratikleşerek, Kürt kartını Avrupa Birliği'nin elinden almalıdır ki, artık Türkiye'yi ve Kürtleri kullanmasınlar."


FERİT ASLAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1131173113117312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tabi.. mutlaka kendilerinden izin alırlar.. - Baverobin

  İster destekleyin ister desteklemeyin ama yeter ki kösteklemeyin. Kürtler bağımsızlık fırsatı buldukları anda bunu kullanacaklardır.. Kendi ülkesinde özgürce yaşamak isteyen her halk gibi..

  Çıkarlar - user1148618

  Hayır Kürtler Kürt arkadaşları destekleyenler ne akılla bu adamlara güveniyorlar anlamıyorum. Özgürlük, eşitlikten bahsedenler Kuzey Kürdistan dedikleri köylerde agalığı bitirememiş, aşiret kurallarını bile esnetememiş insanlar. Bu mantıkla bu aydınlanma ile mi Batı'ya eşitlik, adalet getirecekler? Komik olmayın herkes kendi çıkarı peşinde işte.

  herkes birlikte yaşasaydı!......... - coolcobraa

  bildiğimiz tarihten başlayarak herkes beraber yaşayabilmesini bilseydi o zaman zaten hiç bir sorun olmazdı her kes her kavim her ırk bir bayrak altında mutlu mesut bir şekilde yaşabilirdi ama olmadı olduysa da o düzen fazla uzun sürmedi ki aynı kardeşten aynı ırktan aynı renkten olanlar bile kimi şuan farklı devlet adı altıda yaşamaktadırlar tek bir birlik adı altında değil örn.türki devletler,örn.araplar, örn,çin,japon.taıwan,kore,filipinler, almanlar,ingilizler yani sıra uzadıkça uzuyor bu durumdan dolayıdır ki' ulus devlet istemem; illa karşı ırka zulüm yapılacak manasında değil, bütün ırkların kendini ifade edebilecek devlet yapısı ve kimliği olmassa olmazlardan. onun için bu düzende devletin yoksa kimse sana merhamet etmez,kürtler tarihin eski kavim ırklarından biri olması bir yana dört parçaya ayrıştırılması biryana kendi ırklarından bir devlet olsaydı acaba bu kadar zulme bu biçimde sakin durabilirlermiydi bence durmazlardı bağımsız bir devlet olsalardı bu zulümler de belkide bu denli olmazdı...saygılardevlet olmak vede bağımsız olmak herkesin hakkı

  misakı milli - Efendisiz65

  öncelikle misakı milli sınırlarının ilk çizildiği dönemlerde suriyenin bir kısmı musul ve kerkük illerinin alınmış olmasının nedeni kürtlerle yapılan ittifaktı. hani birlikte yönetecektik ya. ondan sonra kürtler inkar edildi, lozan imzalandı kürtler dörde bölündü, atatürk kürtleri sattı ısrarla türkleştirmeye çalıştı. sonra bu güne kadar geldi. türkiyenin uzun vadede musul kerkükü alma planı kusura bakma sayın okur kürtlerin inkarından sonra anca göreceğiniz ruyadır. ayrıca kürdistan kelimesi hep vardı. sizin resmi kayıtlarda da osmanlı tarihinde de geçmiştir. ilk mecliste kürdistan mebusları diye geçer kürt vekiller. çok önceleri de ta kudüsün fethinde yine salahattin eyubide kürdistan emiri olarak geçer. ama tabi size göre kürt olmadığı için bütün bunlar da rüyadır. varın siz ruyanızı görmeye devam edin, kürtler yoktur kürdistan iye bir yer yoktur diyin. dilediğiniz kadar kafanızı kumda tutabilirsiniz. yukarıdaki yazıda zaten adam ulus-devlet mantığını reddediyor ama sizde neyin kafası varsa onu bile görmezden geliyor. hizbullah meselesine gelince. hizbullah bu coğrafyada artık insanları diri diri gömmeyecek. kimseye zarar vermeyecekler. kürtler korku duvarlarını çoktan aştı. o hizbullahı da ona destek verecek tetikçileri de tarihin çöp sepetine atmayı bilir..

  devlet baba - Ariyan

  yorumlara bir baktımda, gerçekten bugüne kadar devletin özel harp dairesi tarafından okullarda, medyada,evde, kahvede pohpohlanan bu 80 senelik tekçi ulusal düsünceye tabi tutulanlar birtürlü kürtlerin geliştirdigi demokratik moderniteyi, sınırlar olmadan sınırsız birlikte yaşamı, devlet anlayışının küçülüp özgür bireylerin yüceldigi bir yapının varolabilecegine anlam veremiyorlar, kavramıyorlar. onların alıştıgı ve bildigi tek şey var, dört tarafı tellerlen çevrili, devlet baba anlayışı, dil benim, kültür benim, din benim geri kalanlar buna uyacak tekci anlayış vs. bildikleri ve ögrendikleri bu, ve bundan birtürlü kurtulamadıklarını görmek çok acı. tamda bu noktada sayın karayılanın açıklamasını anlamalarını beklemek herhalde beyhude bir bekleyiş olur.

  ulu ulu sss - şetto

  birtakım vatandaşlar ulus devlet olmadan halkarın eşit adil, kardeşçe yaşayamayacağını iddia ediyorlar. hiç düşünüyorlarmı acaba üçyüz beşyüz sene önce ulus devletler yokken insanlar nasıl yaşıyordu. bir taraftan herkesin ırkını soyunu koruması gerekir diyeceksin öte taraftan kendinden olmayanı inkar imha "asimile" edeni destekleyeceksin. bu ne yaman çelişki böyle. bizler pkk nin sn. karayılanın ve sn öcalanın söylediklerini uzun süreden beri takip ettiğimiz için ne söylediklerini anlayıp kavraya biliyoruz. e ilerde arkadaşlarda kavrarlar diye sabrediyoruz. ortada denenmiş bir şey var asırlardır deneniyor. ulus devlet anlayışı insanlara kan katliam gözyaşı ve savaştan başka birşey vermiyor. sadece türkiyede değil yakın zamanda ingiltere ispanya fransa srilanka filistin... birinci ve ikinci dünya savaşları vs. 1915 olayları avrupa savaşları.. eğer tekçi ulusalcı (ırkçı) anlauış olmasaydı bu savaşlar olmaz bu kadar katliam yaşanmazdı vesselam.

  Güney ve Kuzey Kürdistan.. - denizci-41

  Kuzey Irak'a(eski Musul vilayeti) Güney Kürdistan, bunun Türkiye'ye uzanan bölgesine de Kuzey Kürdistan adı, 1918 Mondros Mütareke'si sonrasında İngilizler tarafından verilmiştir..Böyle bir oluşuma meydan vermemek için de M.Kemal Atatürk, Lozan'a giden heyete Musul'un muhakkak alınmasını söylemiştir. Çünkü, yine Atatürk, Erzurum Kongresi'nde Misak-ı Milli'nin hudutlarını çizerken Musul ve Suriye'nin kuzey bölümünü bu hudutlar içine katmıştır..Ancak ne yazık ki, Lozan'da buraları alınamamıştır..Bu nedenle Türkiye'nin orta ve uzun vadedeki jeopolitik hedefi bu bölgelerin bir şekilde Türkiye'ye bağlanmasıdır.Buralarda Kürt Devleti kurulsa da kurulmasa da...M.kemal Atatürk,1933 yılında Ankara'da görüştüğü Amerikalı General Mc.Arthur' aynen şöyle demiştir ;"ALLAH NASİP EDER,ÖMRÜM VEFA EDERSE MUSUL, KERKÜK VE ADALARI GERİ ALACAĞIM.SELANİK DE DAHİL BATI TRAKYA'YI TÜRKİYE HUDUTLARI İÇİNE KATACAĞIM"(Misak-ı Milli,Ankara:Atatürk Araştırma Merkezi Yayını,1998,ss.216-217)Ne şekilde olursa olsun bu topraklar, öncelik ve özellikle Misak-ı Milli'nin güney hudutlarına ulaşılacaktır..Atatürkçü olmamız bunu gerektir miyor mu?