Karayılan: BDP yetmez Öcalan bizimle de görüşmeli

Karayılan: BDP yetmez Öcalan bizimle de görüşmeli
Karayılan: BDP yetmez Öcalan bizimle de görüşmeli
PKK'nın Kandil'deki yöneticilerinden Murat Karayılan, Türk ve Akat'ın Öcalan'la görüşmesi konusunda "BDP'lilerin görüşmesi yetmez, bizim de direkt Öcalan'la diyalogda olmamız gerekiyor" dedi.

BDP ’den Ayla Akat Ata ve Ahmet Türk’ün İmralı Adası’na giderek Abdullah Öcalan’la görüşmesinin ardından gözlerin çevrildiği PKK ’dan ilk tepkiler geldi.

Örgütün fiili lideri konumundaki Murat Karayılan, ANF'de yayınlanan röportajında “Abdullah Öcalan’la diyalogun başlatılmış olmasını “çok önemli ve isabetli bir girişim” olarak tanımladı.

Ancak Karayılan, asıl olarak kendileriyle de görüşülmesi gerektiğini savundu. Şimdilik bir istişare durumundan söz edilebileceğini söyleyen Karayılan, çözüm sürecinin gelişebilmesi için pratik adımları da sıraladı.

Karayılan, “çok büyük ciddiyete ve sorumluluğa ihtiyaç vardır. Tekrardan birtakım hesaplar çerçevesinde oyalama taktikleri geliştirerek Kürt sorununun çözümünü değil de PKK’nin çözülmesini hedeflemeye dönük amaçlar güden politikalar geliştirilirse yazık edilmiş olur” dedi.

“İLK ADIM ‘ÖCALAN’IN İMRALI’DAKİ POZİSYONUNU DEĞİŞTİRMEK”

Karayılan bu arada görüşmelerin kasım ayından bu yana sürdüğünü de iddia etti. Karayılan ilk atılacak adımın İse Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki pozisyonunun değiştirilmesi olduğunu vurguladı. “Sürecin ilerlemesi için buna kesinlikle ihtiyaç var” diyen Karayılan, geçmişteki Oslo ve İmralı sürecinin sonuçsuz kalmasına da değindi. Karayılan bu görüşmelerin sonuçsuz kalmasının temel nedeninin devlette çözüm için zihinsel bir alt yapının olmadığını iddia etti.

Karayılan, “TC Devleti adına Başbakan ve AKP gerçekten Kürt sorununu çözmeye karar vermişse, bu süreç demokratik çözüm sürecine dönüşebilir” dedi.

Şu an olumlu bir veri olmadığını da savunan Karayılan, “pratikte yaşanan yansımalar yeni bir karara gittiği yönünde herhangi bir izlenim bırakmıyor. Başbakan’ın 2-3 gün önce yaptığı konuşmalar, her gün yapılan operasyonlar, KCK davası buna örnek gösterilebilir” diye konuştu.

Kürt sorununun çözümünde şiddeti esas alanın devletin kendisi olduğunu da iddia eden Karayılan, “Sen halka karşı sürekli şiddeti kullanacaksın, ondan sonra da “kimse buna karşı ses çıkarmasın, silahlar bırakılsın” diyeceksin. Bu böyle olmaz. Senin öncelikle şiddeti kullanmaktan vazgeçip vazgeçmediğini netleştirmen gerekiyor” dedi.

Karayılan, bu süreçte ilk adımı ise devletin atması gerektiğini savundu. Karayılan, “Madem devlet ve hükümet Türkiye ’nin bu temel sorununu çözme kararı almışsa ve çözecek olan kendisiyse, evvela pratik bir adım atmalı ve bununla birlikte çözüm projesini ortaya koymalıdır. Yani çözmek istiyor da, nasıl çözmek istiyor, projesi nedir? Böyle bir proje ortaya konulmadan sağlıklı bir tartışma, diyalog ve müzakere zemini oluşamayacağı gibi herhangi bir çözüm stratejisi de geliştirilemez. Sürekli entegre stratejisinden söz ediliyor ama bunun ne olduğunu açıklayan kimse yok. Yani Türk devleti Kürt sorununda çözüm için ne gibi adımlar atmayı düşünüyor? Bunu, Kürt tarafı olarak biz bilmek istediğimiz gibi, kamuoyu da bunu bilmek istiyor” diye konuştu.

Karayılan, ayrıca kendilerinin de Abdullah Öcalan’la diyalogda olmaları gerektiğini söylerken “BDP'lilerle görüşmüş olması ve görüşebilmesi elbette ki çok önemli. Bu, siyasi yapının iknası ve çalışmaları için gereklidir. Ancak esas önemli olan silahlı güçlerdir. Bunun için bizim direk Öcalan’la diyalogda olmamız gerekiyor. Sadece yönetimle değil, geniş komutanlık kademesi ve savaşçı yapısının ikna edilmesi sorunu vardır. Dolayısıyla eğer devlet ve hükümet gerçekten çözümde samimiyse önce Öcalan’ın önünü açması gerekiyor. Öcalan’ın da dediği gibi, “havuz var, içinde su yok, bana yüz diyorsunuz. Nasıl yüzerim?” Aynen durum odur. Madem Öcalan önemli bir aktör olduğunu belirtiyorlar -ki bu doğrudur- o zaman önünü açmanız lazım. Evvela devletin atacağı adım bu olmalı. Çözüm için bu gereklidir” dedi.

Karayılan, “Bu konuda sadece DTK'lilerin Öcalan’la ile görüşmesinin sorunu çözeceği düşünülüyorsa yanlıştır” diye konuştu.

2013 HAZIRLIKLARI GEVŞEMEDEN SÜRECEK

Karayılan, PKK’nın eylemlerine ara vermeeceğini de belirterek “Eğer gerçekten çözüme dönük bir belirti ve bir ışık gözükürse bunu sonuna kadar götürmeye dönük politikalar geliştiririz. Ama 2013 yılına dönük geliştirmekte olduğumuz hazırlıkları ve planlamaları asla ve asla gevşetmeden yürütmek durumunda olacağız. Kendimizi daha fazla güçlendirmeliyiz, daha fazla etkin hale gelmeliyiz. Ancak böyle devleti çözüme zorlayabiliriz” dedi.

PKK’NIN KAYIPLARINI DOĞRULADI

Karayılan, TSK’nın Aralık ayı sonunda Lice’de gerçekleştirdiği operasyonda aralarında PKK’nın Diyarbakır sorumlusu Numan kod adlı Ertem Karabulut'un da olduğu 10 PKK’lının öldürüldüğünü doğrularken, yine aynı gün Avaşin kampına yapılan hava operasyonun da etkili olduğunu açıkladı.


  http://www.radikal.com.tr/1115373111537317

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Umut - şoreş haki

  Ne zaman böyle bir sürece girilse bir şey oluyor. Bu kez PKK daha dikkatli olmak zorunda. En ufak bir eylem de tekrar Zenon paradoksları... Çabaları boşa çıkarmayın!!!

  TC vs teroristler - TosunBunu

  Hirsizlik yapana hirsiz,adam oldurene katil,irz dusmanina tecavuzcu denir.Colukcocuk oldurmekle,otobusleri icindekilerle beraber molotoflamakla,okullari yakmakla maalesef ancak terorist olursunuz.Valla ozgurlesmek icin yapiyoruz,biz terorist degiliz diyene de 'hadi ordan' denir.

  karayılanın çıkışı - _SHU_

  karayılanın bu açıklaması zamansız ve amaçsızdır. çünkü imralıyla yani karayılanın üstüyle yapılan bir görüşme var ortada hemde bdp temsilcileri tarafından yapılmış. bu açıklamayı bdplilerden tüm çıplaklığıyla dinleyeceğini gayet iyi biliyor. apo bu kürt davasında hem pkknin hemde bdpnin önderidir. onun açıklamalrını ve dediklerini dinlemeden yapılmış bir açıklama tamamen yanlış olmasada zamansız yapılması yarayı kaşımak isteyenler için bir malzeme ortaya koymuştur bdp ve pkk ayrılığı gibi. (her nekadar ayrı değillerse de bu izlenimi yaratmak isteyen savaş yanlısı taraflar var ) bu açıklamanın şimdi değil bdp ile görüşüldükten sonra yapılması gerekirdi ki yapılan eleştiriler doğru hedefe gidebilsin.

  Pkk ve Bdp sunu unutmasin! - demokrat09

  Güclerini halktan aliyorlar, Öcalandan degil. Ne yani Öcalan Kürt olmaktan vazgecin derse vazmi gececegez. Pkk bunu bilsin. Gerekirse Pkk de gecicidir. Pkk gelir gider ama Kürt sorunu cözülmüyene kadar kalicidir. Ne Pkk ne de Bdp haddini asmasin. Yoksa halkta itibarini kaybeder. Ne yani TC özerklige, kimlige, anadilde egitime anayasa güvence altinda ok derse, Pkk yok illahi biz bizzat Öcalandan duymaliyizmi diyecek. Sorunu cözün sahislari degil yoksa Pkk ve Bdp gidicidir. Suc aslinda devletde. Cözseydi bu sorunu bu sorunu milletin gönlune göre, bu sacma sapan aciklamalara maruz kalmazdik yani ne Pkk ye nede Bdp ye. Sacmalamaya bak ya. Türkler gibi bizde Atatürkün putu yerine Aponin kini yapacaz kalmis. Kardesim benim derdimi taleplerimi yazdim. Bu sonuclan cözülse ha Apo dedi ha Erdogan ne yazar anayasa güvence altina alindiktan sonra. Dedim ya suc devlette.

  peki nasıl? - abidinroj

  "'Öcalanın direk bizimle görüşmesi gerekir." diyorsunuz.peki nasıl olacak bu?..sız mı gideceksiniz ona,yoksa o mu gelsin size?..ne dersiniz?..nasıl arzu buyurursunuz?..Bugüne kadar nere de ne zaman barışa dönük bir diyalog süreci başlanmışsa,arkasından ses getiren bir olay,ses getiren bir eylem mutlaka olmuştur.Bingöl,silvan olayları hafızalardan çıkmadı.insan da art niyet yoksa,şartlara bağlı olarak,diyalog için bir yolunu bulur.şöyle veya böyle diyalog süreci işler.BDP nın arabuluculuk yapması,imralı dan gelecek mesajların kandile iletilmesi içindir.Daha mesajların niteliği hakkında,pek fazla açık, ve net bir bilgi yokken,alelacele açıklama yapılması,rest çekilmesi,barışa giden yola mayin koyulması gibidir.insanlarımız çok çekti.Barış süreci sancılı bir süreçtir.herkes elini taşın altına koysun.ve bitsin bu çatışma ortamı.insanlar ölmesin.insanlarda barış özlemi,analarda evlat hasreti bitsin artık..

  Radikal iyi bir gazete ve haber kaynağıdır.. - ÖZGÜR KAYI

  Radikal iyi bir gazetecilik yapıyor, herkesin sesini duyurmak,söylemeye çalıştığını kamuoyuna yansıtmak barışa en büyük hizmettir. halkta bunu okuyarak gerçeğe ulaşır, tarafların niyetini samimiyetini ve ne düşündüğünü öğrenmiş olur.böylece birbirimizi anlayıp terörist demekten vazgeçebiliriz..Diğer gazete manşetleri ve okuyucu yorumlarına bakıldığında baştan aşağı tek taraflı, milliyetçi ırkçı ve savaş kışkırtıcılığından başka birşey yok. burda yayınlanan farklı yorumlarımızı diğer gazetelerde yayınlamıyorlar. Gazete patronlarını ikide bir uyarıp göz dağı veren başbakana rağmen Radikalin bu çabasına teşekkür ediyorum..

  İnşallah - RadikalGokhan

  İnşallah en kısa zamanda Apo ile İmralı'da buluştururlar seni de, yatarsınız efendi efendi..