Karayılan: Bölgede barış dönemi başlatmak istiyoruz

Karayılan: Bölgede barış dönemi başlatmak istiyoruz
Karayılan: Bölgede barış dönemi başlatmak istiyoruz
Türkiye'de başlayan barış sürecinin bir çok kesimde panik yarattığını iddia eden PKK'nın Kandil'deki yöneticisi Murat Karayılan, İran ve Irak'ın kaygılarına da işaret ederek, "PKK'nın amacın bir tarafa geçip diğer tarafa savaş ilan etmek değil, bölgede barış dönemini başlatmaktır" dedi.

Gazeteci Hasan Cemal’in T24’de yayınlanan “Geri çekilme günlüğü”nün 11’inci bölümünde Murat Karayılan’ İran, Suriye ve Irak konusundaki ifadelerine yer verildi.

“Kuzey Irak’tan sonra, şimdi de Kuzey Suriye mi oluştu?” şeklindeki soruya, “Evet oluştu” şeklinde yanıt veren Karayılan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

PYD’nin silahlı güçleri 10 bini geçti. Kendi meclislerini kuruyorlar, kendi savunma güçlerini oluşturuyorlar. Farklı ve yeni bir yapılanma gerçekleşiyor. Tabandan yukarı doğru bir yapılanma... O yüzden de Kuzey Irak’tan (Federal Kürdistan Bölgesi) farklı bir yapılanma bu...

Biz üçüncü tarafız Suriye’de... Ne muhalefetten, ne Esad’dan yanayız. Ne müdahale eden güçlerden, ne de müdahaleye karşı direnen statükocu güçlerden yanayız. Biz üçüncü tarafız. Suriye’deki Kürtler de öyle, üçüncü taraf... Bölgede Suriye dâhil halkların kardeşliğini, özgürlük ve demokrasiyi savunuyoruz.

Öcalan’ın geliştirdiği bu yeni siyaset birçok kesimde panik yaratmış durumda... Şimdi herkes gözlüyor ne olacak diye... Diyorlar ki PKK , Türkiye tarafını seçecek; İran ve Suriye yandı diyorlar. Bu da doğru değil. PKK, bölge halklarının kardeşliğinden vazgeçmez. Bir tarafa geçip diğer tarafa savaş ilan etmek değildir PKK olarak amacımız. Bölgede barış dönemini başlatmak istiyoruz. Bu arada Kerkük dâhil gerekli izahatları Bağdat’a, Irak devletine de yapmış bulunuyoruz.


  http://www.radikal.com.tr/113527211352726

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SAMİMİYETSİZLİK - İmparatoor

  Çıkarı olan ilk tarafa döneceklerdir ve bu emin olun ki Amerikanın safları olacaktır..

  .... - Aram şıkaki

  ne scude füzeleriyle insan avlayan esadı destekliyosunuz, ne de tekbir getirerek kafa kesip kadınlara tecavüz edenleri. kendi özgün yolunuzu çizmiişsiniz yürüyorsunuz. ortadoğu ve dünyanın sizden öğreneceği çok şey var.

  Doğru söze nedenir. - ganjml

  Kürt hsreketinin lideleri marxsist ve o yüzden dünyayı ve gelişmeleri diyalektik olarak kavradıkları için suriyede oluşan durum nedeniyle bir kimlik hakkı bile çok görülen kürt halkına aşağıdan yukarıya demokratik laik bir sosyalist cumhuriyet imkanlarını getiriyor ve hareket de ona göre pozisyon alıyor,çok akıllıca ve geçekçi bir yaklaşım.

  bakalım... - Agér

  Afrin yolu izerinde El kaide zihniyetli teröristler 700 kürdü kaçırmış ve eski belediye binasında bu insanlaraişkence yapmakta, Özgür gündem. Peki bu akp, abd ve ab destekli canilerin yaptıkları zulmü basın neden görmüyor yada görmezden geliyor. Bakalım radikal artık görmeye başlıyacakmı? süriye de sadece kürtlere de değil ister sünni ister şii olsun tüm araplara alevilere ezidilere ermenilere asurilere ve diğerlerine kim zulmederse allah onların belasını versin. En başta din adına katliam yapan bu beyni yıkanmış canilerin. Bir insanın kalbini çıkarıp yiyen bir zihniyetten kadına da çocuğa da mazluma da acımaz.

  İki Tarafa. - Clear

  İki tarafa da birer özdeyişle hitap etmekte yarar var,önce İran ve Irak'a "Laf anlayana söylenir,surete bakılmaz.",sonra da Kandil'e "Ayinesi iştir kişinin,lafa bakılmaz." deyip noktalayalım.

  Baziları rahatsız - surrealist_tr

  Karayılanın dediği gibi tabandan tavana örgütlenmek,başta Barzani olmak üzere tüm ülkeleri endişelendiriyor.Tam bir halk hareketi,ne dikraör Esada, nede Amerikan kuklası şarlatanlara yakın durmuyorlar.Böylece bütün bölge halklarına özgürlük nasıl kazanılır gösteriyorlar.