Karayılan: Bölgede barış dönemi başlatmak istiyoruz

Karayılan: Bölgede barış dönemi başlatmak istiyoruz
Karayılan: Bölgede barış dönemi başlatmak istiyoruz
Türkiye'de başlayan barış sürecinin bir çok kesimde panik yarattığını iddia eden PKK'nın Kandil'deki yöneticisi Murat Karayılan, İran ve Irak'ın kaygılarına da işaret ederek, "PKK'nın amacın bir tarafa geçip diğer tarafa savaş ilan etmek değil, bölgede barış dönemini başlatmaktır" dedi.

Gazeteci Hasan Cemal’in T24’de yayınlanan “Geri çekilme günlüğü”nün 11’inci bölümünde Murat Karayılan’ İran, Suriye ve Irak konusundaki ifadelerine yer verildi.

“Kuzey Irak’tan sonra, şimdi de Kuzey Suriye mi oluştu?” şeklindeki soruya, “Evet oluştu” şeklinde yanıt veren Karayılan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

PYD’nin silahlı güçleri 10 bini geçti. Kendi meclislerini kuruyorlar, kendi savunma güçlerini oluşturuyorlar. Farklı ve yeni bir yapılanma gerçekleşiyor. Tabandan yukarı doğru bir yapılanma... O yüzden de Kuzey Irak’tan (Federal Kürdistan Bölgesi) farklı bir yapılanma bu...

Biz üçüncü tarafız Suriye’de... Ne muhalefetten, ne Esad’dan yanayız. Ne müdahale eden güçlerden, ne de müdahaleye karşı direnen statükocu güçlerden yanayız. Biz üçüncü tarafız. Suriye’deki Kürtler de öyle, üçüncü taraf... Bölgede Suriye dâhil halkların kardeşliğini, özgürlük ve demokrasiyi savunuyoruz.

Öcalan’ın geliştirdiği bu yeni siyaset birçok kesimde panik yaratmış durumda... Şimdi herkes gözlüyor ne olacak diye... Diyorlar ki PKK , Türkiye tarafını seçecek; İran ve Suriye yandı diyorlar. Bu da doğru değil. PKK, bölge halklarının kardeşliğinden vazgeçmez. Bir tarafa geçip diğer tarafa savaş ilan etmek değildir PKK olarak amacımız. Bölgede barış dönemini başlatmak istiyoruz. Bu arada Kerkük dâhil gerekli izahatları Bağdat’a, Irak devletine de yapmış bulunuyoruz.