Karayılan: Kaygılıyız, devlet süreci sabote ediyor

Karayılan: Kaygılıyız, devlet süreci sabote ediyor
Karayılan: Kaygılıyız, devlet süreci sabote ediyor
PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, kendilerinin geri çekilme sürecinde olmasına rağmen 'devletin askeri faaliyetleri artırdığını' söyeyerek, "Deyim yerindeyse süreci sabote etmek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Savaşa hazırlanıyor" dedi.

Radikal.com.tr – KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, geri çekilme sürecinde devletin askeri faaliyetleri azaltma yerine daha geniş savaş hazırlıklarına girdiğini ve bu durumun Kürt tarafında ciddi kaygılara neden olduğunu söyleyerek, “Aslında devlet, bu uygulamalarla deyim yerindeyse süreci sabote etmek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Savaşa hazırlanıyor. Açık açık görülen budur" diye konuştu.

Fırat Haber Ajansı’ndan (ANF) Deniz Kendal’a açıklamalarda bulunan Murat Karayılan, hükümet ve süreçle ilgili sorulara oldukça sert ifadeler kullandığı yanıtlar verdi.

KCK davalarındaki tutuklulukların devam etmesine tepki gösteren Karayılan, tahliyelerin yaşanmaması durumunda sürecin tehlikeye girebileceğini söyledi.

Karayılan, “Sürecin gidişatından memnun olmadığınız basına yansıdı. Neden memnun değilsiniz” sorusuna karşılık şunları söyledi:

“Doğrusu biz 2-3 haftadır kendi içimizde ciddi bir biçimde tartışıyoruz. Çünkü devletin ve hükümetin sürece yaklaşımı bizi oldukça kaygılandırıyor. BDP heyetinin de aktarımları oldu. Baktık ki Önderliğimiz de, aynen bizim gibi, sürece dair ciddi kaygılar taşıyor. Bu aşamada çok kesin bir şey söylemek istemiyoruz, ancak devletin ve hükümetin, sorunun çözümüne dönük güven verici, çözümün önünü açan herhangi bir adım atmamış olması çok ciddi bir problem durumundadır.”

Karayılan, PKK güçlerinin çekilmesi nedeniyle “askeri karakol ve taburların azaltılması, en azından var olan şekilde kalması gerekir”ken, ‘fırsat bu fırsat’ düşüncesiyle yeni karakol inşaatları yapıldığını söyleyerek, “Biz güçlerimizi çekerken, onlar ardımızı asker doldurmakta. Aslında devlet, bu uygulamalarla deyim yerindeyse süreci sabote etmek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Savaşa hazırlanıyor. Bu, bizde ciddi sorunlara yol açıyor. Ciddi kaygılara neden oluyor. Ve görüyorum ki toplumumuz da aynı kaygıları taşıyor.”


BAŞBAKAN’A ‘TERÖRİSTBAŞI’ TEPKİSİ
Başbakan Erdoğan’ın, Gezi protestocularını eleştirirken, Atatürk ve Öcalan fotoğraflarının bir arada kullanılmasını eleştirerek, “Siz nasıl Atatürk’le terörist başının fotoğrafının yan yana olmasını kabul ettiniz” demesini hatırlatan Karayılan, “Halen ‘terörist başı’ diyor, ulusalcı diye tanımladığı kişileri bile bu konuda tavır almadığı için eleştiriyor. Bu ne demek! Eğer sen Kürt sorununu çözeceksen, topluma ve ulusalcılara da kabul ettirmeye çalışman gerekmez mi?” dedi.


ESP’YE YÖNELİMİ KENDİMİZE YAPILMIŞ GİBİ KABUL EDİYORUZ
Gezi protestolarıyla ilgili olarak Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyelerine yönelik gözaltı uygulamalarını da eleştiren Murat Karayılan şöyle konuştu: “Daha önce SDP'ye de bu biçimde bir yönelim oldu. Şimdi de ESP'ye bu kapsamda yönelim gerçekleşmiş olmaktadır. Biz ESP'ye yönelimi kendimize yönelim gibi kabul ediyoruz. Bu tür operasyonlar çözümü değil çözümsüzlüğü beslemektedir. ESP'li devrimcilere dönük geliştirilen bu operasyonu şiddetle kınıyorum.”