Karayılan: Kaygılıyız, devlet süreci sabote ediyor

Karayılan: Kaygılıyız, devlet süreci sabote ediyor
Karayılan: Kaygılıyız, devlet süreci sabote ediyor
PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, kendilerinin geri çekilme sürecinde olmasına rağmen 'devletin askeri faaliyetleri artırdığını' söyeyerek, "Deyim yerindeyse süreci sabote etmek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Savaşa hazırlanıyor" dedi.

Radikal.com.tr – KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, geri çekilme sürecinde devletin askeri faaliyetleri azaltma yerine daha geniş savaş hazırlıklarına girdiğini ve bu durumun Kürt tarafında ciddi kaygılara neden olduğunu söyleyerek, “Aslında devlet, bu uygulamalarla deyim yerindeyse süreci sabote etmek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Savaşa hazırlanıyor. Açık açık görülen budur" diye konuştu.

Fırat Haber Ajansı’ndan (ANF) Deniz Kendal’a açıklamalarda bulunan Murat Karayılan, hükümet ve süreçle ilgili sorulara oldukça sert ifadeler kullandığı yanıtlar verdi.

KCK davalarındaki tutuklulukların devam etmesine tepki gösteren Karayılan, tahliyelerin yaşanmaması durumunda sürecin tehlikeye girebileceğini söyledi.

Karayılan, “Sürecin gidişatından memnun olmadığınız basına yansıdı. Neden memnun değilsiniz” sorusuna karşılık şunları söyledi:

“Doğrusu biz 2-3 haftadır kendi içimizde ciddi bir biçimde tartışıyoruz. Çünkü devletin ve hükümetin sürece yaklaşımı bizi oldukça kaygılandırıyor. BDP heyetinin de aktarımları oldu. Baktık ki Önderliğimiz de, aynen bizim gibi, sürece dair ciddi kaygılar taşıyor. Bu aşamada çok kesin bir şey söylemek istemiyoruz, ancak devletin ve hükümetin, sorunun çözümüne dönük güven verici, çözümün önünü açan herhangi bir adım atmamış olması çok ciddi bir problem durumundadır.”

Karayılan, PKK güçlerinin çekilmesi nedeniyle “askeri karakol ve taburların azaltılması, en azından var olan şekilde kalması gerekir”ken, ‘fırsat bu fırsat’ düşüncesiyle yeni karakol inşaatları yapıldığını söyleyerek, “Biz güçlerimizi çekerken, onlar ardımızı asker doldurmakta. Aslında devlet, bu uygulamalarla deyim yerindeyse süreci sabote etmek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Savaşa hazırlanıyor. Bu, bizde ciddi sorunlara yol açıyor. Ciddi kaygılara neden oluyor. Ve görüyorum ki toplumumuz da aynı kaygıları taşıyor.”


BAŞBAKAN’A ‘TERÖRİSTBAŞI’ TEPKİSİ
Başbakan Erdoğan’ın, Gezi protestocularını eleştirirken, Atatürk ve Öcalan fotoğraflarının bir arada kullanılmasını eleştirerek, “Siz nasıl Atatürk’le terörist başının fotoğrafının yan yana olmasını kabul ettiniz” demesini hatırlatan Karayılan, “Halen ‘terörist başı’ diyor, ulusalcı diye tanımladığı kişileri bile bu konuda tavır almadığı için eleştiriyor. Bu ne demek! Eğer sen Kürt sorununu çözeceksen, topluma ve ulusalcılara da kabul ettirmeye çalışman gerekmez mi?” dedi.


ESP’YE YÖNELİMİ KENDİMİZE YAPILMIŞ GİBİ KABUL EDİYORUZ
Gezi protestolarıyla ilgili olarak Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyelerine yönelik gözaltı uygulamalarını da eleştiren Murat Karayılan şöyle konuştu: “Daha önce SDP'ye de bu biçimde bir yönelim oldu. Şimdi de ESP'ye bu kapsamda yönelim gerçekleşmiş olmaktadır. Biz ESP'ye yönelimi kendimize yönelim gibi kabul ediyoruz. Bu tür operasyonlar çözümü değil çözümsüzlüğü beslemektedir. ESP'li devrimcilere dönük geliştirilen bu operasyonu şiddetle kınıyorum.”


  http://www.radikal.com.tr/1138261113826118

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  haa - Efendisiz65

  yok baba biz barışmıyoruz diyorsanız, hükümetinize baskı yapın adam akıllı imralıyla görüşmeler kesilsin. ne diye kıvırıyorsunuz sahiden? üçtür böyle yapıyorsunuz. ayrıca orası sizin rahatlıkla karakollarınızı dikeceğiniz ülkeniz değil artık!!!

  hacı bak şimdi - Efendisiz65

  senin devletinin o çocuk dediğin adamlara yapmadığı şey yok. bu yüzden bana sınırlarını küresel sermayenin, uluslararası meşru terörizmin çizdiği "terör tanımı"nı yapma. işinize gelince o çocuklara 12 kurşun sıktığınızda onlar çocuk olmuyor değil mi? uğur kaymazı biliyormusun sen? ceylan önkolu? başbakan kadın da olsa çocukda olsa cezasını görecek dedi bebekler öldü yahu! onları öldürdüğünüzde büyük devlet onlar size kafa tutup dağa çıktığında terörist öyle mi? sizin vicdanınız budur işte. bu yüzden siz böyle vicdanlı kalın biz de terörist kalalım mümkünse. bu arada katliamcılık diyorsanız cumhuriyet tarihine inelim mi? yok orası çok uzak diyorsanız şu 30 yıllık geçmişe bi bakalım. topraktan kemik fışkırıyor hacı yüzünüz kızarsın...

  Tın tın söylemler - Balkan Turku

  E hadi o zaman insanların yazdıklarına meydan okuyun "bu doğru değil" deyin. Herhalde hayal gücünüz de sizi kısıtlıyor olacak ki "bir insan diğerini nasıl zorla militan yapar" diyorsunuz, arkadaş asıl sen araştırma yap, dünyada "çocuk askerler" diye bir sorun var, hiç mi duymadın? Ancak "ilerici" sözcükler kullanıp, içi boş bir söylemi tekrarlayıp durusunuz. Al bak, teröristin tanımı: "Terör ya da terörizm, siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır. " PKK bunları yapıyor mu? Yapıyor. Öyleyse bu faaliyetlere katılan kişiye ne denir? Terörist. Ben anlayamıyorum, bir insanın vicdanı nasıl sivil öldüren bir örgüte sempati duymasına müsaade edebilir? Ondan sonra insan hakları bilmem ne dersiniz, sizin için insan hakları, tüm faşistler gibi, ancak size benzeyenlere mahsus.

  Peki bizim suçumuz ne!!!! - Sihamıkaza

  Burada pek çok nefret söylemi okudum, hala ezeriz geçeriz, yok istesek yenerdikte efendim, bakmayın yenmek istemediler, şimdi bu muhabbetler çok gereksiz, akıl var mantık var, pkk durduk yere çekilmedi, devletle yıllardır pazarlık yapıldıgını biliyoruz bunlar medyada duyuldu, Başbakan kendisi diyordu akan kan durmasını istemiyorlar, kandan beslenenler var diyordu ama şimdi Hükümette çıt yok, aslında Başbakan bu aralar sussa daha ii olur! Çünkü bu aralar tv de her konuştuğunda hiç hayırlı şeyler olmuyor, şimdi bende çok üzülüyorum, bu olay eski haline dönerse olan yine bizlere olucak, insanlar ölücek, huzur kalmıcak, düşmanlık artıcak, halkın suçu ne! umarım çözüm yolu bulunur, Aponun çağrısı TV de dinledim, daha çok demokratik mücadele verilmeli diyordu!!! barış istiyen herkese,görev düşüyor ama BDT bu görev en çok sana düşer lütfen hükümet sesimize kulak vermiyor silahlar geri dönecek diye politika yapmayın, elinizden geldiği kadar uğraşın kendinizi sadece kürtlere değil tüm Türkiyeye anlatmaya devam edin, belki hükümet sağır belki halk sağır ama inanın sizi duyanlarda var!!!

  yorumlar harika - Leoller

  yahu sozunden donene ne derler sizin memlekette ? yok bir de bu kimki adammi ki bilmem ne. hangi boyutta yasiyorsunuz sizler. adamlara yakistirmadiginiz laf kalmadi ne zaman anlayacaksiniz terorist olmadiklarini zorla daga goturulmediklerini. yahu insan birine zorla silah verip onun onune gecermi? sizde hic mi mantik yok ? devlet zorla askere goturmuyormu? o vatan gorevi degilmi? kabugunuzu kirin artik arkadaslar. gordunuz ki hersey sizin gordugunuz gibi degil. birazda arastirmaci yonunuzu aciga cikarin. su kesindir bir anlasma yapilmissa buna uymak gerekir.insanlik bunu gerektirir. laf agizdan cikar degilmi ? hos kalin

  Kendi ülkemizde sizden izin mi alacağız - Balkan Turku

  Bu nedir şimdi? Kaygılıymış! Bu terörist kimi temsilen açıklamalarda bulunuyor, kendisini kim seçmiş, ne gibi bir meşrutiyeti ve geçerliliği var dediklerinin? Hani, söylediklerinin kanıtı nerede? Doğruysa da devlet kendi toprağında istediği yere karakol inşa eder. Madem silahlarını bıraktılar, bundan tasaları ne? Lakin bu konuşan herhalde bölgenin başıboş bırakılıp teröristlerin istedikleri zaman tekrar rahatsız edilmeden mağaralara konuşlanabilmesini tercih eder tabii ki. Abdullah Öcalan'a terörist demeyecekti de ne diyecekti? Kahraman mı? Bu adam değil miydi yakalandığında Türkleri çok seviyorum, size çok yararlı olurum diyen? Bu adam değil mi onbinlerce masum insanın ölmesinden, köylerdeki küçük çocukların dağa kaçırılıp zorla militan yapılmasından sorumlu olan? Teröristtir kendisi, bu kadar.

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  bu devlet sizin gibi 3-5 bölücü ile mücadele etmek için savaş hazırlığı yapmasına gerek yok yeterki ülkeyi yönetenler karalı olsun, yıllardır mücadele edilmedi ediliyormuş gibi yapıldı