Karayılan: Neden bizden de bir heyet İmralı'ya gitmesin?

Karayılan: Neden bizden de bir heyet İmralı'ya gitmesin?
Karayılan: Neden bizden de bir heyet İmralı'ya gitmesin?
Çözüm sürecine ilişkin İmralı'yla iletişimin ağır işlediğini belirten Murat Karayılan, "Hızlı karar alabilmemiz için ihtiyaç olursa neden bizden de bir grup İmralı'ya gitmesin ki?" dedi.

Radikal.com.tr - PKK ’nın Kandil’deki yöneticisi Murat Karayılan uluslararası bazı basın kuruluşlarının temsilcilerine açıklama yaparak çözüm sürecine ilişkin soruları yanıtladı.

ANF’de yer alan ifadelere göre Karayılan, ’93 yılından beri bu son ateşkes hariç 8 kez ateşkes ilan ettiklerini belirtti, son olarak Oslo süreci olarak bilinen süreçte İmralı’yla görüşmeler yapıldığını anlattı.

Geri çekilme kararını henüz vermediklerini ve İmralı’yla iletişimlerinin ağır işlediğini vurgulayan Karayılan, gazetecilerin soruları üzerine çözüm için Öcalan’la iletişimde olmaları gerektiğini vurgulayarak ‘ihtiyaç olursa neden bizden de bir grup İmralı’ya gitmesin ki’ dedi.

Karayılan; “Biz hareket olarak sorunu aşmak ve süreci ilerletmek istiyoruz. Akil İnsanlar Komisyonu yetersiz de olsa kuruldu. Meclis Komisyonu için başvuru oldu. Bunu hareket olarak tartışacağız. Biz, süreci tıkatma değil geliştirme yanlısıyız. Ancak Öcalan’la irtibata geçmemiz 15-20 gün sürüyor. Öcalan’ın yanına gitmek için heyet Adalet Bakanlığı’na başvuruyor, Bakanlık ise Başbakanlığa gidiyor. Oradan izin çıkarsa heyet Öcalan’ın yanına gidiyor. Ardından bize geliyor. Biz ise gelen mesajlar üzerine fikirlerimizi belirtmek istediğimiz zaman , heyet tekrardan Adalet Bakanlığı’na başvuruyor ve o da yine Başbakanlığa gidiyor.

Bu da sürecin çok yavaş işlemesine neden oluyor. Çözüm sürecinde Güney Afrika örneği gibi bir tarz olmalı. Öcalan tecrit altında olduğu sürece sağlıklı iletişim gelişmiyor. Mandela örneği gibi olursa hızlı karar alınabilir. Daha hızlı olunmalı. Hızlı karar alabilmemiz açısından ihtiyaç olursa neden bizden de bir grup İmralı’ya gitmesin ki?” diye konuştu.