Karayılan: Öcalan serbest kalacak

Karayılan: Öcalan serbest kalacak
Karayılan: Öcalan serbest kalacak
Alman "Die Welt" gazetesine konuşan Murat Karayılan, barış sürecinin üçüncü aşamasının tamamlanmasıyla birlikte Abdullah Öcalan'ın serbest kalacağını iddia etti.

Alman Die Welt gazetesine konuşan PKK'nın Kandil’deki lideri Murat Karayılan, “Bütün süreç herkes için özgürlükle sonuçlanacak. Buna liderimiz Abdullah Öcalan da dahil” dedi.

Gazetenin, “Öcalan'ın önümüzdeki dönemde serbest bırakılmasını mı istiyorsunuz?” sorusuna yanıt veren Karayılan, “Bu barış sürecinin nasıl ilerlediğine bağlı. Şimdi önemli olan onun daha aktif rol alabilmesi ve bizim hareketimizle daha rahat irtibata geçebilmesi için hapishane koşullarının iyileştirilmesidir. Eğer barış sürecinin üçüncü aşaması tamamlanırsa herkes gibi Abdullah Öcalan da özgür olacak” dedi.

Gezi Parkı’yla başlayan gösterilerin barış sürecini etkilemeyeceğini belirten Karayılan, “İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerde başlayan gösteriler, Türkiye'nin demokratikleşmesi yönündeki taleplerdir. Bunların barış sürecine olumsuz etkisi olacağına inanmıyorum. Demokratikleşme yönündeki bu taleplerin, Kürtlerin barış talepleriyle birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tabii ki göstericiler arasında milliyetçiler ve ırkçılar var. Eğer onlara karşı bir inisiyatif oluşmazsa o zaman yanlış yöne gidebilir” dedi.

Karayılan, gazetenin, “Eğer gösterilerde AKP oy kaybedip iktidara CHP ve MHP gelirse barış süreci durur mu?” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Erdoğan yönetimindeki AKP hükümetinin sorunu, kendisini çok önemli görmesidir. Halk ve onun talepleri AKP tarafından ciddiye alınmıyor. Onların bu hatasını CHP ve MHP değerlendirebilir. Türkiye'de gizli güçler var. Derin devlet var. Bu gruplar bizde de tedirginlik yaratıyor. Eğer bu oyuna parmaklarını sokarlarsa, o zaman süreç olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle AKP, bakışını değiştirmelidir” dedi.

“KONFEDERALİZM İSTİYORUZ”
Karayılan, “Bağımsız bir Kürt devleti mi istediklerine” dair soruya ise şu yanıtı verdi:
“Barış, demokrasi ve Kürtler için zafer, ama ulusal devlete hayır. Bu gündemimizde yok. Devlet, şiddetin kaynağıdır ve insanların sorunlarını çözmez. Bunu değiştirmek istiyoruz. ‘Demokratik konfederalizm’ istiyoruz. Her milletten ve dinden insanlar buna katılıp kardeş gibi birlikte yaşayabilir.” (Hürriyet)

BDP'den İmralı açıklaması


  http://www.radikal.com.tr/1139070113907011

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  30000'in katili - marj

  Öğrenmiş olduk ki, bu süreçte Abdullah Öcalan İmralı'dan daha rahat bir hapishaneye geçecek ve iletişim kolaylaşacak. Daha sonra üçüncü aşamada da tamamen serbest kalacak... Kutluyorum Türk halkını da AKP'ye gönül verenleri de 30000 kanını veren şehitimizin katilini, serbest kalma aşamasına gelmişken halen AKP'yi destekledikleri için !!!

  Karayılan:öcalan serbest kalacak hk. - fgemak

  başbakanın kapalı kapılar ardımda Türk halkından gizleyerek yürüttüğü sözde çözüm sürecinin arkasında ne dolaplar döndüğünü Karayılan'ın bu kısa açıklamaları ile bir nebze olsun öğrenmiş oluyoruz.Başbakan bu tablo ile güvenirliğini kaybetmiş bir insan bu koltukta fazla oturmamamsında türkiye için hayır olduğunu düşünüyoruz.

  Türkiyenin demokrasi mücadelesinde Kürtler çok önemli roller oynamislardir ve oynayacaklardir. - ercan02

  Karayilanin yaklasimi alabildigine makul ve kabül edilir bir tavirdir. Onlarin Konfederasyon istemleride bana göre haklidir. Açikki baris süreci pamuk ipligine baglidir ve taraflar bilinçli hareket etmek durumundadirlar. Zayif halka AKPdir ki tek adam siyaseti ile hiç bir yerde isler yürümez. Ama cin bir kere siseden çikmistir. Bunu ne CHP nede MHP durdurabilir. Yine barisin önündeki en önemli engel Tayip ve AKPdir. Ben bilirim ancak ben yaparim politikasi en önemli engeldir. Kürtler kendi kaderlerini kendileri belirlemek durumundadir bunu konuda onlari desteklemek durumundayiz ki kalici barisin temmelerini atalim. Ama yinede dikkat, bu süreçte Tayipe pek güven olmaz. gezi eylemleri Tayipin yüzünü en önemlisi oportunistigini gözler önüne sermistir. Türkiyenin demokrasi mücadelesinde Kürtler çok önemli roller oynamislardir ve oynayacaklardir. O demokrasi türkiyede yasayan tüm halklarin en acil istemidir.

  Ne ilginç şeyler oluyor!!! - Barnabycik

  Obama güdümlü Tayyip'in Obama'nın talimatıyla Kürt açılımını bir an önce halletmesi gerekiyor ki, bir an önce Suriye meselesine dönebilsin... Fakat o noktada da kendisiyle çelişen Tayyip, Suriye'de Sünni ağırlıklı bir açılım hevesinde... Türkiye'de Kürtlerin haklarını savunurken, Suriye'deki Kürtlerin, Dürzilerin ve de diğer azınlıkların haklarını yok saymaya meyilli... Tabii ki bu durum büyük patron Obama'nın hoşuna gitmiyor... Geleceğin Suriye'sinde azınlıkların da temsil edildiği bir yönetim talep eden Obama, bu konuda Tayyip'le anlaşamıyor... Çünkü Tayyip Müslüman Kardeşler Örgütü'nü kayırmaya devam ediyor...

  AKP BDP İŞBİRLİĞİ YAPIP MİLLETİ UYUTUYOR - nebilkoken

  Gezi parkı protestosonu masum bir eylem olmaktan çıkaranların, polisi tahrik ederek provakasyon yapıp bir kenara çekilip seyredenlerin, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü olduğu ve yine Karanfil eyleminde yine bu iki kişinin baş provakatörler olduğu bilmem dikkatinizi çektimi? Bu arada KCK yapılanması içinde bölgesel polis gücünün oluşturulma çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu iddialarıda var. Açıkcası bu bölgede birşeyler oluyor ve bu olup bitenlerin gözlerden saklanması için bu eylemler sayesinde maskeleniyor. Görecekjsiniz yakın zamanda bunların hepsi ortaya çıkacak. Umarım bir bölünme ile sonuçlanmaz. Eylemciler buna sebep oldukları için pişman olacaklar ama çok geç olacak.

  muratcelik123 - urolog

  Sevgili kardesim, Kürt halki umurunuzda olmak zorunda. Demokratik haklar kisiler ve halklara özgü degildir. Kürtler devlet kursalar bile bu sizi de etkileyecektir. Örn. bütün Türk-Kürt evliliklerini bosatacak misiniz? Bosanmayip Türk devletinde yasayanlara Kürtlügünüzü inkar edin mi diyeceksiniz(su anda oldugu gibi)? Su anki sorun yine ortaya cikmayacak mi? Diyelim ki batida yeni Türkiye kuruldu. Göcmenlerin, Cerkezlerin, Lazlarin aykiri sesler cikarmayacagini( en azindan bazilarinin) nerden bilebilirsiniz? Yeni Türkiye`de yasayanlar Islam Devleti isterse ne yapacaksiniz? Bu halklarin yazgisi ortaktir. Altan Tan`in dedigi gibi:Ya özgürlük ya da hep beraber kölelik. Baska alternatifi yok bunun.

  Teşekkürler - ALP ER

  Karayılana teşekkürler. En azından devletimiz bizi çapulcu kabul edip adam yerine koymasa da PKK bizi bilgilendiriyor. Türk vatandaşı olarak utanıyorum geldiğimiz noktadan. Polisimiz bizi susturuyor, başbakan nasıl oluyorsa hem PKK hem bu ülke muhafazakarları ile anlaşma sağlamış. Milliyetçilik günah olmuş hepimiz din kardeşi olmuşuz. Sonumuz hayır olsun.