Karayılan: Savaştan sonra Türkiye'ye dönmek istiyorum

Karayılan: Savaştan sonra Türkiye'ye dönmek istiyorum
Karayılan: Savaştan sonra Türkiye'ye dönmek istiyorum

Murat Karayılan, ABD nin önde gelen gazetelerinden New York Times a çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

PKK'nın Kandil'deki 1 numaralı ismi olan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, New York Times gazetesine verdiği mülakatta, "Savaş bittiğinde Türkiye'ye dönüp siyaset yapmak istiyorum" dedi.

PKK 'nın Kandil'deki 1 numaralı ismi olan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan ’Savaş bittiğinde Türkiye ’ye dönüp siyaset yapmak istiyorum’ dedi. 

KCK lideri Murat Karayılan, “çözüm süreci” ile ilgili olarak New York Times’a konuştu. Erdoğan’ın sürece “daha fazla ciddiyetle” yaklaşması gerektiğini belirten Karayılan, savaşın bitmesi durumunda Türkiye’ye dönerek siyasi bir rol üstlenmek istediğini ifade etti.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, ABD ’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’a “çözüm sürecine” ilişkin açıklamalarda bulundu.

Irak’ın Zargalı bölgesinde NYT’den Tim Arango’ya konuşan Karayılan, “Gerillalarımız silah bırakamaz. Bu son konu, sürecin sonunda görüşülecek son konu” dedi.

“Çözüm süreciyle” ilgili olarak Erdoğan’ın stratejisine eleştiriler yönelten Karayılan, “Süreç daha ciddi bir yaklaşım gerektiriyor. Erdoğan konuya ciddi bir şekilde yaklaşmıyor; derin tarihi anlamıyor. Herkes şunu iyi bilmeli ki gerilla güçlerimiz bugüne kadar mücadelesini başarılı bir şekilde sürdürmüştür” ifadelerini kullandı.

“Problemlerimizi barış ve diyalog yoluyla çözmek istiyoruz. Biz buna inanıyoruz” diyen KCK lideri, “Kürtlerin eşit vatandaşlar olarak kabul edilmemesi durumunda problemin çözülemeyeceğine” dikkat çekti.

Makalede, KCK liderinin Suriye’de PKK’ye yakınlığıyla bilinen Demokratik Birlik Partisi (PYD) üzerinde de etkili olduğu ifade edilirken, Kürtlerin çoğunluğunun, Türkiye’nin ABD ve Batı ile olan ilişkisinin kendilerinin zararına olduğunu düşündüğü belirtildi.

Karayılan ise, “Suriye’de, Kürtler daha laik ve demokratik grupları temsil ediyor. Fakat Batı, Türkiye ile olan ilişkisinden dolayı Suriye’deki Kürtlerle ilişkisini geliştirmiyor” değerlendirmesine bulundu.

Savaşın bitmesi durumunda Türkiye’ye dönmeyi umduğunu ve burada Kürtlerin haklarının geliştirilmesi için siyasi bir rol üstlenmek istediğini söyleyen Karayılan, “Şiddeti bir kenara koyduktan sonra demokratik bir toplumun kurulması gerekecek” dedi. Karayılan, “Eğer bu gerçekleşmezse, o zaman büyük bir savaş olacak” ifadesini kullandı.


  http://www.radikal.com.tr/112929211292923

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ACELE GEL.. - ters yuz

  Tabiki konusacak adreside biliyor Karayilan, demekki Agababasi kimmis?New york Times dan rica etseydiniz ve sorsaydiniz acaba bu konuda Fethullah beyler yardimci olabilirlermi nede olsa Obama ya komsu sayilirlar ve sizi hic kirmazlar yok zaten olmaz ise gene onlar size akli verir ne yapacaginiz konusunda..

  Ne olacağını - fonksiyonel

  Sanırım Karayılan meclise girmek istiyor. Ya iç savaş, ya sulh diyerek te şantajını koyuyor ortalığa. Final yılı ilan ettikleri bir zaman diliminde bile iç savaşı becerememişken. Sil baştan başlayarak, "finallerin finali" diye bir savaş sürecine mi girecekler yine yeniden, züğürt tesellisi olarak. Diyelim barış oldu, şahsı parlementoya silahla mı gelecek silahsız mı. Dağdaki kıyafetiyle mi teşrif buyuracak takım elbiseyle mi. Milli Savunma Bakanlığı görevini mi arz ederler, yoksa İçişleri Bakanlığı mı. Bunları da beyan etseydi keşke de. Suyun tabanındaki her şey, su üstüne çıkaydı. Anlardık, büyük resimde ne olacağını!

  o da olur - kaamos

  yeter ki sen artık insan öldürme. kan akıtma. akp çok bağışlayıcıdır. bütün günahlarını siliverir.