Karayılan ve Bahoz Erdal'dan 'çekilme' açıklaması

Karayılan ve Bahoz Erdal'dan 'çekilme' açıklaması
Karayılan ve Bahoz Erdal'dan 'çekilme' açıklaması
PKK'üst düzey isimlerinden Murat Karayılan ve Bahoz Erdal, çekilmenin neden durduğuna ilişkin açıklamalar yaparak 'hükümet bize güven vermedi' dedi.

DİYARBAKIR – Avrupa 'da PKK ile aynı çizgide yayın yapan Sterk TV'ye konuşan KCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan, çözüm sürecini ve çekilmenin durdurulması kararını değerlendirdi.

Karayılan, çözüm süreci başlamadan önce İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan'ın kendilerine 20 sayfalık mektup gönderdiğini anlatırken, şöyle dedi:

"Bu mektupta çözüm süreci aşama aşama olarak belirtilmişti. Mektup, adata sorunun çözümü için bir yol haritasıydı. Hangi aşamada kimlerin ne yapacağı nasıl adımlar atılacağı belirtilmişti. Aynı mektup, hükümete de verilmişti. PKK olarak biz bunu kabul ettik ve süreç başladı. Söz konusu mektubu hükümet de kabul etmişti. Gelinen aşamada hükümetin çözüm için zihinsel bir altyapısının olmadığını gördük. Çekilme konusunda söyledikleri rakamların hiç biri doğru değil. Biz savaşı durdurduk, güçlerimizi çektik, onlar başta hasta olmak üzere tutuklu ve hükümlü siyasetçileri bırakacaktı, demokratik siyasin önünü açacaklardı. Ama hiç birini yapmadılar."

KARAYILAN: SÜREÇ KRİTİK BİR AŞAMADADIR
PKK'lı Murat Karayılan, hükümetin kendilerini inandıracak ve umutlandıracak küçük bir adım dahi atmadığı için çekilmeyi durdurma kararı aldıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Kürt sorunu büyük bir sorundur olaya basit yaklaşamazsınız. 'Ana dilde eğitim olamaz' diyorsanız bu sorunu çözemezsiniz. Öcalan’ın durumu ve şartları öyle olmaz, tutuklu siyasetçiler varken sorun çözülemez. Biz bir halkız ve haklarımızı istiyoruz. Sorunun çözümü için ciddi hiç bir adım atılmadı. Süreç kritik bir aşamadadır. Bu konuda demokratlar ve sivil toplum kuruluşları hükümeti uyarmalıdır. Biz niye bütün güçlerimizi çekmedik, bize güven vermediler. Savaş hazırlığı yaptılar. AKP bizi bu kararı almaya mecbur bıraktı."

"SİLVAN SALDIRISI GİBİ BİR SALDIRININ ALTYAPISI HAZIRLANIYOR"
PKK'lı 'Dr.Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin ise, çözüm sürecinde tek taraflı adım atmanın sorunu çözmediğini bir daha gördüklerini belirterek, "Karadeniz'den, Amanos'lardan kimsenin beklemediği bir şekilde güçlerimizi çektik. Kimsenin bizden beklemediği adımları attık. Ancak, bundan sonra PKK'nın atacağı adım kalmadı. Bu adımları çözümün yolunu açılsın diye attık. Küçük bir adım atmadıkları gibi savaş hazırlığını hızlandırdılar. 'Bundan sonra ne olacak? sorusuna AKP cevap verecektir. Biz cevabımızı verdik. Süreç bozulursa geçmişten daha kötü şeyler olur. Kürt halkı patlama noktasına gelmiştir. Bizi suçlamak için 2011'deki Silvan saldırısı gibi bir saldırının altyapısı hazırlanıyor. AKP siyaseti savaşta ısrardır, bunu yaparsa daha kötü olacaktır" iddialarında bulundu.

DHA - Ferit ASLAN


  http://www.radikal.com.tr/115210211521029

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP - aliselvi

  Malesef bu sefer akp nin ince cizgili oyunlari tutmamistir. Pkk elinden geleni yapti simdi sira AKP de

  insana insan cana can - noname99

  AKPli değilim ama 100 yıllık geçmişi olan ve son 30 yılda savaş halinde olan bir sorunun gerçekten 6 ayda (geçen Martan saysak) çözülmesini mi bekliyorsunuz? Yere serilen tarhana bile yaştır hala. Diğer hususta Rojava. İki husus beni çok rahatsız ediyor. İlki Katliam yapılırken Pkk nerdeydi? Bohaz Erdal'ın kampı SUriye'de değil miydi? Tskya kafa tutan Pkk iş kürd kesen elkaidecilere gelince gerçekten Türkiye'nin gidip durdurmasını bekleyecek kadar saf mı? Neden bizzat AÖ ve kürd politikacılar silahlı dönem bitmiştir dediği halde Pkk çektiği güçleri oraya yollamadı? İkincisi Suriye'de her allahın günü katliam olmuyor mu? Ölen kürd olunca mı ses veriyor, kürd arkadaşlar? Ya muhaliflerin kürdler biz kesilirken ses çıkarmadı biz niye şimdi onlara yardım edelim iddaaları ne olacak. Kızmayın hemen. Sadece insana insan cana can diye bakın.

  Gün Gelecek. - Clear

  Umudumu yitirmedim.Gün gelecek,barış gerçekleşecek.Tek çatı altında birlikte huzur içinde ve memnuniyetle yaşamak gerçekleşecek.İşte o gün geldiğinde ve barış gerçekleştiğinde,sabır göstermek yerine "barış gerçekten geliyor" telaşına kapılıp,barışı her fırsatta çelmelemeye çalışanların yüzü pancar gibi kızaracak.Kod adı ne olursa olsun,eli silahtan başka şeye alışmamış ve sükunetten sıkılıp elleri kaşınmaya başlayanların hiçbiri,hiç kimsenin yüzüne bakamayacak.Belki de aynı fıkrada ki gibi olacak: Sabotaj kahramanı Alman albay,barış gelince ne yapacağını şaşırıp,kendi tesislerini sabote etmeye başlamış.Mecburen ıssız bir adaya -ihtiyacı görülsün diye- bir kaç bayan ile gönderilip izole edilmiş.bayanlar dönüşümlü geliyormuş.Adam çekmiş bıçağı ve kendi penisini kökünden kesmiş,sonra da bayan arkadaşlarının gözü önünde SABOTAJ! diye bağırmış.Alışkanlık işte...

  böyle baris olmaz olsun. - karayel1965

  devletin bu konuda dürüst davranmadigi rojavada gelistirdigi bizat türk ordusundan timlerinin eliyle gerceklestirilen saldirilar el kaide ve el nusra gibi cetelere vermis oldugu sinirsiz desteginden bellidir.anlayamadigim kuzey kürtlerinin yapilan bu katliamlara sesiz kalmasidir sinirin dibindeki akrabalarimizin katledilmesine bu baris süreci sebep oluyorsa,hem PKK'ye hem devlete söylenecek tek söz,alin sürecinizi basiniza calin böyle sürec kabuledilemez.sol elinizle sadaka verecek gibi yapilirken sag eliyle alnindan vuruyor devlet.

  çözümden kim rahatsız. - sabahattinali

  anlaşılan akan kanın durmasından birileri rahatsız..dilerim çözüm süreci akamete uğramaz.tarafların önyargılardan arınarak çözüme katkı için çaba sarfetmesi herşeyden önce bu ülkede yaşayan insanların özlemidir.

  ne bekliyordunuz? - lastikordek

  pkk yi anlamak imkansız artık. AKP ile barış yapacaklarına ta en başından inanmamıştım, haklı çıktım. neden derseniz. AKP ve öncesi refah partisi pratiğine bakacak olursak bu siyasetçiler genelde toplumun özgürlük taleplerinden çok kendi kişisel ajandalarının peşinden giderler. enteresandır ki demokrasi ve insan haklarına dair tek bir fikirleri bile yoktur. bu güne kadar yaptıklarına bakarsanız bunu çok net görebilirsiniz. yani yapılanlar aldatmacadır. onların gözünde toplum haddinden fazla özgürdür zaten. onlara göre nefes almamız bile yeter. gezi olaylarının travmasını atlatamadan bir de demokratikleşme paketi hazırlamak zorunda kalmaları bile onlara fazla geldi. demokrasi zaten bir diktatörün biraz üstünde çalışayım demesiyle gelmez. demokrasi kurumsal bir şeydir. kurumları demokratik hale getirselerdi kürt meselesi de bu çerçevede çözülebilirdi. bu aşırı ayran içmenin getirdiği mahmurluktan kaynaklanıyor. şimdi kürt kardeşlerimize bir tiyo vereyim. sizin çözümünüzün geçtiği sokak GEZİ de son buluyor. oradaki irade dışında çözüm üretebilecek bir yer yok maalesef. o yüzden şayet barış istiyorsanız bu kesim ile diyalog yollarını arayın. AKP statükosuna saplanıp kalmayın. silahları bırakın demokratik protestolarla AKP yi tarihe gömelim. çünkü sizin taleplerinizle demokrasi isteyenlerin talepleri tek bir potada eriyebilir. akp ile asla demokratik bir topluma ulaşamayız. çünkü doğalarına aykırı.

  DÜNYANIN EN ZOR İŞİDİR BARIŞ - pispor

  Biz başında da güvendik her iki tarafa dokuz aydır bu güvenimiz devam etti ama hükümet tarafı bu işi oyun bozmaya getirmeye çalıştı hep hiç mi hiç ciddi olmadılar yani hükümet üyelerinin zaman zaman yaptıkları açıklamalara çocuklar bile güldü Ben elimi gerçekten Vicdanıma koyduğumda Kandil İmralı ve BDP elinden geleni yaptı Hükümet bundan sonra yeni bir çatışmanın içine girdiğinde bu hükümete ciddi olarak halkın güveni de sarsılacaktır bu yüzden hükümet dördüncü yada beşinci demokrasi paketleri ile bu işi çözerim inancından vaz geçsin demokrasi paketleri ile Kürt sorunu çözülmez demokrasi paketlerin ancak halkın isteklerini karşılarsın Zaten ben hükümeti burada Kürt sorununda ki ciddiyetsizliğini anladım Hangi ülkede anadilde eğitim isteyen özerk yönetim isteyen halkların sorunu demokrasi paketleri ile çözülmüştür sayın AKP hükümeti kendine gel bu defa bu halk şiddet ortamına sürüklenirse bunu geriye dönüşü olmaz