Karayolları para vermeyince,yolu aldılar

Karayolları para vermeyince,yolu aldılar
Karayolları para vermeyince,yolu aldılar
İstimlak parası ödenmeyen arazi sahipleri mahkeme kararıyla yolu kapattı

ŞANLIURFA’da, kamulaştırma yapılmadan üzerinden çevre yolu geçirilen arazinin 27 sahibi tarafından açılan ‘el atmanın önlenmesi’ davasında, mahkeme Karayolları Genel Müdürlüğü’nü suçlu buldu. Yargıtay’ın da kararı onamasının ardından arazi sahipleri, arazilerinin üzerine yapılan ve Şanlıurfa'yla Diyarbakır- Mardin karayolunu birbirine bağlayan çevre yolunu kurdukları barikatlarla ulaşıma kapattı. Birçok sürücünün şaşkınlığına yol açan gelişmenin ardından, olası kazaların önlenmesi için çevre yolu polis ve Karayolları ekiplerince tamamen ulaşıma kapatılırken, şehir içi ulaşımda da büyük aksamalar yaşanmaya başladı.

2003 yılında, Şanlıurfa kent merkezinde trafik yoğunluğunun önlenmesi için Diyarbakır ile Mardin karayolunu birbirine bağlayan bir çevre yolu yapılması kararlaştırıldı. Bunun üzerine başlatılan çalışmalarda Karaköprü yakınlarında 3 kilometre uzunluğunda çevre yolu yapıldı. Ancak, Karayolları Genel Müdürlüğü, yapılan yola hazine arazisi dışında 27 hak sahibinin 5 bin 873 metrekare arazisini de dahil etti. Arazilerinin yola dahil olmasının ardından Karayolları Genel Müdürlüğü ile birçok kez görüşen ve kamulaştırma bedeli isteyen hak sahipleri, aldıkları olumsuz yanıt üzerine avukatları aracılığı ile Şanlıurfa 2'inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ‘El Atmanın Önlenmesi’ davası açtı.

Mahkeme, karayollarını suçlu buldu

Davayı görüşen mahkeme heyeti bilirkişi raporu ile araziyi işgal eden Karayolları Genel Müdürlüğü’nü suçlu bularak, ‘Dava konusu Şanlıurfa ili Karaköprü köyü 1652 parsel nolu taşınmazın tamamına, 1854 parsel nolu taşınmazın 4278.31 metrekarelik kısmına davalı tarafından yol yapmak suretiyle vaki müdahalesinin menine’ diye karar verdi. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün temyiz ettiği karar Yargıtay 5'inci Hukuk Dairesi’nce de onandı.

Yol ulaşıma kapatıldı

Mahkeme kararının ardından dün akşam saatlerinde arazi sahiplerinin avukatı Ahmet Türkmen, Tapu Kadastro Müdürlüğü görevlileri ile çevre yolunun sözkonusu bölümüne geldi. Sürücülerin, polislerin ve çevreden geçenlerin şaşkın bakışları arasında Avukat Türkmen ve beraberindekiler, yolun kroki ile tespiti yapılmış olan bölümünü barikatlar kurarak trafiğe kapattı. Hak sahiplerine ait alan tel örgü ile çevrilip taş döşenerek, ‘Bu alan özel mülkiyettir, girilmez’ yazılı tabela asıldı. Çevre Yolu’ndaki özel mülkiyet alanına çekilen barikatın ardından, özellikle geniş ve uzun araçların geçtiği yolda trafik akışı durdu. Trafik polisleri de, çift şeritli yola uyarı tabelaları koyarak, yoldan geçen sürücüleri İpekyolu Bulvarı’na yönlendirdi. Polis ve Karayolları ekipleri, herhangi bir kaza yaşanmaması için Çevre Yolu’nu tamamen trafiğe kapatıp, giriş ve çıkışlarına uyarı tabelaları koydu.

'Yaşasın Adalet'

Hak sahiplerinden Eyüp Direkli, mahkeme kararının yerinde olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Yıllardır mahkemelik olan bir olay. Mahkeme sonunda mülkiyeti bize ait olan arazimizi teslim aldık. Tapusu bize ait olmasına rağmen arazi yıllardır tasarrufumuzda değildi. Bugünden itibaren bu yerimizi mahkeme kararı ile aldık. Bundan sonra Karayolları’ndan çözüm bekliyoruz. Hukuk ne derse o olur. Yaşasın adalet.”

Karayolları yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmazken, yolun tekrar trafiğe açılabilmesi için arazi sahiplerine bedel ödeyip ödemeyeceği merak konusu oldu.