Karayollarında son durum

Türkiye'nin büyük bölümünde etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan yolları ulaşıma açma çalışmaları aralıksız sürdürülüyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul- Edirne otoyolunun Mahmutbey - Kınalı arası kuzey yolu, Kınalı - Avcılar arası güney yolu ile Balıkesir - Edremit, Balıkesir - Susurluk, Bursa - Karacabey, Gölpazarı - Taraklı, İnegöl/Bozüyük ayrımı - Domaniç, Orhangazi - Yalova, Erzurum - Çat, Hadim - Bozkır, Dereli - Şebinkarahisar yolunun Eğribel mevkii, Kangal - Divriği yolları kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor. Antalya - Kemer yolunun 15-19. kilometreleri ile 32-43. kilometreleri arasındaki yol yapım çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaretlerine dikkat etmeleri istendi. Açıklamada ayrıca, karayollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde yavaş gidilmesi, trafik işaret ve işaretçilerine uyulması, araçlarda takoz ve çekme halatı bulundurulması, aşırı yağış alan yörelerde ani heyelan ve çökme olaylarına karşı dikkatli olunması gerektiği kaydedildi.

ÇANAKKALE

Çanakkale Karayolları 142. Şube Şefliği yetkilileri, ulaşıma kapalı şehirlerarası yolun bulunmadığını belirtti. Yetkililer, dün gece fırtına ve kar nedeniyle Çan İlçesi'nin Biga,Bayramiç ve Yenice ilçeleriyle bağlantılı yollarının bir süre trafiğe kapandığını, çalışmaların ardından bu yolların açıldığını bildirdi. İl Jandarma Komutanlığı ile Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı birimler, gece boyunca ana yolların ulaşıma kapanmaması için çalışma yaptı. Jandarma ekipleri, Gökçeada İlçesi'nde Uğurlu Köyü civarında bir minibüste mahsur kalan dokuz öğrenciyle Ezine ilçesine bağlı Üvecik Köyü ile Yeniköy arasındaki yolda araç içinde mahsur kalan dört kişiyi kurtardı.

BALIKESİR/YALOVA

Balıkesir Valiliği Kriz Merkezi'nden alınan bilgiye göre, kentin İzmir, Bursa ve Çanakkale ile bağlantısını sağlayan karayolları da dahil olmak üzere, tüm ilçe ve köy yolları ulaşıma kapandı. Erdek, Bandırma, Marmara ilçeleri ile 15 belde ve 484 köye elektrik verilemezken, telefon haberleşmesi de sağlanamıyor.

AFYON

Afyon'da, gece başlayan ve devam eden kar yağışı nedeniyle 42 köy yolu ulaşıma kapandı. Afyon Valiliği'nden yapılan açıklamada, Köy Hizmetleri Müdürlüğü'nce oluşturulan 6 ekibin, 1 kar makinesi, 8 greyder, 6 kamyonla yol açma çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

SAKARYA

Yoğun kar yağışı nedeniyle Adapazarı'nda 67, Akyazı 58, Hendek 75,Geyve 35, Ferizli 19, Karapürçek 12, Karasu 21, Kaynarca 41, Kocaali 29, Pamukova 11, Sapanca 8, Söğüklü 9 ve Taraklı İlçesi'nde 22 olmak üzere toplam 407 köy yolu ulaşıma kapandı.
Kocaali ve Ferizli ilçelerinin tamamında elektrik kesintileri yaşanırken, kent merkezinin de belirli bölgelerine enerji verilemiyor.

YÜZLERCE ARAÇ MAHSUR KALDI

Yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Bursa-Balıkesir karayolunda, yüzlerce aracın mahsur kaldığı öğrenildi. Bursa'nın Karacabey ilçesi yakınlarında, dünden bu yana aralıksız devam eden ve zaman zaman tipiye dönüşen kar yağışı yüzünden mahsur kalan araçlarda bulunan yolcuların, zor durumda oldukları bildirildi. Balıkesir-Bursa seferini yapan Metro Turizm'e ait yolcu otobüsünün şoförü Cumali Duyan, yaklaşık 10 saattir bölgede mahsur kaldıklarını söyledi. Otobüsün kalorifer sisteminin çalışabilmesi için motoru durdurmadığını ifade eden Duyan, "Depodaki mazotun 10 saat kadar idare edebileceğini düşünüyorum. Şu anda, ısınma açısından bizim için bir problem bulunmasa da küçük araçların durumları vahim. Yakıtları biterse ciddi tehlikeyle karşı karşı ya kalırlar. Hava çok kötü. Kimse araçlardan dışarı çıkamıyor. Bir an önce kurtarılmayı bekliyoruz" dedi.