Karbondioksit yer altına tıkılacak!

Karbondioksit yer altına tıkılacak!
Karbondioksit yer altına tıkılacak!

Afşin-Elbistan: Yılda 6 milyon ton karbondioksit salıyor. fotoğraf: dha

ANKARA - “Hükümet Türkiye’nin kıyı bölgelerinde, ekolojik olarak hassas bölgelerde 46 yeni kömürlü termik santral kurulmasını hedefliyor” diyen CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, konuyu TBMM’ye taşıdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Ayhan, hükümetin Kyoto Protokolü konusunda samimi olup olmadığını sordu.
Çoğu ithal kömürle çalışacak termik santrallarla ilgili tartışmalar sürerken Türkiye, dünyada da henüz çok yeni ve tartışılan bir teknoloji için kolları sıvadı. Termik santralların, fabrika ve rafinerilerden atmosfere yayılan karbondioksitin yeraltına enjekte edilerek depolanması için proje başlatıldı. Proje, Enerji Bakanlığı, ODTÜ Petrol Araştırma Merkezi ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) ortaklığında yürütülüyor.
Proje hakkında bilgi veren ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Okandan, “Karbondioksidin petrol üretimini artırma amacıyla yeraltına enjekte edilmesi, zaten Türkiye’de halen uygulanan bir yöntem. Batı Raman Sahasına karbondioksit enjekte ediliyor ve böylece daha fazla petrol üretimi gerçekleşiyor. (..) Buradaki en önemli konu karbondioksidin baca gazından ayrıştırılması için uygun teknolojinin seçilmesi. (..) Derin tuzlu su rezervuarları da içme suyu olarak kullanılamayacak olmaları nedeniyle, karbondioksit depolama için potansiyel bölgeler” dedi. 
Okandan’ın verdiği bilgiye göre projede 10 milyon metreküp karbondioksidi depolayacak kapasite bulundu.
Türkiye’de yılda ortalama 250 milyon ton karbondioksit atmosfere yayılıyor. 2020 yılında bunun 600 milyon tona çıkacağı tahmin ediliyor. (anka, aa)