Karda kayak keyfi

Bu yıl uzun süreli Şeker Bayramı ve yılbaşı tatilleri yaşanmayacak ama kısa süreli tatil yapmak isteyenler için kayak...
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Bu yıl uzun süreli Şeker Bayramı ve yılbaşı tatilleri yaşanmayacak ama kısa süreli tatil yapmak isteyenler için kayak programları doğru bir alternatif oluşturacak.
Başta Uludağ, Palandöken, Kartalkaya olmak üzere Türkiye'deki kayak merkezleri Şeker Bayramı için özel paket programlar hazırlarken, Fransız Alpleri'nin en ünlü kayak merkezlerinden Courchevel de sadece Türk müşterilerine özel bir indirim içeren tatil paketi düzenledi.
Ekonomik krize destek
14-22 Aralık arasında sadece Türk müşterilerine yüzde 20 oranında indirim uygulayan Courchevel, bu şekilde Türkiye'deki
ekonomik krize destek olmayı hedefliyor. Courchevel'de bayram tatili yapmanın fiyatı otel kategorilerine göre tam pansiyon konaklama kişi başına 79-236 euro (1 euro 1 milyon 303 bin lira) arasında değişiyor. Courchevel'de Türklere rezervasyon
önceliği de tanınıyor. Çünkü, uçak korkusu nedeniyle kışın sıcak bölgelere giden Avrupalıların bu yıl Fransa, İsviçre gibi merkezlerde kalması nedeniyle kayak merkezleri ful çalışıyor.
Yine yurtdışında kayak yapmak isteyenlerin tercihleri arasında yer alan Fransa Alpe D'huez'de 16-23 Aralık tarihleri arasında tatilin bedeli 1220 euro, Val D'isere'de
ise 1440 euro. St Moritz'de bir haftalık kayak tatili 1815, Chamonix'te ise 1250 euro'ya mal oluyor. Avusturya'yı tercih edenler ise ortalama 650 dolar ödeyecek.
Ailece kayak 2 milyar lira
Rotasını Türkiye'ye çevirenlere ise büyük şehirde yaşayanların tercih ettiği Uludağ iyi bir alternatif oluşturuyor.
Uludağ'da iki kişilik, dört günlük bir bayram paket programının bedeli 1.1-1.3 milyar lira arasında değişiyor. Dört kişilik bir ailenin Uludağ'da konaklamak için harcayacağı para ise 2 milyara yakın.
Paket programlar her şey dahil, ya da tam pansiyon sistemine göre ayarlanıyor. Oteller, sadece kendi pistlerindeki 'tele ski' biletlerini standart hizmetlere dahil ederken, yakında tek bilet sistemine geçileceği ve bir otelden alınan biletin tüm pistlerde geçerli olacağı belirtiliyor.
Yurtiçinde biraz uzağa gitmeyi göze alanların
tercihleri arasındaki Polat Renaissance Erzurum'da üç, dört ve yedi gecelik paket programlar hazırlandı. Liftlerin dahil olduğu üç gecelik paketin fiyatı kişi başına 360 milyon lira, dört gecelik paketin fiyatı 432 milyon lira, yedi gecelik tatil programı ise 598 milyon lira.
Dedeman Palandöken'de ise üç gecelik Şeker Bayramı tatili lift kullanımının dahil edildiği programlarda kişi başına 348 milyon 750 bin lira, yedi gece 596 milyon 750 bin lira. Dedeman otellerinin Erciyes'teki tesisini tercih edenlere ise kişi başına en az dört gece konaklamanın zorunlu olduğu 151 milyon liralık geceleme fiyatı veriliyor.
Son dönemde Ankara'nın dışındaki diğer illerden de kayak meraklılarını ağırlamaya başlayan Ilgaz'da ise tam pansiyon gecelik konaklama fiyatları kişi başına 60-75 milyon lira arasında değişiyor. Bolu Kartalkaya'da ise bir gecelik tam pansiyon tatil kişi başına 58 milyon lira ile 107 milyon lira arasında değişiyor.