Kardak kayalıklarında sular ısındı

Kardak kayalıklarında sular ısındı
Kardak kayalıklarında sular ısındı
Türkiye ile Yunanistan'ı 1996 yılında savaşın eşiğine getiren Ege Denizi'ndeki Kardak kayalıkları çevresinde sular yine ısındı

ANKARA – Hürriyet’ten Cengizhan Çatal’ın haberine göre Genelkurmay Başkanlığı verileri 2013’ün başından bu yana Yunan sahil güvenlik botlarının, 3 kez Kardak kayalıkları bölgesinde Türk karasularını ihlal ettiğini ortaya koyuyor. 2012’den beri yaşanan ihlallerin sayısı 24 olduğu, olayların Dışişleri Bakanlığı’na bildirildiği kaydediliyor.

BALIKÇIYA TACİZ ATEŞİ

Yunanistan’a ait sahil güvenlik botları, 3 Ocak’ta 08.45–14.50 saatleri arasında; 4 ocak’ta 12.20–13.20 saatleri arasında 5 Ocak’ta ise 09.45–13.46 saatleri arasında, Kardak Kayalıkları bölgesinde Türk karasularını toplamda 11 saat ihlal etti. Yunanistan’a ait bir sahil güvenlik botu ise 23 Ocak’ta Ayvalık açıklarında avlanırken arıza nedeniyle Yunanistan kara sularına sürüklenen bir Türk balıkçı teknesine taciz ateşi açtı.

KAYALIK SAVAŞ NEDENİ OLACAKTI

Figen Akat isimli Türk gemisi 25 Aralık 1995’te Kardak Kayalıkları’nda karaya oturdu. Yunanistan ve Türkiye , deniz kazasının kendi karasularında olduğunu ileri sürdü. Yunanistan, adacığa asker çıkarıp, bayrak dikti. Bunun üzerine iki ülkenin deniz kuvvetleri, adanın çevresinde konuşlandı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, “O bayrak iner, o asker gider” diyerek 30 Ocak 1996 gecesi adaya asker çıkarılmasını istedi. Türk deniz komandoları Doğu Kardak’ı kuşatmış olan Yunan donanmasının arasından geçerek hemen yandaki ikinci adaya (Batı Kardak) gece operasyonu ile çıkıp Türk bayrağını diktiler. Savaşın eşiğine gelen iki ülke arasındaki gerilim ABD ve NATO’nun telkinleriyle sona ermişti.


  http://www.radikal.com.tr/111912411191242

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kardak sadece kayaliktan ibaret degildir. - ilbeg

  Bir defa burnumuzun dibinde. Ikincisi kita sahasi sorunu, sonrasinda o saha icerisindeki canli ve fosil kaynaklar sorunu. Hükümet sıfır sorun diye oraları verip kurtulmak ister mi, hiç güven vermiyorlar bana. Geçiniz Kardak'ı Türkiye 12 adaların iadesini de istemelidir.

  Yunan Donanması arayı tutuklanan amirallerle kapatıyor ! - istanbulia

  donanmada amiral kalmadı doğru düzgün.çoğu içerde. geride kalanlarında artık radikal karallar alabileceklerini sanmıyorum.önümüzdeki süreç güney kıbrıs doğalgaz sorunları,suriye sorunu ,ege sorununda türkiye zor durumda kalabilir. aksazdan akdenize açılırken bile rodos açıklarındaki yunan sahil güvenlik koca fırkateynlere yaklaşarak uyarı verebiliyorsa vay donanmanın haline