Kardak'ın son keçileri taşındı

Türkiye ile Yunanistan'ı Ocak 1996'da savaşın eşiğine getiren Kardak Kayalıkları'nda yıllardır keçi otlatan 70 yaşındaki Yunanlı Andonis Veriropoulos, keçilerini de alarak kayalıklardan ayrıldı.

MUĞLA - Türkiye ile Yunanistan'ı Ocak 1996'da savaşın eşiğine getiren Kardak Kayalıkları'nda yıllardır keçi otlatan 70 yaşındaki Yunanlı Andonis Veriropoulos, keçilerini de alarak kayalıklardan ayrıldı.
Bodrum'un Gümüşlük beldesi karşısındaki Kardak'ta sekiz yıldır keçi besleyen çoban Veriropoulos'un kendisine uzun süredir para ödenmemesini protesto etmek için yaz sonunda kayalıklardan ayrıldığı öğrenildi. Rodos Adası'nda yayımlanan PASOK yanlısı Proodos gazetesinin 22 Ekim'de yayımlanan nüshasında, 'İmia Kayalıkları artık sessiz' başlıklı bir haber yer aldı.
Haberde, Yunanlıların 'İmia' dediği Kardak Kayalıkları'nda, 'en kritik dönemlerde dahi' Yunan devriye botlarının gözetiminde keçi besleyen çobanın geçen yıl Kardak'a gidiş gelişler için yaklaşık 1800-2000 avro harcadığı, ancak Kilimli (Kalimnos) Belediyesi ile Yunanistan'ın Ege Bakanı Aristotelis Pavlidis'in ona söz konusu parayı ödeme sözü verdiği halde masraflarını karşılamadığı belirtildi. Gazete, son günlerde Türk devriye botlarının Kardak Kayalıkları bölgesine ziyaretini artırdığını, yaşlı çobanın 'Türk tehlikesinin artması' nedeniyle keçilerini alarak Kalimnos yakınlarındaki Psemiros Adası'na yerleştiğini de öne sürdü.