Kardelen Sarya'yı soldurdular

Kardelen Sarya'yı soldurdular
Kardelen Sarya'yı soldurdular

Sarya?yı bulmak için Van?dan gelen ekip Sülük Göleti?nde arama yaptı. FOTOĞRAF: RIDVAN DALMAZ / DHA

Sarya iki yıl önce Hakkari'de Çağdaş Yaşam Kız YİBO'dan mezun oldu. Üç ay önce zorla evlendirilmek istenince kaçtı. Ancak ailesi Sarya'yı buldu, iddiaya göre öldürüp gölete attı
Haber: BEHÇET DALMAZ / Arşivi

HAKKARİ - Üç ay önce kına gecesinde evden kaçan ancak bulunup aile meclisi kararıyla öldürüldüğü öne sürülen 19 yaşındaki Sarya Çetin’e ulaşılamadı. Sülük Göleti’nde genç kızın cesedini arama çalışmaları sürerken Sarya’nın babası ve iki yakını ise sorgularının ardından bırakıldı.
Hakkari’nin Bağlar Mahallesi’nde yaşayan iki evli, 12 çocuk babası Abdullah Çetin, Çağdaş Yaşam Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan (YİBO) iki yıl önce mezun olan kızı 19 yaşındaki Sarya Çetin’i, bir akrabasının oğluyla evlendirmek istedi. Ancak iddiaya göre Sarya Çetin, bu evliliğe karşı çıktı. Ailesini ikna edemeyen Sarya, üç ay önce kına gecesi evinden kaçtı. Sarya’yı birkaç gün arayan yakınları onu Yüksekova’da bir tanıdıklarının evinde bularak yeniden Hakkari’deki baba evine getirdi.
Çağdaş Yaşam Kız YİBO’da okurken okulun kız futbol takımında da oynayan Sarya, evine getirildikten sonra, esrarengiz şekilde ortadan kayboldu. Çetin ailesi polise kızlarının kaybolduğu ihbarında bulundu. İki gün önce Hakkari Emniyet Müdürlüğü’ne bir ihbar geldi. 155 Polis İmdat telefonunu arayan bir kişi, ailesinin Sarya’yı kına gecesi kaçtığı için bulup öldürdüğünü ve cesedini de kentin Sülük Göleti’ne attığını söyledi.
Hakkari Valiliği, Van Sivil Savunma Müdürlüğü’nden gölette arama yapmaları için bir ekip istedi. Van Arama Kurtarma Birliği’nden yedi kişilik ekip önceki gün gölette ceset arama çalışması başlattı. Gölette balık adamlar su altı kamerası kullanmalarına rağmen bir ize rastlamadı. Sarya’nın baba evi ile yanındaki evlendirilmek istendiği akrabalarının evleri ve bahçelerinde de arama yapıldı. Sülük Gölet’inde arama sürerken 50 yaşındaki baba Abdullah Çetin ve adları açıklanmayan iki yakını da cinayet suçlamasıyla gözaltına alındı. Sorgularının ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılan üç kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.