Kardelen'in katili yakalandı

Almanya'nın Paderborn kentinde 8 yaşındaki Kardelen Kıraç'ı kaçırıp tecavüz ederek öldürdüğü iddiasıyla aranan 29 yaşındaki Ali Kur, Aydın'ın Didim İlçesi'nde yalnız buluşmak için sözleştiği kayınpederinin yanındaki 3 kişiyi görünce paniğe kapılıp polise teslim oldu
Hasan BAYRAK- Yaşar ANTER/DİDİM

Kardelen'in ailesine damadını bulacağına dair söz verip Türkiye'ye gelen ve burada 20 kişilik bir arama ekibi kuran Kadir Ayaz, “Bu benim için namus meselesi olmuştu. Şu anda benden mutlu insan yok” dedi.
Paderborn'da geçtiğimiz 12 Ocak tarihinde evden çıkan Kardelen Kıraç'tan bir daha haber alınamamıştı. Ailesinin kayıp başvurusu üzerine araştırma başlatan polis ekipleri, olaydan 3 gün sonra bir göl kenarında, üzeri çam ağacı dallarıyla kapatılmış Kardelen Kıraç'ın cesedine ulaştı. Yapılan incelemede, küçük Kardelen'in tecavüz edildikten sonra boğularak öldürüldüğü belirlendi, DNA testi sonucunda da katilin kapı komşuları Ali Kur olduğu tespit edildi.

‘BABAM HASTA’ DEYİP TÜRKİYE'YE GELDİ
Soruşturmayı derinleştiren Alman polisi, Ali Kur'un babasının hasta olduğunu gerekçesiyle eşi 24 yaşındaki Zehra'yı da yanına alarak Aydın'da oturan ailesinin yanına gittiği bilgisine ulaştı. Yakalanması için kırmızı bülten çıkartılan Ali Kur hakkında Aydın polisine de bilgi verildi. Ancak, arandığını öğrenen Ali Kur, eşini yakınlarının yanına bırakarak kayıplara karıştı.

20 KİŞİLİK EKİP KURDU
Olayın ardından, bir Alman kadınla evli 4 çocuk babası 49 yaşındaki Kadir Ayaz, katil zanlısı damadı Ali Kur'u bulmak için 5 Şubat tarihinde Türkiye'ye geldi. Kadir Ayaz, Kuşadası’nda sanatçı Güven Aksu ve işadamı Şevket Soylu ile aralarında özel dedektiflerin de bulunduğu 20 kişilik ekip kurdu. Ekip, 5 gün boyunca Ali Kur'un, Aydın merkez ve Kuşadası, Nazilli, Söke, Ortaklar ilçeleriyle İzmir'in Selçuk İlçesi'nde gidebileceği yerleri didik didik aradı.

AİLESİ ARACILIĞIYLA İRTİBATA GEÇTİ
Aramalar hakkında Türk ve Alman polisine de bilgi veren Kadir Ayaz, geçtiğim Pazar günü damadi ile annesi Fatma ile babası Hasan Kur aracılığıyla irtibata geçti. Ali Kur telefonda, tek gelmesi koşuluyla kayınpederi Kadir Ayaz ile Didim'de buluşmayı kabul etti. Damadının kendisine zarar verebileceği ihtimalini gözönünde bulunduran Kadir Ayaz, yanına 3 kişi alarak, dün saat 23.00 sıralarında Atatürk Bulvarı’ndaki buluşma noktasına gitti. Kısa süre sonra da plakası henüz belirlenemeyen bir otomobille Ali Kur geldi.

YALNIZ OLMADIĞINI GÖRÜNCE POLİSE SIĞINDI
Durmak için yavaşlayan Ali Kur, kayınpederinin yalnız olmadığını fark edince paniğe kapıldı. Tekrar hızlanan zanlı Kur, otomobilini yaklaşık yüz metre ilerdeki İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde durdurdu, araçtan indi, koşarak içeriye girip teslim oldu.
Gözaltına alınan Ali Kur, yaklaşık 6 saat boyunca Aydın İl Emniyet Müdürlüğü’nden gelen altı kişilik özel bir ekip tarafından sorgulandı. Zanlının sorgusu sırasında emniyet müdürlüğünün çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Ali Kur'un sorgusunun ardından sabah saatlerinde Didim Adliyesi’ne sevk edileceği belirtildi.

‘AİLESİNE SÖZ VERDİM’
Kızının Ali Kur ile evlenmesine gönülsüz olarak izin verdiğini belirten Kadir Ayaz, “Damadımın katil olduğu ortaya çıkınca Kardelen’in ailesine taziye ziyaretinde bulundum, üzüntülerimi dile getirdim. Ailesine şerefsiz damadımı bulup adalete teslim edeceğime, onu bulmadan Almanya’ya dönmeyeceğime söz verdim. Bu benim için namus meselesi olmuştu” dedi.
Damadının kendisiyle tek görüşmek istediğini belirten Kadir Ayaz, “Psikopat bir yapıya sahip olduğu için buluşma yerine 3 kişiyle birlikte gittim, bizi görünce arabayı İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde durdurdu, koşarak içeri girdi ve teslim oldu. Şu anda benden mutlu insan yok. Kızım Zehra da Almanya’ya döner dönmez boşanma davası açacak” diye konuştu.

KARDELEN'İN YAKINLARI TÜRKİYE'YE GELİYOR
Öte yandan, Almanya'dan uçağa binen Kardelen'in iki yakınının sabaha karşı Milas- Bodrum Havalimanı’na inecekleri, buradan da Didim’e geçecekleri belirtildi.(dha)

)