Kardeş Öcalan: PKK, güçlerini İran'a kaydırmaya başladı

İngiliz Independent gazetesi Erbil'de Osman Öcalan'la görüştü: PKK Irak Kürdistanı'ndaki gücünü azaltıp, savaşçılarını İran'a kaydırmaya başladı. Bu PKK taktiğinin bir parçasıdır. Bir ülkede baskı altında kaldıkları zaman başka bir ülkeye geçerler.

ERBİL - PKK militanlarının Türk ordusunun olası harekatından kaçınmak için Irak Kürdistan'ın terk ederek İran'a geçtikleri kaydedildi. Osman Öcalan, Independent yazarı Patrick Cockburn'e verdiği demeçte "PKK Irak Kürdistan'ındaki güçlerini azaltta ve İran'a taşınıyorlar. Bu PKK taktiklerinin bir parçası, ne vakit bir ülkeden baskı hissederlerse diğerine taşınırler" dedi. Cockburn, örgütün 4 milyon Kürt nüfusa sahip İran'a taşınmasının durumu karmaşıklaştıracağı değerlendirmesinde bulundu.

Erbil'de Cockburn'le görüşen Osman Öcalan'a göre, 'PKK'nın toplam militan sayısını 7 bin. Bunların 2 bin 750'si Türkiye'de, Irak'ın sınır bölgelerinde 2 bin 500, İran'da ise 1500 kadar militan bulunuyor'. Son altı ayda PKK'nın İran'a karşı savaş başlattığını söyleyen Öcalan, "İran Kürdistan'ında çok ama çok sayıda savaşçı var ve İranlı Kürtler PKK'yı güçlü biçimde destekliyor" ifadelerini kullandı. Ancak Cockburn, PKK'nın İran'a yönelmesinin Türkiye sebebiyle örgütü 'terörist' ilan etmiş ABD yönetimi için bir sorun oluşturacağı değerlendirmesinde bulundu. Ve PKK Türk askeri öldürdüğünde 'terörist' etiketini kullanan ABD'nin, örgütün İran uzantısı PJAK'ın 150 kadar İran asker ve polisi öldürmesine karşılık aynı muamelede bulunmadığına dikkat çekti.

Osman Öcalan'ın, Türkiye, İran, Irak ve Suriye'ye yayılmış Kürtlerin 'Şimdilik Kürdistan'ın parçalanmış olması çıkarımıza" sözlerini aktaran Cockburn, PKK'nın Türk ordusuna yönelik son saldırılarının bir nedeninin de Abdullah Öcalan'ın sağlık durumuna dair kaygılardan kaynaklandığını kaydetti. Öcalan da, "Türkler onu öldürmek istiyor. Orada nefes alamıyor" ifadelerini kullandı. (Independent)