'Kardeşimizi açık giyiniyor diye öldürdük'

Haber: ALİ AKSOYER / Arşivi

İSTANBUL - 2001 yılında açık giyiniyor ve erkeklerle geziyor diye aile meclisi kararıyla boğulan 18 yaşındaki Çimen Yüksel cinayeti kardeşlerden birinin itirafıyla ortaya çıktı. Yüksel’in anne, baba ve biri kız dört kardeşi gözaltına aldı.
Polise başvuran bir kişi, 18 yaşındaki kız kardeşlerini aile meclisi kararıyla öldürdüklerini ve vicdan azabı çektiği için itirafta bulunacağını söyledi. Bu ihbar üzerine itirafçı kardeşin söylediklerini inceleyen polis, Çimen Yüksel’in 2001 yılından bu yana kayıp olduğunu ve kimse tarafından görülmediğini tespit etti. Gözaltına alınan aile üyeleri, Çimen Yüksel’i aile meclisi kararıyla öldürdüklerini itiraf etti.
Cinayet Büro Amirliği’nin soruşturmasında şüphelilerin, Yüksel Çimen’i erkeklerle gezdiği için birçok kez ikaz ettiklerini, ancak bunu önleyemediklerini bu yüzden de aile itibarlarının zedelendiğini söyledikleri belirtildi. Aile üyelerinin olay günü yine bu nedenle genç kızla kavga ettikleri belirlendi. Aile kavgadan sonra Yüksel Çimen’i ortadan kaldırmaya karar verdi. İddiaya göre, Çimen’i boğarak öldüren ailesi, cesedi sabaha karşı ormanlık alana gömdü.
Aile üyeleri ertesi gün de kızları için komşularına “Gece sevgilisiyle birlikte kaçmış. Biz onu artık defterden sildik. Onu aramayacağız ve bir daha onunla konuşmayacağız” dedi. Aile üyeleri, Yüksel Çimen’i öldürdükten sonra hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam etti. Polis Kurtköy, Şile Yolu üzerindeki ormanlık alanda cesedi aradı. Fakat Çimen Yüksel’in cesedi bulunamadı. Şüphelilerin sorguları sürüyor. Polisteki işlemler bittikten sonra aile mahkemeye çıkarılacak.