Kardeşlerimiz sırada ölmesin

'Hayata Bağış'a koş!

Türkiye'de 44 bin kişi organ nakli için sırada, listeye yılda 8 bin kişi ekleniyor. Geçen yıl 7 bin yurttaş, canını 'sıra'da yitirdi. Bu acı tabloya dur demek için CNN TÜRK 'Hayata Bağış' kampanyası başlatıyor.

İSTANBUL - Sabiha Demirtaş böbrek hastası ve diyalize giriyor. Ailesinden uygun verici çıkmadı, şimdi kadavradan organ nakli için hastanede 856 kişilik listede bekliyor. Ayşe Hardal 22 yaşında. Hem kalp hem de karaciğer nakli olması gerekiyor. Elif Kısa, soyadına inat yaşamının uzun olabilmesi için mücadele veriyordu. 20 yaşındaydı. Koşuyolu Kalp Hastanesi'nde nakil olmayı bekliyordu. Makinelere bağlı, uygun bir bağış umarken, öldü... Serkan Karakuş 28 yaşında, sağlıklı bir gençti. Beyin kanaması geçirdi, beyin ölümü üzerine ailesi organlarını bağışladı. Karaciğeri ikiye bölündü. Küçük bir parçası, Kıbrıslı sekiz buçuk aylık Özten Araslı bebeğe takıldı. Üç aylıkken doğuştan safra yolları olmadığı için karaciğerinde sorunlar yaşanan Özten bebek şimdi eskisinden de sağlıklı... Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Fahriye Sancar dört yıldır karaciğer yetmezliğiyle mücadele ediyordu. Ailesinden kimsenin karaciğeri onunla uyuşmadı. İki yıllık bekleyiş sırasında artık ölümü kabullenmişti ki, flüt öğrencisi Çağıl Çokan karaciğerinin bir bölümünü verdi.
Bunlar, 44 bin kişinin organ nakli için sıra beklediği Türkiye'den bazı örnekler. Listeye her yıl ortalama 8 bin kişi ekleniyor. Sadece 2006 yılında 7 bin kişi organ nakli sırasını beklerken hayatını kaybetti. Ve 2006 yılında hastanelerde sadece 143 organ bağışı gerçekleşti.
CNN TÜRK, Türkiye'nin en ciddi sağlık sorunlarından birini gündeme getirip halkın en yetkili kişiler tarafından bilgilendirilmesini sağlamak üzere 'Hayata Bağış' kampanyasını başlatıyor. Perşembe günleri saat 22.10'da canlı yayınla ekrana gelecek programda, organ bağışı ve nakil konusunda yanlış bilinenleri düzeltmek üzere, başta Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu olmak üzere yetkililer ile uzmanlar konuk olacak. '
En yüksek bağış oranı İspanya'da
Bir ülkenin organ bağışı konusundaki başarısını gösteren en önemli veri, yoğun bakım ünitelerinden çıkan organ bağış vakalarının nüfusa oranlanması. Bu oran, teknik olarak, 'milyon nüfus başına kadavradan donör' olarak niteleniyor.

 • Avrupa'da milyon nüfus başına donör oranı, ortalama 15-20. Yani, her 1 milyon nüfus için 15 ila 20 kişide, beyin ölümü tanısı konuyor ve organ alımı gerçekleştiriliyor.
 • İspanya bu açıdan tam bir başarı öyküsü. İspanya'da donör sayısı milyon nüfus başına 36.
 • Yunanistan, bu konuda biraz bize benziyor. Yunanistan'da milyon nüfus başına donör sayısı altı.
 • Türkiye'nin milyon nüfus başına donör oranı, 2.2. Türkiye bu rakamla, Avrupa'nın en gerilerinden.

  Bağış sayısı
  Yıllar..Donör
  2000.46
  2001.89
  2002.102
  2003.105
  2004.135
  2005.153
  2006.143