Kardeşliğe bomba: Dört şehit

Kardeşliğe bomba: Dört şehit
Kardeşliğe bomba: Dört şehit

26 yaşındaki Astsubay Aydın Güleken?in (solda) şehit olduğunu haber alan annesi Münevver Güleken ve kardeşleri feryat ediyordu. FOTOĞRAF: TOLUNAY DUMAN / DHA

Türkiye 'demokratik açılım'la Kürt sorununu çözmeye çalışırken Hakkâri'de operasyona giden askerlerin üzerine el bombası atıldı: Dört asker şehit, bir asker yaralı

HAKKÂRİ/MERSİN - Kürt sorunu konusunda çözüm adımları atılırken Şemdinli’de operasyona giden askerlerin üzerine el bombası atıldı. Saldırıda bir astsubay, üç uzman çavuş şehit oldu. Bir uzman çavuş ise yaralandı.
Şemdinli’de operasyona giden askeri birlik Derecik beldesi yakınlarındaki Kayalar Mevkii’ne geldiğinde, pusu kuran PKK’lılar el bombasıyla saldırdı. Şiddetli patlamada Jandarma Astsubay Çavuş Aydın Güleken, Jandarma Uzman Çavuşlar Mehmet Güçlü, Sadık Ekinci ve Abdullah Erkmen şehit düştü. Bir uzman çavuş da yaralandı. Bombalı saldırıda yaralanan uzman çavuş hemen helikopterle Hakkâri Asker Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Bölgeye takviye birlikler sevk edilerek, hava destekli geniş çaplı operasyon başlatıldı.
Hakkâri Valisi Muammer Türker olayla ilgili açıklamasında  “Öğlen saatlerinde Şemdinli ilçesi Kayalar Bölgesi’nde operasyona giden askerlerin üzerine bir grup PKK’lı terörist tarafından el bombaları ile saldırı düzenlendi, bir astsubay ve üç uzman çavuş şehit oldu, bir uzman çavuş yaralandı. Şehitlerimizin cenazeleri helikopterle Hakkâri Askeri Hastanesi’ne getirildi. Yaralı uzman çavuş da şu anda tedavi altında. Durumu iyi. Şehit askerlerimizin cenazeleri yarın (bugün) Hakkâri Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda düzenlenecek törenin ardından memleketlerine gönderilecek” dedi.
Şemdinli’de şehit düşen askerlerin ailelerine acı haber akşam saatlerinde ulaştı. Mersin’in Tarsus ilçesi Gazipaşa Mahallesi’nde oturan şehit Astsubay Çavuş 26 yaşındaki Aydın Güleken’in ailesine acı haberi Tarsus Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ile Garnizon Komutanı Yarbay Abdulkadir Yavuz ve Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mesut Maden verdi. Evlerinin önünde askeri araç ve ambulansın geldiğini gören Güleken Ailesi’nin fertleri baygınlık geçirince hemen sağlık ekibi müdahale etti.
Kaymakam ve yanındakiler Münevver ve Hüseyin Güleken çiftine oğullarının şehit olduğunu söyleyip başsağlığı diledi. Kızlarıyla birlikte ağıtlar yakalan anne Münevver Güleken, “Bana yavrumu getirin” diye feryat etti.
Şehit Uzman Çavuş 22 yaşındaki Mehmet Güçlü’nün, Mersin’in Mezitli ilçesine bağlı Bozon köyünde oturan ailesine de acı haberi sağlık görevlileriyle giden jandarma ekibi verdi. Acı haberi alan baba 54 yaşındaki Ramazan Güçlü, anne 52 yaşındaki Emine Güçlü ve 10 aylık eşi 22 yaşındaki Seher Güçlü baygınlık geçirdi. Şehidin iki gün önce babasıyla telefonda konuştuğu ve onları çok özlediğini söyleyip, bayramda izine geleceğini söylediği belirtildi.
Şehit uzmun çavuşlardan Gaziantepli Sadık Ekinci ile Ankaralı Abdullah Erkmen’in ailelerine de askerler sağlık görevlileriyle giderek şehit oldukları haberini verdi. Genelkurmay Başkanlığı da açıklamasında bir duyum üzerine söz konusu kırsal bölgede arama ve tarama yapan askerlerle PKK’lılar arasında çatışma çıktığını açıkladı. (dha)