Kardeşlik ordusu büyüyor

Okumak isteyen ancak maddi durumu iyi olmayan çocuklara
'ağabeyler ve ablalar' bulan www.kardesinisec.com adlı web sitesi az zamanda büyük işler başardı.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Okumak isteyen ancak maddi durumu iyi olmayan çocuklara
'ağabeyler ve ablalar' bulan www.kardesinisec.com adlı web sitesi az zamanda büyük işler başardı. Bir ay içinde 200 çocuğun kardeş edinmesini sağlayan sitenin haber olmasının ardından sayı katlandı. Farklı ülkelerden de gelen başvurular sayesinde iki haftada 400 çocuk daha kardeşine kavuştu.
Fotoğrafçı ve eski gazeteci Cengiz Tünay'ın kurduğu site sayesinde Diyarbakır'ın en yoksul bölgesi Suriçi'ndeki okullarda başlayan kardeşlik hareketi büyüdü. Türkiye'nin çeşitli illerinin yanı sıra Kanada, Britanya ve ABD'den de kampanyaya katılanlar yaptıkları katkılarla yüzlerce çocuğun yüzünü güldürdü.
Belediye destek oldu
Sırada gülmeyi bekleyen on binlerce çocuk ve kardeş edinmek isteyen çok sayıda kişi de var. Kısa zamanda yakalanan başarıdan çesaret alan kardeşlik hareketi bünyesine Batman ve Sivas'tan da okumak isteyen ancak kısıtlı imkânlara sahip çocukları da kattı. Sırada diğer iller var. Hedef ise 1 milyon çocuğa kardeş kazandırmak.
Kardeşlik hareketini başlatan Cengiz Tünay'a ilk destek verenlerden olan Diyarbakır Sur Belediye Başkanvekili Ali Rıza Çiçekli önemli kahramanlardan biri. Çünkü Diyarbakır'daki organizasyonu Çiçekli sağladı. Eğer Diyarbakır başarısız olsaydı hareketin devamı olmayabilirdi. Formları okullara ulaştıran, yardıma ihtiyacı olan çocukları belirleyen, gönderileri sağlıklı bir şekilde yerine ileten Çiçekli aksaklık yaşanmasını önledi.
Sitenin başarısındaki bir diğer önemli etken de kadınlar. Tünay'ın verdiği bilgiye göre kardeş edinenlerin yaklaşık yüzde 90'ını kadınlar oluşturuyor. Kadınlar, iç çamaşırından paltoya, çoraptan deftere ve kaleme, deterjandan ilaca kadar pek çok malzemeyi kolileyip kardeşlerine gönderiyor.
İki örnek kadın
Bu kadınlardan ikisi de İstanbul'da yaşayan Özlem Demir ve Nilüfer Yaşar. Özlem Demir, yönetim danışmanlığı yapıyor. Siteyle daha dört günlükken tanışan yönetim danışmanı Özlem Demir, insan kaynakları uzmanı olan arkadaşı Nilüfer Yaşar, Cengiz Tünay ve kızı Zeynep Tünay'la birlikte yılbaşını Diyarbakır'da geçirdi. Demir, 8 yaşındaki Kader Demir'in ablası. Kader'in derme çatma bir evde yaşadığını öğrenen Demir, bütün imkânlarını kullanarak ona ve ailesine bir ev bulmak için uğraştı. İstanbul'dan bunu yapmanın mümkün olmadığını görünce de Diyarbakır'a gitmeye karar verdi. Yılbaşını geçirdiği Diyarbakır'da ilk kez kardeşini ve yaşadığı evi gördü. Demir, başka eve çıkmaları halinde kirayı ödemeyi teklif etti, ancak aile kabul etmedi. Kader'in yaşam hikâyesi Demir'i çok etkiledi. Babası 6 yıl önce yaşamını yitirmişti Kader'in. Annesi haftada 2-3 gün apartmanlara temizliğe gidiyor ve karşılığında 2-3 milyon kazanıyordu. Aile bu parayla geçinmeye çalışıyordu.
Marmara Bölgesi'nde yaşanan 17 Ağustos felaketinden sonra deprem bölgesinde dört ay gönüllü çalışan, dramlara tanık olan Demir, izlenimlerini "Ancak Suriçi'nde gördüğüm yokluğun sınırıydı. İstanbul'un gecekonduları onların yanında çok zengin kalıyor. Yokluk, oranın kimliği olmuş. Bundan öte fakirlik düşünemiyorum" diyerek anlattı.
'Mektubu ihmal etmeyin'
Kardeş edinenlerin vazgeçmemesini, sabırla ve bıkmadan mektup yazmasını isteyen Demir, ağabey ve ablalara da şu önerilerde bulundu: "Çocuklara okumakla ilgili mesajlar sürekli verilmeli. Okuduğu takdirde yardımların devam edeceği anlatılmalı. Aileler genellikle kalabalık. Bir tek çocuğa yardım yapılması dışlanma yaratabilir. Diğer kardeşler de düşünülmeli. Ailelerin para talep etmesi durumunda bunun olamayacağı kesin bir dille anlatılmalı. Çocuklara diğer arkadaşlarıyla aralarını açacak tarzda abartılı hediye gönderilmemeli. Bu, devamlı bir proje. O yüzden ancak sürekli yardım edebilecekler katılmalı. Bir-iki malzeme gönderip sonra vazgeçmek çocuklarda travma yaratabilir."
'İlk defa paltoları oldu'
Yılbaşını Diyarbakır'da geçiren ve orada gördüğü yedi yaşındaki Yeter Çelik'i kardeş edinen Nilüfer Yaşar'ın da izlenimleri Demir'den farklı değil. Çocuklara İstanbul'dan götürülen hediyelerin dağıtımı sırasında Yeter'i kenarda çekingen gören Yaşar, onu kendisine kardeş olarak seçmiş. Yeter'in hayatı da Suriçi'ndeki pek çok çocuğa benziyor. Babası çalışmıyor. Kira üç aydır ödenmemiş. Yaşar, "Çocuklar daha çok okul malzemesi istiyor. Bir kalem, bir deftere o kadar mutlu oluyorlar ki! İstanbul'dan palto götürdük. Çoğu çocuk hayatında ilk kez paltoyla tanıştı.
Ayaklarında terlik olmasına rağmen ayakkabı değil, palto istiyorlar. İlk defa bir yardım eli uzandığı için bize uzaylı gibi baktılar" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7339337339330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.