'Kardiyoloji'ye YÖK desteği geldi

Beş anabilim dalının kapatılması ve asistan atanmamasıyla gündeme gelen İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü için YÖK devreye girdi.

İSTANBUL - Beş anabilim dalının kapatılması ve asistan atanmamasıyla gündeme gelen İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü için YÖK devreye girdi. YÖK, mahkemenin anabilim dallarının kapatılmasına karşın verdiği yürütmeyi durdurma kararının uygulanması talimatını verdi. Enstitü öğretim üyelerine göre bu 'mutlu sona doğru' gidiş.
Faal olduğu dönemde yılda 700'e yakın kalp ameliyatı yapabilen İÜ Kardiyoloji Enstitüsü, İstanbul'un Avrupa yakasında kamuya ait tek kalp hastanesi.
Beş anabilim dalının yanı sıra acil servisi de kapatılan ve asistan atanmayan kurumda uzun bir süredir profesörler gece nöbeti tutuyor.
İstanbul 2. İdare Mahkemesi'ne başvuran öğretim üyeleri yürütmenin durdurulması kararını çıkarttırmıştı. Uzun süredir İÜ'nün kararı uygulaması beklenirken, öğretim üyeleri de YÖK'ün devreye girmesini istedi. Hafta başında YÖK'ten rektörlüğe gönderilen yazıyla, kararın uygulanması istendi.