Kare kare yerel seçim 2009 manzaraları

Kare kare yerel seçim 2009 manzaraları
Kare kare yerel seçim 2009 manzaraları

6 milyon yeni seçmenle: Seçmen olarak kayıtlı 48 milyon 6 bin 650 kişinin büyük bölümü dün vatandaşlık görevini yerine getirdi. Adrese Dayalı Nüfus Sayım Sistemi?ne göre oluşturulan seçmen listelerinde, kasımda cumhurbaşkanlığı için yapılan halkoylamasına göre 6 milyon yeni seçmen ortaya çıkmıştı. FOTOğraf: Ali Güreli / aa

*Seçmenler yönetimde söz sahibi olmak için oylarını ziyan etmedi, erkenden sandık başına koştu. Saatlerini ileri almayı unutup daha sandık açılmadan kuyrukta yer alanlar vardı. Nüfus müdürlükleri, seçim sonuna kadar açıktı.
*Engellilere yönelik ayıplar bu seçimde de sürdü. Üst katlara çıkamayan birçok engelli oy kullanamadan döndü. Seçim, firarileri yakalamak için sandık başlarında önlem alan polise de yaradı; yüzlerce kişi 'oy uğruna' yakayı ele verdi

Hangi partiye oy verdiklerini ‘cep’le çektiler

Oy kullanırken, hangi partiye mühür bastıklarını, cep telefonlarıyla görüntülemeye çalışanlar da vardı. Antalya’nın Kemer ilçesinde yedi kişi sandık başında cep telefonuyla çekim yaparken yakalandı. Kemer ilçe merkezinde üç, Göynük Beldesi’nde bir, Çaymuyava beldesinde bir, Tekirova beldesinde iki kişi oy kullanma işlemi sırasında cep telefonuyla fotoğraf ve kamera çekimi yaparken görevlilere takıldı. Sandık görevlilerince polise teslim edilen vatandaşlar gözaltına alındı.
Aydın’ın Nazilli ilçesinde, kendi kullandığı oy pusulasının fotoğrafını cep telefonu ile çeken kişi, polis tarafından gözaltına alındı. Fatih İlköğretim Okulu’nda oy kullanan bir kişinin, oy pusulasının fotoğrafını, cep telefonuyla çektiği tespit edildi. Olay yerine gelen polis tarafından gözaltına alınan kişi hakkında işlem yapılacağı bildirildi.

Firarilere şok 
Sandık başlarında dün sandık görevlilerinin yanı sıra polisler de haklarında çeşitli suçlardan yakalama emri çıkarılan ve şimdiye kadar bulunamayan zanlıların hangi sandıklarda oy kullanacaklarını belirleyerek önlem aldı.
Antalya’da 250, Aydın’da 20, Çanakkale’de 43 kişi, Şanlıurfa’da 36, Sakarya’da 17 kişi gözaltına alındı. Doğum gününden bir gün sonra ilk oy  
18 yaşını dolduran binlerce genç, dünkü seçimde ilk kez oy verme heyecanı yaşadı, kimileri de birkaç gün farkla bu seçimde oy kullanamadı. İzmir’de Damla Ercan önceki gün doğum gününü kutlayan, dün ilk kez oy veren şanslı gençler arasındaydı. Damla Ercan oyunu okuduğu Selma Yigitalp Lisesi’nde kullandı. 
FOTOĞRAF: BAHRİ KARATAŞ / DHAMinik nefer

Türkiye genelinde birçok seçmen çocuklarıyla birlikte sandık başına giderken, Antalya’da bir bebek, erkenden demokrasiyle tanıştı.
FOTOĞRAF: İBRAHIM LALELI / DHA Önce oy sonra deniz
Hava sıcaklığının 22 dereceye çıktığı Antalya’da vatandaşlar oy verdikten sonra deniz sezonunu açtı.
FOTOğRAF: MEHMET ÇINAR / DHA Bu da seçmen nabzı
Etiler Huzurevi’nde kalanlar, Rüştü Akın Anadolu Meslek Lisesi’nde oy kullandı. Bazıları sırada yorulunca doktor hemen müdahale etti.
FOTOĞRAF: Elvan EzberÇarşafla sandığa

Doğu ve Güneydoğu illerinde çok sayıda çarşaflı kadın dün yerel seçim için kuyruktaydı. Erzurum’da çarşaflı bir kadın oy verirken, kızı da ilgiyle izliyordu.  
FOTOĞRAF: DHA‘Oy’ ticareti
İzmir Karşıyaka’da kırtasiyeci Vural Atmaz, işyerinin önüne tabela asarak, 50 Kuruş karşılığında seçmenlere hizmet verdi.
FOTOğRAF: Turaç Top / DhaBabası, bu seçimde taşıyamadı
Adana’da 33 yaşındaki bedensel engelli İbrahim Tokmakçı, Mehmet Kemal Tuncel Lisesi’nde üçüncü kata çıkamadığı için oy kullanamadı. Önceki seçimde oğlunu sırtında üçüncü kata çıkaran ancak bu yıl gücü yetmeyen baba Reşit Tokmakçı, “Sandık sorumlusundan oğluma oy pusulalarını aşağıda mühürletmesini istedim ama kabul etmedi” dedi.
FOTOĞRAF: Ali Güreli / aaHayırlı damat
Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde 86 yaşındaki Hanife Gürbüz, sandık başına  60 yaşındaki damadı Ahmet Çetin’in sırtında gitti.
FOTOğraf: DHAEvden sandığa hizmet 
İzmir’de CHP Karabağlar İlçe Teşkilatı, yaşlı ve engellileri, tahsis ettikleri araçlarla evlerinden alıp sandığa taşındı. Yeşilyurt’lu 65 yaşındaki Habibe Ece, partililerce Cumhuriyet Ticaret Meslek Lisesi’ne götürüldü.
FOTOĞRAF: TURAÇ TOP / DHARus asıllı oy
Alanya’da yaşayan Rus asıllı Türk vatandaşı 43 yaşındaki Anjelika Anzhele de oy vermek için sandık başındaydı.
FOTOĞRAF: BURAK GÜL / DHAKilisede de sandık kuruldu
Kayseri’de 96 seçmen, Melikgazi’deki tarihi Ermeni Kilisesi’nde konulan sandıkta oy kullandı. Mahalle genelde işyeri olması nedeniyle seçmen sayısının az olduğu sandıkta iki polis görev yaptı.
FOTOğRAF: Recep İstek / dhaFransız gözlemciler işbaşında
Yerel seçim gözlemi için Hakkari’ye giden beş kişilik Fransa Delegasyonu, DTP Hakkari Belediye Başkan adayı Fadıl Bedirhanoğlu ile birlikte okulları gezerek sandıklarda oy kullananları görüntüledi. Çukurca Belediye Başkanı DTP adayı Mehmet Kanar, heyetle konuşurken  ilçedeki seçimin baskı altında yapıldığını ileri sürdü.  
FOTOĞRAF: BEHÇET DALMAZ / DHAAzmine bravo
Antalya’da seçmen kartı olmadığı için oy kullanacağı okulu bulamayan 83 yaşındaki Hatice Nalçakan, oturduğu mahalledeki okulları tek tek dolaşarak sandığını aradı.
FOTOĞRAF: Salim Uzun / dha