Kargocu gibi geldi, 6 kilo TNT patlattı

Kargocu gibi geldi, 6 kilo TNT patlattı
Kargocu gibi geldi, 6 kilo TNT patlattı
Ankara'da ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırının detayları netleşti. DHKP/C'li eylemcinin Türkiye'ye illegal yollardan girdiği, olay yerine 'kargocu' gibi geldiği ve 6 kilo TNT patlattığı anlaşıldı.

ABD Ankara Büyükelçiliği’ne, DHKP/C üyesi Ecevit Şanlı tarafından yapılan intihar saldırısının ayrıntıları netleşti. Bomba imha uzmanları olayda 6 kilo TNT türü patlayıcı kullanıldığını belirledi. Ayrıca saldırganın üzerinde bir de el bombası bulunduğu, ancak el bombasının TNT’nin patlaması sonucu infilak ettiği belirlendi.
ABD Ankara Büyükelçiliği’ne önceki gün düzenlenen saldırıya ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. Ankara Valiliği, İçişleri Bakanlığı ve emniyet kaynaklarının verdiği bilgilere göre eylemin DHKP/C üyesi Ecevit Şanlı tarafından gerçekleştirildiği netleşti. Şanlı’nın emniyet tarafından “anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs ve hükümlülerle tutuklular ayaklanması” suçlarından arandığı tespit edildi. Şanlı’nın cezaevinde yaptığı ölüm orucu eylemi nedeniyle yakalandığı Wernicke Korsakoff hastalığı sonrasında Adli Tıp Kurumu’nun raporu doğrultusunda cezasının infazının ertelendiği ve 2001 yılında tahliye edildiği öğrenildi. Şanlı’nın hastalığının büyük ölçüde tedavi edildiği de ileri sürüldü.
Emniyet kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Şanlı’nın, Almanya’dan başlayarak, kaçak yollarla Yunan adaları üzerinden Türkiye ’ye giriş yaptığı tespit edildi. Kısa bir süre önce tutuklanan D.K. tarafından kendisine İrfan A. adına düzenlenmiş bir kimlik verildi. Eylem için İstanbul’dan sahte kimlikle ile Ankara’ya gelen Şanlı’nın herhangi bir otel kaydı bulunmadığı ifade edildi. Sürdürülen soruşturma kapsamında İrfan A. ile bu kimlik fotokopisini örgüte ulaştırdığı öne sürülen 2 kişi ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına alındı. 

Kargocu gibi davrandı 
Şanlı, büyükelçiliğin olduğu bölgeye ‘kargocu’ gibi geldi. Postaların da kabul edildiği 2. girişe yöneldi ve cama vurup elindeki zarfı göstererek kapının açılmasını istedi. Kapı açılınca x-ray cihazının bulunduğu çelik bölüme girdi ve görevlilerin müdahalesine fırsat vermeden üzerindeki düzeneği patlattı. Olay yerindeki MOBESE ve güvenlik kameraları görüntülerinde zanlının eylemi tek başına gerçekleştirdiği görülüyor.

El bombası da vardı
Bomba uzmanlarının yaptığı inceleme sonucunda yaklaşık 6 kilo, TNT türü patlayıcının elektronik düzenekli butona basmak suretiyle patlatıldığı belirlendi. Olay yerinde el bombası parçaları da bulunurken, eylemcinin yanında getirdiği el bombasının piminin çekilmediği, el bombasının da TNT’nin patlamasıyla infilak ettiği belirlendi. Olay yerinde ayrıca 7.65 çapında bir de tabanca bulundu. Patlamayla birlikte parçalanan Şanlı’nın yüzündeki ben ve izlerden kimliğine ulaşıldı. Şanlı, ailesi tarafından da fotoğraflarından teşhis edildi. Ancak saldırganın kimliği DNA incelemesinde sonra kesinleşti. Eylemcinin cenazesi için Ankara’ya gelen ağabeyi Ali Şanlı, sabah saatlerinde emniyet görevlileri eşliğinde Adil Tıp Kurumu’na götürülerek DNA örneği karşılaştırılması yapıldı. Emniyet görevlilerinin eşliğinde yapılan işlemlerin ardından, öğlen saatlerinde Ecevit Şanlı’nın cenazesi ağabeyine teslim edildi. Ali Şanlı, kardeşine ait cenazeyi, toprağa verileceği Ordu’ya götürdü. Patlamada hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu’nun cenazesi de Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsi işleminin ardından ailesine verildi. Akarsu’nun cenazesi Kızılcahamam’da toprağa verildi.

DHKP/C eylemi üstlendi
Bu arada DHKP/C örgütü de bir açıklama yaparak saldırıyı üstlendi. Ecevit Şanlı’dan ‘feda eylemcisi’ olarak söz edilen açıklamada, eylemin hedefinin “ABD emperyalizmi”, amacının ise “vatanın bağımsızlığı” olduğu öne sürüldü.

Akarsu toprağa verildi
ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin girişindeki patlamada hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu’nun cenazesi Kızılcahamam’da toprağa verildi. Cenaze törenine, Akarsu’nun ailesi ve yakınlarının yanı sıra ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Riccardione, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Kızılcahamam Kaymakamı Mustafa Çit ve Kızılcahamam Belediye Başkanı Coşkun Ünal ile çok sayıda vatandaş katıldı.

‘Kendini de beni de yaktı’

Ecevit Şanlı’nın babası Sadık Şanlı ilk bilgiyi TV’den öğrendiğini ve oğlunun fotoğrafını görünce tanıdığını belirterek, şunları anlattı: “15 yıldır haber alamıyordum. Devletin kestiği parmak acımaz. Devlet ile baş olur mu? Her zaman büyüktür. Büyüğe karşı gelinmez ki. Cahillikten oldu bunlar. Allah demek ki alnımıza böyle yazdı. Bu bizim çilemiz çekeriz. Olan bitenden hiç haberim yoktu. Oğlumdan 15 yıldır hiç haberim yok. Askere gitti, daha sonra askerden geldi bizim hiç haberimiz yok. Buradan İstanbul’a gitmişti. Olayı televizyondan gördüm. Fotoğrafını görünce anladım. Ben ne yapayım ki. Kendi kendini ateşe attı. Kendini de yaktı beni de.” Son bir yıl içinde Ecevit Şanlı’yı jandarmanın ilçede araştırdığını belirten Mahalle Muhtarı Adem Şanlı ise “Birkaç kez jandarma sordu. Ben de ‘göremiyoruz’ dedim. 15 günde bir karakola gidiyoruz. Sohbet esnasında gelip giderse bize bilgi verin deniyordu” dedi.

Didem’den iyi haberler var


Patlamada yaralanan ve hastanede tedavisi süren gazeteci Didem Tuncay’ın durumu hakkındaki ilk müjdeli haberi Ankara Numune Hastanesi yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin verdi. Zengin, Tuncay’ın sağlık durumu için, “Cerrahi müdahaleden sonra hızlı bir iyileşme döneminde olduğunu memnuniyetle ifade edebiliriz” dedi. Zengin, ilk değerlendirmelerde olmayan ancak daha sonra takiplerde karın içi bir cerrahi müdahaleyi gerektiren durumun ortaya çıkması üzerine (önceki) akşam saatlerinde Tuncay’ın ameliyata alındığını ve dalağının çıkartıldığını söyledi. Zengin, Tuncay’ın yüzünde meydana gelen yaralanmayla ilgili olarak da “Yüzün sağ tarafında meydana gelen travma nedeniyle sağ gözde de bir yaralanma mevcuttu. Batın içi cerrahi müdahaleyi takiben göz bölümünden arkadaşlar sağ göze cerrahi müdahalede bulundu. Daha sonra plastik cerrahi ekiplerimiz yaralara yönelik müdahale yaptı” dedi. Zengin, Tuncay’ın gözündeki görme kaybıyla ilgili ise, “Göz bölümünden arkadaşlarımızın değerlendirmesi, önümüzdeki dönemde yeni cerrahi müdahalelerin de gerekeceği yönünde. Bu konudaki bilgi bu müdahaleler sonrası netleşecek” dedi. Zengin, Tuncay’ın hızlı bir iyileşme dönemi içerisinde olduğunu belirtti ve “Hafta sonunu yoğun bakımda geçirmeyi planlıyoruz. Pazartesi günü değerlendirme yapacağız. Bilinci açık ve konuşabiliyor” dedi.

Elçilikte bayraklar yarıya indi


ABD Büyükelçiliği’ne yönelik saldırının ardından, bölgede alınan geniş güvenlik önlemleri sürdürülüyor.Büyükelçilik binasında çok sayıda yerli ve yabancı gazeteci gelişmeleri takip ederken binada bulunan bayraklar da yarıya indirildi. Büyükelçilik binasına büyük bir sezsizlik hakim. Patlamanın olduğu noktada ise dün gün boyu ABD ajanlarının inceleme yaptığı görüldü. Çevre binalarda oturan bir vatandaş ise bu zamana kadar bir kaç kez benzer girişimler olduğunu ancak engellendiğini belirterek, “Bina zırhlı olduğu için patlamadan çevredeki binalar etkilenmedi. Olaydan dolayı çok korktuk. Halen de korkuyoruz” dedi. Bu arada büyükelçiliğin önü ve bahçesindeki ABD bayraklarının yarıya indirildiği görüldü. Bölgede oturan vatandaşlar, polis nezaretinde konutlarına gidip geliyor.