Karınları simit ve çayla doyuyor

İÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü birinci sınıf öğrencisi Saadet Yıldız, İstanbul'da ailesiyle yaşadığı için...

İÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü birinci sınıf öğrencisi Saadet Yıldız, İstanbul'da ailesiyle yaşadığı için kendini şanslı sayanlardan. Ancak birçok aile gibi onun ailesi de ekonomik krizden etkilenmiş. Babası işçi olan Yıldız'ın diğer kardeşleri de öğrenci olunca işler iyice zorlaşmış. Yıldız, henüz üniversite hayatının ilk günlerinde olmasına rağmen hayal kırıklığı yaşadığını söylüyor: "Sadece yol param 60 milyon lira. Simit ve çayla karnımızı doyuruyoruz. Ders kitaplarının çoğunu alamadım. Sinema ve tiyatroya gitmek, akşam bir yerlere çıkmak imkânsız. Çünkü benden başka iki kardeşim daha okuyor ve babam sadece 400 milyon kazanıyor. Yoksulluk sınırının 750 milyon olduğu Türkiye'de ailem mutfak masraflarını bile karşılamayan bu gelirle beni okutmaya çalışıyor."
Coğrafya bölümü birinci sınıf öğrencisi Çağdaş Güler de sosyal hiçbir aktivitelerinin
olmamasından yakınıyor. Güler, "Kitapları birbirimizden ödünç alıyoruz. Ders kitaplarını ise ortak almayı düşünüyoruz. Çoğunun aslını almak mümkün olmadığı için fotokopilerini almaya başladık. Günlük gazete ya da dergileri de ortaklaşa kullanıyoruz. Ancak istediğimiz birçok yayını takip edemiyoruz. Örneğin ben sanat dergileri almak istiyorum. Ancak bu mümkün değil" diyor.