Karısını boşattı sıra çocuklarını nüfusuna almakta!

Karısını boşattı sıra çocuklarını nüfusuna almakta!
Karısını boşattı sıra çocuklarını nüfusuna almakta!
Balıkesirli Şeref Koçer 17 yıllık karısının önce kocasından boşanmasını sağladı. Şimdi de kendi çocuklarını nüfusuna almaya çalışıyor!

BALIKESİR - Balıkesir’in Savaştepe İlçesi’nde oturan Şeref Koçer’in, 17 yıl önce dini nikahla birlikte yaşamaya başladığı Ayşe G.’nin başka birisiyle resmi nikahlı olması yaşamını kabusa döndürdü. Şimdi 38 yaşında olan Ayşe G.’yi boşatabilmek için 16 yıl uğraşan ve malvarlığını harcayan 48 yaşındaki Şeref Koçer, geçen yıl şubat ayında bu amacına ulaştı. Daha sonra resmi nikah yapan Şeref Koçer, şimdi de birlikteliklerinden olan, ancak eşinin eski kocasının soyadını taşıyan 2 çocuğunu kendi nüfusuna kaydetmek için mücadele veriyor.
Savaştepe’nin Dikmeler Köyü’nde keçi besiciliği yapan Şeref Koçer, 31 yaşına gelmesine rağmen bir türlü evlenemedi. İstanbul ’da oturan bir yakını, kız bulduğunu söyleyip Şeref Koçer’i İstanbul’a çağırdı. Şeref Koçer görücü usulü evlenmek için İstanbul’a gitti. Tanıştırıldığı o dönem 21 yaşında olan Ayşe G. ile evlenmeye karar verdi. Ayşe G., 3 Nisan 1996’da Dikmeler Köyü’ne geldi. Evlenmek isteyen gençler Savaştepe nikah dairesine işlemler için başvurarak evraklarını nikah memuruna verdi. Ancak nikah memuru resmi nikah kıyamayacaklarını, çünkü Ayşe’nin evli olduğunu söyledi. Şoke olan Şeref Koçer, İstanbul’daki yakınlarına kandırıldığını ve evli bir kadınla bir araya gelemeyeceğini belirtti. Bu kez büyükler araya girdi. Ayşe’nin başından kötü bir evlilik geçtiğini, eşi tarafından dövüldüğünü belirtip, ortada bırakmamasını istedi. Şeref Koçer de Ayşe’ye sahip çıkmaya karar verdi. 

KEÇİLERİNİ SATIP AVUKAT TUTTU
 
Ayşe’nin, Dikmeler Köyü’ne komşu Manisa’nın Soma İlçesi’nin Kayrakaltı Köyü’nde oturan kocası Y.G.’ye boşanması için haber gönderildi. Ancak sonuç alınamayınca Şeref Koçer, Ayşe’yi de yanına alıp Savaştepe’ye taşındı. İmam nikahı yapan Koçer, keçilerinin bir kısmını satıp eşinin boşanabilmesi için avukat tutarak mücadeleye başladı. Aradan geçen yıllarda tuttuğu iki avukatı da sonuç alamadıkları için azleden Koçer, duruşmalara kendisi girmeye başladı. Bu arada 2001 yılı Kasım ayında çocukları Ahmet Can, 2003 Kasım ayında da Adem dünyaya geldi. Şeref Koçer tam 16 yıl mahkeme kapılarını eşiyle birlikte aşındırdı ve nihayet 8 Şubat 2012’de Ayşe boşandı. Ayşe ile Şeref, Nisan 2012’de resmi nikahlarını kıydı. 

ÇOCUKLARI İÇİN MÜCADELE 

Şeref Koçer, ilk oğlu Ahmet Can doğduğunda Ayşe G. ile Savaştepe İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gitti. Nüfus Müdürlüğü’ndeki memurlar Ayşe G.’nin başkasıyla evli görünmesi nedeniyle Ahmet Can’ı, Şeref Koçer’in nüfus kütüğüne kaydetmedi. İkinci oğlu Adem için de aynı durumla karşılaşan Koçer, çocuklarının annesinin boşanma davasının sonucu beklemeye başladı. Çocuklar ise annenin nikahlı olduğu Y.G.’nin nüfusuna kaydedildi.
Eşinin boşanmasının gerçekleşmesi ve 16 Nisan’da kıyılan resmi nikah sonrası şeref Koçer, çocuklarını üzerine geçirmek için nüfus dairesine gitti. Ancak çocuklarının soyadını yine Koçer olarak yazdıramadı. Çünkü eşinin boşanmasının üzerinden geçmesi gereken 300 günlük sürenin dolmadığı bildirildi. Bu süre dolduktan sonra, çocukları adına ’nesebin reddi’ davası açabileceği belirtildi.

İKİ ÇOCUKTA DA ZEKA GERİLİĞİ VAR 
Koçer çiftinin, çocukları Ahmet Can ve Adem doğduktan sonra mutlulukları ise yıllar geçtikçe buruk bir sevince dönüştü. Ahmet Can da Adem de yaşıtları gibi beklenen sürelerde konuşamadı, öğrenmeleri, algılamaları güç oldu. Şeref Koçer çocukları doktora götürdü ve mental retardasyon bozukluğu (zeka geriliği) teşhisi konuldu. Şeref Koçer, Adem ve Ahmet Can’ı özel sınıfa yazdırmak istedi. Fakat nüfusta babaları Y.G. görüldüğü için önce okula alınmadılar. Daha sonra, çocukların engelli oldukları için ileride daha fazla sorun yaşamamaları için özel alt sınıfa kayıt yapılmadan devamları sağlandı. Abi-kardeş 4 yıldır, aynı okulda aynı sınıfa gidip gelmeye başladı. 

EŞİNDEN DAYAK YİYİNCE 1 HAFTADA KAÇMIŞ

Şeref Koçer ile güçlüklere birlikte göğüz geren ve mücadele eden Ayşe Koçer ise, Y.G. ile evlendikten bir hafta sonra evden kaçtığını belirtti. Talihsiz Ayşe, "Bende algılama güçlüğü var. gelin olduğum ilk günlerde dayak yedim, horlandım. Daha fazla dayanamayıp kaçtım. Eşim beni istemeye geldiğinde eski kocamdan boşandığımı sanıyordum. Ama yanılmışım. Yıllardır mücadele veriyoruz" dedi.

MALVARLIĞINI EŞİNİ BOŞATMAK İÇİN HARCADI 

Şeref Koçer, başına bu işler gelmeden önce hali vakti yerinde bir insan olduğunu, azımsanamayacak sayıda keçisi olduğunu ancak eşini boşatmak için hepsini sattığını belirtti. İnşaatlarda tarlalarda çalıştığını, amelelik yaptığını kaydeden Şeref Koçer şunları anlattı, "Bütün sermayemi tükettim. Şimdi bazı sorunları çözdüm ama ben de tükendim. Kalp damarlarım tıkalı. Ameliyat olmaya gidecek param yok. Dişlerim döküldü. Yaptırmak için Balıkesir’deki Diş Hastanesi’ne gitmeye 20 lira bulamadım. Evimin elektriği kesik. Çocuklarıma babalık davası açmam için para gerekli. Oğullarım 4 yıldır aynı sınıfa gidip geliyor. Annesinde algılama güçlüğü olduğu için, nüfusta babaları görünen kişiden vekalet istiyorlar. Bu kişi de ortada yok. Ne yapacağımı şaşırdım. Birileri bana yol göstersin, destek çıksın." (Hilmi DUYAR- Alper ÇOBANOĞLU/DHA)