Karısını 'cilveli konuşuyor' diye 12 yerinden bıçakladı

Yine kadın cinayeti

Sudan bahanelerle işlenen kadın cinayetlerine bir yenisi eklendi.
İzmir'de, Fatih Aguş, satıcıyla konuşan eşi Sevim Aguş'u 'cilve yaptığı' gerekçesiyle çocuklarının önünde 12 yerinden bıçaklayıp öldürdü.

İZMİR - 31 yaşındaki Fatih Aguş, yedi yıllık eşi 24 yaşındaki Sevim
Aguş'u İzmir İnciraltı'ndaki Özdilek Alışveriş Merkezi'nin otoparkında
iki çocuğunun gözü önünde 12 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Kıskanç kocaya göre eşinin suçu çevredeki insanlarla 'cilveli' konuşmasıydı.
Elektrik teknisyeni Fatih Aguş, eşi Sevim, çocukları altı yaşındaki Makbule ve beş yaşındaki Cemal'le birlikte önceki akşam Özdilek Alışveriş Merkezi'ne gitti. İddiaya göre Sevim Aguş, bir görevliden kendisine yardım etmesini istedi. Eşinin bir erkekle konuştuğu görünce sinirlenen Fatih Aguş, "Çevrendekilerle cilveli konuşuyorsun" diyerek Sevim Aguş'la tartışmaya başladı. Diğer müşterilerin gözleri önünde hakaret ettiği eşini ve çocuklarını alan Fatih Aguş, ailesiyle otoparka gitti.
Burada hakaretlere devam eden Fatih Aguş üzerindeki bıçağı çıkararak, görgü tanıklarının ifadelerine göre suçsuz olduğunu ve sadece soru sorduğunu söyleyen eşi Sevim Aguş'u iki çocuğunun ve onlarca müşterinin gözleri önünde 12 yerinden bıçakladı. Aldığı bıçak derbeleriyle kanlar içinde yere yığılan kadın kurtarılamadı. Cinayetten dolayı eşini suçlayan Fatih Aguş'un, "Çevresindekilerle cilveli konuşuyordu. Kendisini uyardığımda 'Bana yakışmıyorsun' diyerek, benden ayrı yürümeye başladı. Ben de sinirlendim, sonrasında da bu olay gerçekleşti" dediği öğrenildi.
Sevim Aguş'un yakınları, Fatih Aguş'un, geçen yıl aynı alışveriş merkezinde eşini onlarca kişinin gözleri önünde dövdüğünü söyledi. Yakınlarının iddiasına göre çift sürekli kavga ediyordu. Sık sık kıskançlık krizlerine girerek eşini döven Fatih Aguş, evlerinin perdelerini bile açtırmıyordu.
Cinayetlerin gerekçeleri
Meclis Töre ve Namus Cinayetlerini Araştırma Komisyonu'nun geçen yıl hazırladığı rapora göre Doğu ve Güneydoğu'da yüz kişiden yedisi karısının bir erkekle konuşmasını namussuzluk olarak görüyor. Bunun sadece Doğu'nun değil Türkiye'nin sorunu olduğu İzmir'de işlenen cinayetle görüldü.
'Cilveli' konuştu diye katledilen Aguş gibi son bir yılda birçok kadın sık banyo yapmak, kahvaltıyı geç hazırlamak, boşanmak istemek gibi nedenlerle öldürüldü. Bunlardan bazıları şöyle:
22 Ağustos 2006: Denizli'de 29 yaşındaki beş aylık hamile Fatma
Ö. üvey oğluna bakmayı reddettiği için eşi tarafından boğuldu.
12 Ekim 2006: Afyonkarahisar'da İsmail K. 'Neden çok sık banyo yapıyorsun? Yoksa beni aldatıyor musun?' diye eşi Ümmü K.'yı öldürdüi.
24 Aralık 2006: Diyarbakır'da Ahmet A. erkek arkadaşıyla cep telefonuyla konuşan 18 yaşındaki kardeşi Esra A.'yı tabancayla vurdu.
26 Aralık 2006: Adana'da oto elektrikçiliği yapan 43 yaşındaki Hakkı Uluca, 'Karımı benden ayırıyorsunuz' diyerek bir hafta önce ölümle tehdit ettiği baldızı 50 yaşındaki Ayşe Tapsız'ı ve kızı 16 yaşındaki Gamze Yaşkeçeli'yi bıçaklayarak öldürdü.
28 Aralık 2006: Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde, Bülent Karaca, sabah kahvaltısını geç hazırladığı için tartıştığı üç yıllık eşi Leyla Karaca'yı, iki yaşındaki çocukları Koray'ın gözleri önünde bezle boğarak öldürdü.
23 Mayıs 2005: Sakarya'da Bülent Özdemir, aşkına karşılık vermeyen Zehra Yetişkeni Sakarya Üniversitesi'nde vurarak öldürdü. Özdemir'in, Zehra'yı eski aşkına benzeterek saplantı haline getirdiği ortaya çıktı.
6 Haziran 2005: İzmir Karşıyaka'da sıcak nedeniyle balkonda uyuyan 68 yaşındaki Fermani Yılmaz, 34 yaşındaki eşi Sultan Yılmaz'ı öldürdü. Eşini bir erkekle sevişirken gördüğünü iddia eden Yılmaz, "Adam balkondan atlayıp kaçtı" dedi. (Radikal, dha)