'Kariyer' için ilk sınav

Öğretmenlere uzman ve başöğretmen unvanları verilmesini öngören 'öğretmen kariyer sistemi'nin ilk sınavı, Danıştay'ın itirazına rağmen yapıldı.

İSTANBUL - Kariyer yapmak isteyen 127 bin 145 öğretmen, dün bu yıl ilk kez yapılan 'Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı'nda ter döktü.
Binlerce öğretmen dün öğrenci gibi ellerinde suları, kalem ve silgileriyle sınava girecekleri okulların önünde toplandı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) 81 il merkezinde yapılan sınav 09.30'da başladı. Adaylara Türkçe, pedagojik formasyon, genel kültür, milli Eğitim Mevzuatı, eğitim yönetimi ve eğitim sistemi ile ilgili temel bilgiler olmak üzere dört alanda çoktan seçmeli test uygulandı.
Sınav yeterli değil
'Uzman' unvanı almak için sadece sınav yeterli olmayacak. Değerlendirmede sınav puanının yüzde 50'si göz önüne alınırken, puanın yüzde 10'nunu kıdem, yüzde 20'sini eğitim (hizmet içi, lisansüstü), yüzde 10'nunu etkinlikler (bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif çalışmalar), yüzde 10'unu da sicil durumu oluşturacak.
Danıştay 2'nci Dairesi, sınava karşı çıkarak iki yıllık ön lisans mezunu öğretmenlerin uzmanlık sınavına giremeyeceklerine ilişkin sınav kılavuzu için yürütmeyi durdurma kararı vermişti. MEB ise olağanüstü toplantı yaparak sınavın ilan edilen günde yapılacağını açıklamıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7644627644620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.