Karkamış Antik Kenti'nde heyecanlı geri sayım başladı

Karkamış Antik Kenti'nde heyecanlı geri sayım başladı
Karkamış Antik Kenti'nde heyecanlı geri sayım başladı

Yerli ve yabancı 15 firmayı sollayıp Karkamış?ın mayınlarını elle temizleme işini alan firma, ?Altı ayda bitiririz? diyor. fotoğraf: AA

GAZİANTEP - Gaziantep’in Suriye sınırında, mayınlı sahada bulunan tarihi Karkamış Antik Kenti’nde mayınların elle temizlenmesine başlanıyor. Mayın temizliği için açılan ihaleyi kazanan Nokta Yatırım İnşaat Gıda Tekstil Petrol Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 5 Aralık cumartesi günü işe koyulacak. Şirket ortaklarından Murat Keklik iddialı: “İddianamede 10 ay yazıyor ama biz  altı ayda bitirmeyi hedefliyoruz.”
15 yerli ve yabancı firmayla çekişen Nokta Yatırım, mayınların temizlenmesi ihalesini 1 milyon lira teklif vererek kazanmıştı. Keklik, “Orada 663 bin 800 metrekarelik alan var yani mayınlı alan. 1949 ile 1954 yılları arasında döşenmiş mayın sayısı yaklaşık 600 olmasına rağmen bunun yangınlarla veya değişik nedenlerle yok olduğunu düşünürsek sadece 250-300 mayın bulunduğunu tahmin ediyoruz. 25 kişilik ekiple bu işi bitirmek istiyoruz. TSk’dan emekli personel kullanacağız. Türkiye’de mayın temizleme işini yapan ilk yerli firma olmanın gururunu yaşayacağız” dedi. 

Arkeologlar sırada
Mayın temizliği çalışmasının ardından “Yeni bir Efes olacak” denilen bölgede kazı çalışması başlayacak. Gılgamış Destanı’nın geçtiği kent olarak bilinen Karkamış’ta kazı için Japonya, İtalya ve ABD’deki üniversitelerden talep var.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey kazının İtalyan arkeologlara verilmesi için İtalya Başbakanı Berlusconi ’nin özel çaba gösterdiğini söylüyor. (aa)


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi