'Karkamış'a mayın müjdesi!

Yakındoğu arkeolojisinin en görkemli merkezlerinden Karkamış, mayından temizleniyor! Genelkurmay Başkanlığı, Gaziantep'in Karkamış İlçesi yakınlarında, Fırat'ın batısında...

GAZİANTEP - Yakındoğu arkeolojisinin en görkemli merkezlerinden Karkamış, mayından temizleniyor! Genelkurmay Başkanlığı, Gaziantep'in Karkamış İlçesi yakınlarında, Fırat'ın batısında, Türkiye-Suriye sınırı arasında kalan 600 dönümlük alanda mayınların temizlenmesi için İl Özel İdaresi'ne izin verdi.
Mayının temizlenip kazı başlatılmasını 'Hitit âşığı' Japon Prensi Tomohito Mikasa 'şahsen' Kültür Bakanlığı'na başvurarak rica etmişti.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdülkadir Demir, "600 dönümlük mayınlı arazinin temizlenmesi için 1 milyon YTL ödenek ayırdık" dedi, "Şubat 2008'de ihale yapacağız. Mayınları 1.5 yılda temizleyerek kazıya hazır hale getirmeyi planlıyoruz."
Neolitik çağdan beri yerleşim merkezi olan Karkamış, Mezopotamya'dan Mısır'a uzanan yolların kavşağı yer alıyor. Hitit, Geç Hitit ve Asur dönemlerine tanıklık eden kentten çıkarılan eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve British Museum'da sergileniyor. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nden Doç. Dr. Aslı Özyar, "19. yüzyılın sonundaki kazılarda, yüzeydeki buluntular değerlendirilmişti. Kazı sadece Anadolu arkeolojisi için değil Kuzey Mezopotamya'nın anlaşılmasında büyük rol oynayacak" dedi. (aa, Radikal)