Karla gelen gök gürültüsü İstanbulluları korkuttu

Karla gelen gök gürültüsü İstanbulluları korkuttu
Karla gelen gök gürültüsü İstanbulluları korkuttu
İstanbul'da kar yağışıyla birlikte gelen şimşek ve gök gürültüleri vatandaşları korkuttu. Uzmanlara göre ise her şey normal.

İstanbul 'da dün akşam saatlerinden itibaren başlayan ve bu sabah hayatı olumsuz etkileyen kar yağışı, İstanbullulara alışık olmadıkları bir doğa olayını da hatırlattı.

Genelde yağmurlu havada gelen şimşek ve gök gürültüsünün dün kar yağışıyla birlikte yaşanması, kentte yaşayanları korkuttu.
Konuyla ilgili Hürriyet’e açıklama yapan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu kar yağışı sırasında şimşek çakmasının ve gök gürültüsünün nadir olsa da normal olduğunu söyledi.

Kadıoğlu, durumu şöyle açıkladı:

"Kar yağışı sırasında şimşek çakması ve gök gürültüsü nadir görülse bile normal bir durumdur. İnsanlarımız bu duruma yabancı olduğu için korkmuş olabilirler. Ama bu durum normal. Kar yağışı Karadeniz'den geliyor. Deniz üzerinde sıcak nemli hava var. Ukrayna üzerinden gelen soğuk havayla birlikte kar yağışı sırasında şimşek ve gök gürültüsü oluşuyor. Korkulacak bir durum yok."


  http://www.radikal.com.tr/116562711656271

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ALIŞILMADIK AMA NORMAL - OZZYMETEOR - osi1453

  Şimşek ya da gök gürlemesi, yer sıcaklığı ile yüksek seviye sıcaklığı arasında ki farkın çok olması ile oluşan enerjinin elekriksel boşalmasıdır. Yazın yada baharda yer seviyesi çok sıcakken yüksek seviyeler biraz soğusa yağışla beraber gök gürlemesini duyabiliriz. Şimdi ise yüksek seviyeler o kadar çok soğumuş durumda ki, yer seviyesi soğuk bile olsa bu aradaki yüksek farktan dolayı yine şimşek oluşabiliyor. Nadir görülen bir doğa olayı, gayet normal. İlahi başka anlamlar yüklemek isteyenlere atış serbest...